Anifest IV. – Krasosmutnění

9. 3. 2010 Autor: Rubrika: Kalendář žádné komentáře

AnifestČtvrté promítání animovaných filmů Anifest. Po projekci bude hrát písničkář Karel Kunrt a kapela Pokrok.

KDY: středa 10. března 2010, 19–20 hod.
KDE: klub K4, Celetná 20

POŘÁDÁ: Studentská rada FF UK

Program

Zahrada uzavřená
(režie: Magdalena Bartáková, ČR 2007, 12min)
Diplomová práce studentky VŠUP je inspirována biblickým textem Písně písní, k němuž autorka přistupuje velmi osobním způsobem. Z jednotlivých veršů, vět a útržků skládá báseň vlastní, soustředěnou především na aspekt „cesty lásky“. Dvě základní atmosféry filmu – světlou radostnou a tmavou noční – vytvořila autorka pomocí prosvícených kreseb na průhledných fóliích a kresby tužkou či černou pastelkou.

Toho roku, kdy jsem si ostříhala vlasy / The year a cut my hear
(režie: Ami Lindholm, Finsko 2008, 5min 16s)
Finská režisérka vypráví beze slov, pouze za tónů tuby a dalších nástrojů o životních okamžicích, kdy se najednou zdá, že nás všechno jen tíží a být ve vlastní kůži je ten nejtěžší úkol světa. Pomocí jednoduché kresby a od patosu odlehčené symboliky ukazuje, že každý se nakonec může z těžké životní křižovatky pohnout, stačí jen nalézt vlastní směr – třeba i ten zdánlivě vedoucí do propasti.

Ergo
(režie: Géza M. Tóth, Maďarsko 2008, 5min 49s)
Bezeslovný symbolický příběh se dvěma hrdiny (či hrdinou a hrdinkou), kteří se vzájemně doplňují (nebo navzájem ničí), aby nakonec za poetických tónů tajemné hudby došli ke svému naplnění (či zatracení). Ergo naštěstí patří mezi takové nadčasové filmy, které, díky své formální vytříbenosti a obsahové otevřenosti zároveň, dokáží silně zasáhnout každého, ať už se přikloní k jakékoliv interpretaci.

Sbohem / Farewell
(režie: Chu-Ling Hsu, Tchaj-wan 2008, 1min 15s)
Snímek Sbohem kombinující roztomilý kýč a ekologické poselství může soutěžit o nejvtipnější variaci na téma globální oteplování. Uprostřed oceánu na tající ledové kře ležící mládě ledního medvěda by snad mohlo přesvědčit i zapřísáhlé sabotéry Kjótského protokolu. Ale to by nejprve na nebi musely plout jen symetrické obláčky, medvědům by se v oku blyštila stříbrná hvězdička a pečení holubi lítali rovnou do pusy.

Podle ptáků / According to Birds
(režie: Linde Fass, Nizozemsko 2008, 5min 26s)
Jemná až snová kreslená animace charakterizuje lyrický snímek Podle ptáků. Před očima se divákovi začíná pomalu odvíjet přírodní cyklus střídání dnů a nocí i ročních období, a to vše je ilustrované životem různých ptáků. Noční let sovy střídají skřivánci, kteří se usadili do korun stromů. Navečer, v chladivé mlze, zas volavka při lovu brouzdá v mělkém rybníce. A když začne opadat listí ze stromů, zvednou ptáci svá křídla a odletí na jih. Atmosférou a výtvarnem odkazuje film na kultovního Ježka v mlze od Yuriho Norsteina.

Mateřská země / Homeland
(režie: Juan de Dios Marnil Atienza, ČR 2009, 6min 25s)
V domku na kraji podivuhodného močálu žije malá postavička. Z močálu se jednou ozvou teskné vzdechy, které ji vylákají před domek. Dívka na zápraží najde neduživou potvůrku, která v ní vyvolá lítost. Péče a láska, kterou dívka potvůrku zahlcuje, je jako vyživující nápoj, po němž potvůrka roste a roste, až už se nevejde ani do největšího pokoje. Mateřská láska je zdrojem života, ale pro toho, který ji dává, může být až tragickou.

Déšť / Rain
(režie: Viktória Traub, Maďarsko 2008, 4min 56s)
Malovaná animace nabízí možnosti fluidního efektu, který Viktória Trub trefně využila pro svůj snímek s názvem Déšť. Tahy štětcem vytvářejí a smývají různé situace, které bychom mohli pojmenovat milníky života. Dětství střídá dospělost, která je nabitá sexualitou. Etapa těhotenství je pokojnější. Stáří provází nostalgická hudba, kdy se v krátkých záblescích vracejí vzpomínky na minulé zážitky.

Vzdušný / Aerius
(režie: Nicola Coppack, Tanya Erzinclioglu, Velká Británie 2008, 3min)
Osamělý muž v poušti pracuje na konstrukci zatím blíže neurčeného stroje. Jak se tam dostal a jaký je důvod jeho počínání, se můžeme jen dohadovat. Protáhlá mužova postava, malé zapadlé oči a hubený oválný obličej dodávají snímku tklivou atmosféru. Ničím nerušen, dokončí muž svoje dílo – létající balón, který jej vynese až nad inverzní kouřová mračna, kde už poletuje stovka dalších aeronautů.

Zůstaň v mých vzpomínkách, od Bim / Stay in my memory by Bim
(režie: Katy Davis, Velká Británie 2008, 4min 18s)
Videoklip Zůstaň v mých vzpomínkách natočila režisérka Katy Davis podle stejnojmenné písničky zpěvačky Bim. Text o lásce a romantickou melodii vtiskla do podoby pohádkového leporela, kterým nechává zamilovanou hrdinku procházet jako bludištěm.Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.