Albertov opět patřil studentům

19. 11. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Ranního Uctění památky na Albertově, které plynule navazovalo na pietní akce u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici, se účastnila akademická obec, známé osobnosti i studenti. Po roční pauze byl památník opět přístupný všem.

Albertov se v roce 1989 stal stěžejním místem událostí, jež odstartovaly Sametovou revoluci. Nyní se každoročně stává místem oslav svátku 17. listopadu. V minulém roce si jej pronajali příznivci prezidenta Miloše Zemana a odpůrci muslimských imigrantů v čele s Martinem Konvičkou. Studenty, až na malé výjimky, tehdy nepustili k památníku. Letos tomu naštěstí bylo jinak.

Festival jako studentská oslava svobody

Albertov 17. listopad (zdroj Jan Kubelka)Studentská část Akademického senátu UK, studenti a studentské spolky zorganizovali akci pojatou jako celodenní festival, jejíž hlavním smyslem bylo uctění památky 17. listopadu. Albertov se tak symbolicky vrátil do rukou těm, kterým vždy patřil a patří – studentům.

Svými slovy to stvrdil i rektor Univerzity Karlovy . „Naše setkání jsme zaregistrovali jako první, a proto tu dnes společně můžeme svobodně stát a jsem tomu tak velmi rád. Jednota a solidarita akademické obce je totiž tím, co mě těší a naplňuje uspokojením,“ řekl při projevu Tomáš Zima.

Atmosféra na Albertově se nesla především v poklidném a pozitivním duchu oslav studentského svátku a oslav Dne boje za svobodu a demokracii. Lidé pokládali k pamětní desce na budově PřF UK svíčky a věnce. V davu vlály české vlajky, banner připomínající roky 1939 a 1989 a nad pódiem se na pozadí trikolóry skvělo známé „Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď?“ Vzduchem nepoletovala ani žádná nenávistná slova ani žádná vajíčka.

Řečníci si nebrali servítky

Přesto z úst řečníků zazněla slova ostrá, kritizující současnou politickou a společenskou situaci. „ Mne osobně slovní ujišťování vládních politiků o tom, že oni ručí za to, že jsme a provždy budeme součástí Západu, nepřesvědčují. Ani se nenadějeme a mohli bychom se octnout v objetí partnerů z východu,“ prohlásil například Petr Pithart.

Pithart a rektoři však své proslovy směřovaly k zásadní roli studentů a univerzit ve společnosti. Vyzdvihli jejich význam během přelomových událostí české historie a její význam v událostech současných i nadcházejících. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka je tato role určena tím, že univerzitní půda byla již od svých počátků centrem svobodomyslnosti, a doufá, že tomu tak bude i nadále.

Studenty na pódiu reprezentovali místopředsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Barbora Stuhlová a zástupce studentů UK Lukáš Kostínek. Ten na závěr výstupů přečetl Manifest organizátorů celé akce, v němž se studenti a vysoké školy zavazují ke své společenské roli – „zasazování o odstraňování bariér mezi společenskými skupinami a poskytování prostoru pro společnou komunikaci všech“. Pod manifest se mohli všichni příchozí u stánků podepisovat.

Akce pokračovala po celý den

Albertov - pamětní deska 17. 11. 1989Po proslovech se na pódiu diskutovalo. Studenti z projektu Názorování uspořádali debatu na téma Mladí a budoucnost. Jako hosty přizvali dokumentaristku Petru Nesvačilovou, středoškolského aktivistu z Prostějova Jakuba Čecha, vítězku 1. ročníku Hledá se LEADr. Anetu Sklenářovou a redaktora Lidových novin Kristiána Léka. Řady přihlížejících sice po hlavním programu značně prořídly, avšak do diskuze se zapojovali všichni přítomní. Nejvíce dotazů kladla v první řadě stojící herečka Eva Holubová.

Diskuze posléze probíhaly i v prostorách Menzy Albertov. Hosty byli například Daniel Kroupa, Jindřich Šídlo, Erik Tabery nebo Vladimíra Dvořáková.

Od 15. hodiny se už hlavního slova na pódiu chopily studentské kapely jako Francis trio, teepee, Other Way, Jazzový kvartet, Come and Play, Crewtones nebo Letrourou a nechali svými tóny prostoupit celý Albertov až do večera.

Jan KubelkaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.