ANKETA: Jak prokrastinují redaktoři UKáčka?

7. 6. 2016 Autor: Rubrika: Redakční zápisník žádné komentáře

Prokrastinace patří ke zkouškovému období stejně neodmyslitelně jako samotné zkoušky. Naši redaktoři také prokrastinují. Jak? Čtěte! (Následující text nemá v žádném případě sloužit jako návod.)

Roman Chrenčík, redaktor

Osobně zásadně neprokrastinuji, pouze pečlivě studuji na předmět zábava v médiích. Tedy pokud na přednášce padne byť jen minimální zmínka o Monthy Pythonech, Černé zmiji či Saturday Night Live, jakožto vzorný student zhlédnu patřičný počet dílů, čistě pro utvoření mého názoru samozřejmě. A vzhledem k tomu, že jsem student opravdu vzorný, vzdělávám se takto v průběhu celého zkouškového období. Při zkouškách jiných, než je ta ze zábavy v médiích, potom spoléhám na osvědčený studentský přípravný faktor – modlení. Amen.

Štěpán Šanda, zástupce šéfredaktora

Nejčastěji před učením utíkám cestami vedoucími za realitu. Jak že to dělám? Jednoduše, šáhnu po knížce či zapnu nějakou počítačovou hru. Momentálně se vypravuji do podmořského města Rapture ve hře Bioshock. To se to potom prokrastinuje rychle a účinně.

Eliška Mainclová, redaktorka

Taky vám vždycky přijde, že je potřeba uklízet, jen když se máte učit? Mě vždycky udivuje, kde se na poličkách vzala taková vrstva prachu, v kuchyni nastřádala hromada nádobí, a co se nachází za změť všehochuti ve skříních a šuplících. Není nejvyšší čas to protřídit a dát něco na charitu? Já myslím, že je. A vidíte ještě támhle to smítko? A tady ten flek? A když je všechno jako ze škatulky, tak je čas na pořádnou porci odměny. Co bych si uvařila dobrého? A k tomu nesmí chybět nějaký seriál. Však si dám jenom jeden díl…Nebo dva…

Karolína Fialová, redaktorka

Prokrastinační rituál začíná hned po probuzení. Je potřeba zkontrolovat všechny sociální sítě, co kdyby se přes noc něco stalo, že. Jako další na žebříčku priorit visí jídlo. Asi ani nemusím zmiňovat, že je životně důležité, aby bylo správně naaranžované a vypadalo fotogenicky – půlhodina navíc mě přece nezabije, když mám na učení celý den. Potom ještě uklidit kuchyň, pověsit prádlo, musím přece někdy mamce pomoct, když si pořád stěžuje, jak jsme já i moji sourozenci ztělesněním lenosti. Také na mytí nádobí v rámci prokrastinace asi není nic zvláštního. Ale ne, když máte doma myčku…

Michal Voráček, redaktor

Během zkouškového se pevně držím zásady „hlavně se nepřetěžovat“. Základem úspěchu je dlouhý spánek, a to ideálně deset až dvanáct hodin. Z postele vede cesta do koupelny a pak samozřejmě do kuchyně. Snídaně je přece nejdůležitějším jídlem dne, takže by se v žádném případě neměla uspěchat – doporučuji si na ní vyhradit minimálně hodinu. Často se mi stává, že se snídaně protáhne až do poledních hodin. V takovém případě je vhodné (z důvodu úspory času) rovnou poobědvat. Následuje odpočinek, učit se s plným žaludkem není zrovna nejlepší nápad. Po dvou až třech hodinách zírání do zdi už přichází na řadu učení. Abych se ale neuštval, tak každých 5–6 stran textu prokládám epizodou Simpsonových nebo výlety do kuchyně. Během dne tak často zhlédnu polovinu série a vyjím celou ledničku, ale to nevadí. Hlavní je, že jsem se nepředřel!

Lucie Bečvářová, redaktorka

Já o zkouškovém neprokrastinuji. Já efektivně trávím volný čas. Když po mě nikdo nechce, abych se zvedla a milostivě došla do školy, je to super příležitost dělat věci, na které celoročně nemám čas. Není to nádhera – moct celý víkend malovat obří akvarelový obraz? Studovat tři dny jak správně chovat strašilky a krajtu královskou? Půjčit si patnáct knih o satanských sektách ve středověku? Naučit se hypnotizovat? Sedět s kyblíkem popkornu nad online kamerou v zoo a napjatě sledovat výběh pand? Naplánovat si kariéru v jiném oboru a hned zkouknout podmínky k přijímačkám? Přeměřit si pětkrát velikost podprsenky podle kalkulátoru na netu? Začít sledovat stav brazilské burzy? Zhltat spoustu seriálů o lidech s poruchami, o nichž jste v životě neslyšeli, ale jejich příběh vás najednou strašně dojímá? Psát hodinu tento obsáhlý odstavec, když mám pozítří zkoušku z práva a ještě jsem to neviděla? Prostě boží!

Simona Schröderová, šéfredaktorka

U mě prokrastinace začíná nenápadně. Podle mě není nic špatného na tom, si v průběhu zkouškového přiměřeně dávkovat filmy a seriály. Jenže! Zábava u mě nekončí s poslední znělkou producenta. Musím si každý film/ seriál řádně pro imdb-ovat /čti ajemdýbíjovat/. Jaký má film hodnocení? Souhlasím s ním? A co ocenění? Tipuji jasný Oscar za kameru. Tak prý za cinematography. Googlím český ekvivalent slova. Ne, není to kinematografie. Projíždím seznam herců. Zdá se, že někteří zrají jako víno. První breakthrough role Michaela Fassbendera až v jeho 31 letech, aha? Píšu kamarádce, že je to zajímavé. Souhlasí. Následuje top mého prokrastinačního rituálu: TRIVIA neboli zajímavosti. Osobně doporučuji trivia ke Kmotrům. Nejenže mají stovky položek, ale některé z nich jsou lepší než samotné filmy (minimálně lepší než umírající Sofia). Je zajímavé, jak se mi tyhle popkulturní fun-fakta neúprosně ukládají do paměti. Píšu to kamarádce. Souhlasí. Jsou tři ráno.

Anja Verem, redaktorka a fotografka

V rámci prokratinace píšu básně o prokrastinaci! (jednu z básní s můžete přečíste zde.)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.