Absolventi UK na trhu práce: Nejlépe si vede medicína, hůře jsou na tom humanitní obory a teologie

30. 11. 2015 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Kvalita vzdělání na Univerzitě Karlově zajišťuje studentům dlouhodobě dobré uplatnění v praxi a staví tak školu do čela žebříčků. Podle šetření REFLEX byli při hledání zaměstnání nejúspěšnější absolventi medicíny, matfyzu a práv.

keyboard-417090_640Výroční zpráva o činnosti UK za rok 2014 uvádí, že pouze 2,6 % absolventů míří po ukončení studia na pracovní úřad. Jak ale vypadají jednotlivá čísla v rámci fakult? Rozsáhlé šetření REFLEX 2013 nabízí mimo jiné i odpověď na tuto otázku. Výsledky šetření se zakládají na odpovědích 35000 absolventů v období jednoho až pěti let po dokončení studia. (Kompletní výsledky poskytuje Středisko vzdělávací politiky Pedegogické fakulty zde)

Z dotazníků vyplývá, že nejúspěšněji dopadli bývalí studenti Lékařské fakulty v Plzni – práci se podařilo najít všem. Na druhé příčce se umístili čerstvě vystudovaní právníci s mírou nezaměstnanosti 0,2 % následováni absolventy královéhradecké lékařské fakulty, kde mělo problémy s hledáním pracovního místa pouze půl procenta z nich.

Naopak nejhůře hledali uplatnění v praxi absolventi Husitské teologické fakulty, kde míra nezaměstnanosti dosáhla devíti procent a absolventi Fakulty humanitních studií. Pěti procentní hranici překročila i Fakulta tělesné výchovy a sportu.

Jedním z problémů může být uplatnění budoucích trenérů. „Mnohem více než kvalitní trenéři chybí v českém sportovním prostředí placená místa pro trenéry. Slušně placené pozice trenérů jsou plně saturovány. Trenérská činnost je obecně vnímána jako dobrovolnická, jako koníček po práci. Pokud budou v ČR výdaje na sport i nadále na současné úrovni, nic se v tomto ohledu nezmění,“ vyjádřil se pro UKáčko.cz proděkan pro vnitřní záležitosti a rozvoj FTVS Miroslav Petr.

zaměstnanost studentů

Filozofové nejsou příživníci

Jedním z rozhodujících kritérií při výběru oboru vzdělání byla podle absolventů možnost následného uplatnění v praxi. Dlouhodobě největší poptávce se těší absolventi technicky zaměřených oborů (především z oblasti IT, strojírenství a elektrotechniky), kterých je ale na pracovním trhu citelný nedostatek.

Překvapením může být fakt, že ačkoliv humanitně zaměřené fakulty figurují spíše na opačném konci grafu a vysoké školy dnes chrlí třikrát více absolventů společenskovědních oborů než před deseti lety, tak podle údajů Ministerstva školství a Úřadu práce ČR jejich nezaměstnanost trvale klesá.

Studium oborů jako koreanistika, turkologie či sinologie nemusí nutně znamenat cestu do spárů úřadu práce „Nerozumíme těmto kulturám a ony nerozumí nám, a přitom s nimi musíme jednat – politicky, obchodně, kulturně. A k tomu prostě potřebujete lidi znalé prostředí,“ řekl deníku Metro proděkan Filozofické fakulty Jan Bičovský. „Jaké důsledky má nedostatek humanitně vzdělaných lidí, nám ukazuje situace na mnoha místech světa,“ dodal Bičovský.

Podobné stanovisko zastává i děkanka Filozofické fakulty Mirjam Friedová. „Společnost se na nás často dívá jako na příživníky. K čemu ti filozofové jsou a co vlastně dělají? Přitom naše práce spočívá v tom, že zásadně pomáháme utvářet společnost, která je schopna přežít v dnešním komplikovaném světě,“ prozradila před časem UKáčku.cz.

Z hlediska míry nezaměstnanosti zaujímá Univerzita Karlova v rámci Česka druhé místo, lépe je na tom z veřejných vysokých škol pouze Akademie múzických umění v Praze. O trochu obtížněji než absolventi největší české univerzity hledají zaměstnání bývalí studenti Vysoké školy ekonomické, Vysoké školy chemicko-technologické či Českého vysokého učení technického. Na druhém konci žebříčku stojí Vysoká škola uměleckoprůmyslová a Akademie výtvarných umění, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje těsně pod hranicí dvaceti procent.

Michal Voráček
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.