9 kroků, jak přežít prvotní šok na koleji
Nastupujete do prváku, nebo opouštíte byt a vaše kroky poprvé v životě směřují na vysokoškolské koleje? Takové okamžiky může (leckdy oprávněně) provázet strach z neznámého, případně jenom nervozita, jak to na kolejích funguje a jak to bude vypadat. Pro případ, že by došlo opravdu, ale opravdu na tu nejhorší variantu a kolej skutečně splňovala vaše noční můry, jsme pro vás připravili manuál o devíti krocích, jak se vypořádat s nastalou situací.
1) Uklidněte se
Přestaňte zběsile hledat nejlevnější podnájmy a plánovat, jak se ještě ten den přestěhujete, ochotní do toho investovat miliony a miliony. Neobvolávejte kamarády, že chcete žít u nich. Není to tak dávno, co lidi spali v jeskyních a taky to zmákli. Takže nádech – výdech a začněte situaci řešit.
2) Vybavte se
Odhoďte kufr a vyrazte do nejbližšího obchodu pro zbraně, jakými budete s kolejí bojovat. Základem je desinfekce, Jar, Cif, Raid proti hmyzu, vonné tyčinky/stromečky/svíčky/whatever, Savo nebo jakýkoliv jiný prostředek libovolné brutality, špunty do uší a kabel k internetu, pokud vaše kolej nejede na Eduroam.
Netrapte se tím, že vám něco schází – ještě tak měsíc budete přicházet na věci, bez kterých nemůžete žít, ale doteď vás to nenapadlo.
3) Ukliďte
Nenechte se ukolébat představou, že ten, kdo bydlel na pokoji před vámi, byl čistotný člověk. Pravděpodobně ne, možná to nebyl ani člověk. Otřete všechny skříně i poličky, než se jich budete dotýkat a dávat do nich věci, i když vypadají na pohled normálně.
Stačí, když nadzvednete matraci a najdete zbytky jídla neurčitého původu, staré pantofle nacpané v radiátoru a za postelí spoustu použitých tyčinek do uší, ona vás ta víra v lidstvo přejde.
4) Sdílejte své neštěstí
I na té nejnudnější koleji bývají koncem září seznamovací akce prváků. Zajděte na párty! Nejlépe sežeňte někoho, ze svého oboru, ať se seznamujete hned ve dvou, ale nemusíte se stydět vyrazit ani sami – takových loserů tam bude požehnaně, buďte bez obav. A jakmile budete mít místní přátele, můžete kolej hejtit společně. Na byt se navíc utíká mnohem lépe ve více lidech.
A také si musíte udělat známé pro pořádání malých spontánních párty na svém patře, které bývají zpravidla mnohem lepší než ty masové a organizované.
5) Najděte si na té díře něco pozitivního
Na koleji se nájem nemění podle toho, kolik vody a elektřiny spotřebujete. Na vrátnici prodávají jídlo, v hale bývají automaty na kafe, pití, sušenky, energiťáky. Poblíž se může vyskytovat menza nebo hospoda.
Uvnitř budov většinou najdete posilovnu a studovny, hudební místnosti, prádelny, sušárny, televizní místnosti, ping pong, kulečník, některé koleje mají ve sklepech i bizáry jako temné komory na vyvolávání fotek. To vše můžete využívat!
A věci jako vysavač a žehličku si můžete půjčit za směšné peníze na vrátnici. Zmapujte si tedy výhody, které vám jsou na koleji dostupné a račte jich směle využívat po celou dobu vašeho pobytu, dokud to jde. Na bytě vám jednou vysavač nikdo nepůjčí.
6) Kalkulujte
Je to nefér, ale koleje jsou obvykle levnější než normální bydlení právě proto, že nejsou úplně nic moc. Otázkou je, zda výhody, které přináší byt, stojí za to, pokud budete za samotatný pokoj platit 8 tisíc, nebo ho sdílet s cizími lidmi.
Kolej je přechodná, to všichni vědí. Nevíte, co bude za rok, nevíte, jestli vás nebude lákat zahraničí, jestli si na koleji nenajdete přítele/přítelku, jestli se spolužáky nevytvoříte super snový tým na bytovou alianci. Zkrátka jestli za nějaký čas nebude všechno úplně jinak. Proto se neukvapujte s hysterickým obepisováním inzerátů.
7) Zaveďte řád
Jestli jste natrefili na spolubydlícího, co úplně neholduje sobotnímu velkému uklízení, nesnažte se mu lepit na dveře nacistické tabulky s rozpisy a nerozpočítávejte, kdo bude kdy kupovat toaleťák. Nebude to fungovat, nepořádní spolubydlící vám budou tabulky ignorovat a v den, kdy budete očekávat uklízení, nebudou doma, nebo budou spát.
Zkuste to metodou „opice se učí od ostatních“. Snažte se ve svém vlastním tempu uklízet a spoléhejte, že jim bude trapné jen tak využívat společné prostory bez pomoci. Pokud nebude, pak je čas na rezignaci. Uklízejte jen u sebe a co nejdřív se poohlídněte po novém sousedovi.
8) Vyzdobte si doupě
Pokud se potýkáte s takovými prima věcmi, jako jsou díry ve zdech, mapy od vlhkosti, odporné skříně, podrápané prokopnuté dveře a podobně, nenechte se rozhodit.
Vyrazte na nejbližší e-shop s plakáty, z domova si přivlečte vánoční světélka, případně si před skříň postavte figurku Stormtroopera v životní velikosti, ale hlavně se odporem k té místnosti nenechte semlít.
Zútulňování není nikdy dost. Ohyzdné sežvýkané závěsy hoďte do kouta a pořiďte si vlastní, s povlečením a peřinami se dá podniknout to samé. Kupte si nějakou tu pokojovku, přivezte plyšáka a ono to nějak půjde.
9) Neberte všechno tak vážně
I když může být bydlení na koleji trochu punkovější, než byste si přáli, většina karlováckých kolejí je na snesitelné úrovni, proto se nenechte předem vystresovat. I kdybyste první večer na plesnivém pokoji obrečeli, nic nebude tak horké, jak se zdá – zvyknout se dá na všechno a prošly si tím tisíce lidí před vámi.
Z odporných zážitků se zpravidla s odstupem stávají legendární historky, z toho času, který na koleji strávíte, budou jednou vaše mladá studentská léta. Myslete na to, že až jednou vyrazíte do vlastního, už se pravděpodobně nevrátíte, takže si čas na koleji musíte užít.
Klíčová slova
koleje, Koleje a menzy, studentský životHodnocení
Související články
- Radní Kolejí a menz: Dělají se huráakce, peníze se ztrácejí a vedení nemá žádnou vizi
- Studenti sbírají podpisy za lepší jídlo v menzách i průhlednější hospodaření kolejí
- Koleje UK dál chátrají, chybí peníze i snaha vedení
- Jak si najít privát a nenaletět pronajímateli
- Hostivař zamořili štěnicemi sami studenti, tvrdí správci kolejí