Akademický senát říká radikální NE akciovkám
Kreslený vtip, který koloval na zasedání akademického senátu UK při projednávání fakultních nemocnic, podkresluje radikální stanovisko části akademické obce UK. Senátoři vydali radikální prohlášení, v němž pohrozili ukončením výuky mediků.
Rektor Václav Hampl na jednání Akademického senátu UK
foto: autor
Univerzitě vadí zejména mechanismus převodu. Ministerstvo chce nejdříve převést fakultní nemocnice na akciové společnosti s využitím zákona o majetku státu. Vznikly by tak akciové společnosti, zákon o univerzitních nemocnicích, by ale ještě nebyl v platnosti.
CO SCHVÁLIL SENÁT?
„Akademický senát Univerzity Karlovy v Praze konstatuje, že bude-li uskutečněna transformace fakultních nemocnic v podobě navrhované panem ministrem Julínkem, bude Univerzita donucena ukončit klinickou výuku na svých fakultách. K tomuto následku povede postoj ministerstva zdravotnictví, které opakovaně odmítá zásadní připomínky univerzit. Jeho vinou tak hrozí, že vysoké školy ztratí možnost nést odpovědnost za klinickou výuku a výzkum. AS UK žádá vládu o urychlenou nápravu situace.“
Senátoři chtěli především vyvinout mediální tlak
Rektor UK Václav Hampl připomíná, že navzdory nesouhlasu vysokých škol vláda vypracovala věcný záměr zákona a nyní již připravuje paragrafované znění. „Ani v nejdivočejších snech bych si nedovedl interpretovat to znění jako vstřícnost ministerstva,“ uvedl Hampl.
Kreslený vtip, který koloval na zasedání akademického senátu UK při projednávání privatizace nemocnic
Rektor ocenil akce studentů a protesty proti chystané privatizaci, stejně jako petici Proti univerzitním nemocnicím bez univerzit. (www.univerzitni-nemocnice.cz). „Jsem si jist, že řada kroků Ministerstva zdravotnictví je nyní velmi ovlivněna tím, že samotní studenti jsou si vědomi tohoto stavu a jednají,“ řekl Hampl.
Koncept univerzitních nemocnic vyvolal mezi senátory bouřlivou debatu. Někteří z nich požadovali radikálnější postoj univerzity. Bojí se totiž, že po studentských prázdninách z nemocnic už budou akciovky a na jejich chod nebude mít univerzita žádný vliv. „Studenti se rozutečou a než bychom mohli někoho zmobilizovat tak bude pozdě,“ zaznělo také na senátu. Pouhé studentské protesty prý nestačí, aby se téma dostalo do širšího povědomí a médií. „Je třeba se radikalizovat,“ volali někteří senátoři. Zaznělo i radikální stanovisko, že „média jsou zvrhlá, když nedostanou usnesení o smrti, tak to nezveřejní“.
Protesty budou pokračovat i o prázdninách
Kvůli univerzitní výhružce poskytla ČT v pátečních Událostech živý vstup rektoru Hamplovi
foto: Česká televize
„Studentská iniciativa bude pokračovat ve své činnosti,“ potvrdil senátor Marek Hilšer a dodal, že studenti budou i během prázdnin pokračovat ve své protestní činnosti. “Pokud se nic nezmění, tak budeme připravovat akce i po prázdninách. Je zde ale nedostatek lidí, kteří by mohli šířit informace. Je důležité, aby se akce účastnilo, co nejvíce studentů,“ dodal Hilšer.
Senátoři dále vyzvali univerzitu, aby podnikala další právní kroky a jednala i s ostatními členy vlády mimo ministra Julínka a také s poslanci.
UK se mezitím stále snaží vyjednat dohodu s ministerstvem, zatím však ne příliš úspěšně. Poslední jednání totiž podle senátu ukazovalo na problémy financování výzkumu a pravomocí rozhodování. Ze strany ministerstva není akceptován jiný, než menšinový poměr při hlasování v budoucích nemocnicích, přestože by se mohl po jednání změnit z 6:3 na 3:2.
V Událostech, komentářích 23.5. vystoupil Marek Hilšer, senátor z 1. LF.
foto: Česká televize
ČTĚTE SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK:
Jan Bruthans, člen akademického senátu: Reforma nemocnic je skutečně nebezpečná
Napište komentář