ANKETA: Podporujete protesty proti reformě VŠ? Jste pro zavedení školného?

28. 2. 2012 Autor: Rubrika: Univerzita 5 komentáře/ů

Plné přednáškové sály, chodby polepené letáky Týdne neklidu, protireformní transparenty… Atmosféru podkreslují studentské kapely a divadlo. Jaké názory na reformu studenti mají jsme zjišťovali během Noci univerzit na Filozofické fakultě.

Markéta Šíbalová, studentka historie na FF

Studentské protireformní akce podporuji, protože mi připadá, že reformy školství jsou na úkor studentstva, na úkor samosprávy univerzit. Naopak jdou ve prospěch bank a politické moci.

Za stávající situace jsem proti školnému. Nic to nepřinese. Nezlepší nám to podmínky, zatíží to studenty.

Kateřina Brlíková, studentka historie na FF

Nejsem zde proto, že bych podporovala jakékoliv protireformní akce. Jsem zde spíš ze zájmu. Chtěla jsem vidět nějakou diskusi, jak se o reformě mluví.

Nejsem proti školnému. Neříkám, že jsem stoprocentně pro školné pro všechny a ve stejné výši. Za určitých podmínek ale školné podporuji.

Zuzana Petříčková, studentka demografie se sociální geografií na PřF

Na reformě mi vadí, že by studenti měli menší svobody, než teď mají. To asi nejvíc a zásadně. Studentské protireformní akce podporuji, protože se mě to týká. Kdo jiný by je měl podporovat než studenti.

Pro školné nejsem. Bydlím mimo Prahu a už takhle platí moji rodiče dost velké částky jenom, abych tady mohla fungovat. Myslím si, že mnohé rodiny by školné neutáhly, takže jsem zásadně proti.

Jakub Novotný, student ČVUT

Dočetl jsem se, že po reformě budou vysoké školy více manažerské a hájit se budou více zájmy ministerstva než společnosti a studentstva.

Jsem proti zavedení školného. Rodiče to už takhle stojí hodně peněz.

Michal Wagner, student geografie a kartografie na PřF

Přišel jsem, abych se o názorech proti reformám dozvěděl víc. Přijde mi, že spousta lidí protireformní akce tupě podporuje jenom proto, že jsou protesty a řeklo se jim, že se mají podporovat. Jinak toho ale o tématu moc nevědí. Přišel jsem si poslechnout přednášky, abych zjistil více.

Současně navrhovaná podoba školného se mi nelíbí. Měl by fungovat propracovaný systém stipendií.

Tereza Kombercová, studentka studia humanitní vzdělanosti na FHS

Na Noc univerzit jsem přišla, protože radikálně nesouhlasím s plánovanými reformami. Ne, že by bylo špatné provést reformu, špatné je ale její současné provedení. Myslím si, že je potřeba protireformní studentské akce podpořit a ukázat, že si člověk stojí za svým.

Otázka školného mi na reformách nepřijde nejdůležitější. Zavedení školného závisí na mnoha věcech. Klidně bych byla pro školné, ale nelíbí se mi jeho navrhovaná forma.

Veronika Bursová, studentka historie na FF

Hlavní důvod, proč tady jsem, je, že se mi nelíbí omezování nezávislosti vysokého školství. Z vysokých škol by se prakticky měla udělat školicí střediska soukromého sektoru.

Spíš než pro školné bych byla pro to, aby se zvyšovaly poplatky za delší studium. Primárně pro standardní studium bych školné nezaváděla.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.