Návrat šampionů. Karlovka po dvou letech znovu ovládla Hokejovou bitvu

3. 11. 2014 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Naplnili očekávání a potvrdili roli favorita. Poté, co v poslední sezoně ovládl Evropskou univerzitní hokejovou ligu, dokázal výběr Univerzity Karlovy už potřetí uspět na Hokejové bitvě.

Vítězové. Foto: Martin Janikov

Na rozdíl od let 2011 a 2012, kdy byly finálové duely jednoznačnou záležitostí Karlovky, se ale tentokrát hráči na zisk Poháru primátora pořádně nadřeli.Od samotného úvodu čtvrtého ročníku turnaje, na němž spolu soupeří VŠE, ČZU, ČVUT a UK, tedy čtyři největší pražské vysoké školy, to byla právě Karlovka, kdo mírně zaostával na tribunách. Fanoušci ČZU byli těmi hlasitějšími jak před stadionem, tak na něm. Větší iniciativu vyvíjel také jejich po celou dobu velmi pozitivně naladěný komentátor.

Na ledě měli nicméně už od prvních minut úvodního zápasu navrch hráči Karlovky. Byli aktivnější a jednoznačnou převahu měli také v držení puku. Však je také už na začátku sedmé minuty střetnutí neminula odměna v podobě první vstřelené branky. Po ní už zápas nabral poměrně rychlý spád.

Ani minuta neuplynula od vstřeleného gólu, když na 2:0 pro UK zvyšoval Lukáš Rovný. Zemědělka sice po brejku Václava Klindery snížila na rozdíl jediné branky, její gólové oslavy ale už po pouhých osmi sekundách utnul svojí druhou zápasovou trefou Lukáš Rovný. Do druhé zápasové části tak vstupovali hráči v červených dresech ubezpečeni dvougólovým náskokem.

UK vs. ČZU (Foto: Martin Janikov)

UK vs.ČZU. Foto: Martin Janikov

Díky němu si také mohli dovolit ve druhé zápasové části mírně zvolnit. S každým vstřeleným gólem týmu UK výrazně sílila také podpora jeho fanoušků. Právě sílící podpora byla podle rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy jedním z důležitých faktorů, které přispěly k vítězství. Vydatné podpory svých příznivců také hráči Karlovky znovu využili na konci 21. minuty utkání a zvýšili na 4:1.

Zbylá část duelu loňských finalistů sice ještě přinesla několik příležitostí na obou stranách, na výsledku už se ale do jeho konce nic nezměnilo. Univerzita Karlova tak už počtvrté v řadě postoupila do turnajového finále.

K výhře podle trenéra Arnošta Pavla, jehož jsme po zápase vyzpovídali, nepřispěly zkušenosti z loňského prohraného finále, neboť tým od něj prošel výraznou obměnou. Stávající sestava pak byla dílem dvou tréninkových jednotek, kterých se zúčastnilo přibližně 40 hráčů, z nichž vzešla dvacítka vyvolených. Že se na ČZU zvláštně nepřipravoval, nám potvrdil také gólman týmu UK Matěj Oliva. Student Fakulty tělesné výchovy a sportu ovšem zároveň připustil, že některé hráče soupeře zná a dobře tedy věděl, s čím od nich může počítat.

Nesplněným přáním rektora Tomáše Zimy bylo druhé semifinále mezi pražskými ekonomy a techniky. Rektor Univerzity Karlovy si jako finálového soupeře přál výběr VŠE, tomu ale tentokráte proti ČVUT jednoduše nepřálo štěstí. Zápas musely po bezgólové remíze rozhodovat až samostatné nájezdy, v nichž uspěla právě v Dejvicích sídlící univerzita.

Finálové buly. Foto: Martin JanikovFinálové buly. Foto: Martin Janikov

Ekonomka si ale nemusela zoufat úplně. V bitvě o třetí místo přehrála těsným rozdílem 2:1 svého soupeře ze Suchdola. Ten tak po loňském vítězství sklidil pouze brambory. Duel o třetí příčku byl celkově velmi napínavý, jeho rozhodující okamžiky se však odehrály během pouhých tří minut, ve kterých padly všechny tři zápasové góly.

Suverénně nejnapínavějším zápasem celého turnaje bylo ovšem nepochybně finále. To se na rozdíl od všech předchozích zápasů hrálo na tři patnáctiminutové třetiny, navíc za účasti sparťanské legendy a bývalého reprezentačního gólmana Petra Břízy, který se v něm ujal pozice rozhodčího.

O vítězi rozhodly až samostatné nájezdy

Zápas začal lépe pro UK, když se v sedmé minutě úvodní části trefil Ondřej Krátký. Nedlouho před odchodem do šaten ale stačilo ČVUT srovnat gólem Kryštofa Raclavského. Ve znamení jediného hráče byla celá druhá třetina. Hráči v červeném se v ní urputně hnali dopředu a zakládali útok za útokem, brankář techniků Jaroslav Brázdil ale předváděl jeden výtečný zákrok za druhým a byl obrovskou oporou svému týmu.

Totéž platilo i ve třetí třetině, do níž ale pro změnu mnohem lépe vstoupili hráči v modrém. Už na začátku 2. minuty dokázal po líbivé hokejové akci skórovat David Knap a tým UK tak poprvé na turnaji prohrával.

Ještě celé dvě minuty před koncem to také především díky skvělému Brázdilovi vypadalo, že vyjde odhad rektora ČVUT Petra Konvalinky na vítězství jeho týmu 2:1, Karlovka se ale nevzdala. V čase 43:13 prolomil její přesilovkové trápení svým třetím gólem na turnaji Lukáš Rovný a poslal tak celý zápas k samostatným nájezdům.

Rektor Tomáš Zima (Foto: Martin Janikov)

Rektor Tomáš Zima. Foto: Martin Janikov

Před nimi by se dali za mírné favority označit vzhledem ke zdi ve své brance hráči Českého vysokého učení technického, na exekutory z řad Univerzity Karlovy byl ale tentokrát krátký i smutný zápasový hrdina Jaroslav Brázdil. Suverénním způsobem své nájezdy proměnili pravděpodobně nejužitečnější hráč Hokejové bitvy Lukáš Rovný i kapitán týmu Petr Hučko. Klíčovou postavou nájezdové loterie se ale stal gólman UK Matěj Oliva, který zneškodnil pokusy Knapa i Žilíka a postaral se tak o třetí Pohár primátora hlavního města Prahy pro Karlovku.

Finálovému soupeři svých svěřenců po zápase nezapomněl vyseknout poklonu vítězný kouč Arnošt Pavel: „Kvalita ČVUT nás překvapila. Myslím si, že letos měli nejlepší tým, co pamatuji. Hráli velmi organizovaně a velmi efektivně. Dnes je hodně držel brankář, ale mají také dobrou dvojku, takže do budoucna mají určitě na čem stavět,“ říká Pavel.

Výsledek 3:2 pro Karlovku tipoval už na začátku Hokejové bitvy rektor UK Zima, ukázalo se tak, že má výtečné hokejové oko. Byl to také on, kdo před zahájením turnaje hovořil o speciální motivaci pro reprezentanty Univerzity Karlovy. O jakou motivaci konkrétně mělo jít se nám ale od Zimy ani trenéra mužstva, ba ani od samotných hráčů nepodařilo zjistit.