Avantgardně-progresivní rocková kapela z FHS zkouší i v kostele

29. 11. 2011 Autor: Rubrika: Rozhovor 1 komentář

Až na bubeníka studují všichni stálí členi i hostující zpěvačka skupiny Lipless Lincoln and the Sinners na Univerzitě Karlově. Jejich studijní obory jsou různé, snahu nahlížet na hudbu jinak mají však společnou. Představit tuto provokující hudební skupinu se pokusil její zpěvák a student FHS Jan Škrob.

Na FHS je důležité mít vlastní motivaci a nasměrování, říká zpěvák Jan Škrob

Foto: archiv kapely / David Těšínský

Jak se vám na Univerzitě Karlově líbí a co říkáš na to, že se tvé Fakultě humanitních studií říká „fakulta hledající smysl“?

Na UK jsou všichni spokojeni hodně. Myslím, že až tak, že by každý z nás klidně mohl říct, že se na té „své“ fakultě a „svém“ oboru našel (ať už je to naše studium humanitní vzdělanosti, romistika, evoluční biologie nebo evangelická teologie). Mně se na naší fakultě líbí, přes určité překážky a nedostatky je to podle mě výborná škola.

Myslím si, že přezdívka „fakulta hledání smyslu“ je ale dost přesná v tom ohledu, že si na ní každý ten smysl musí najít. Dost lidí to nechápe, dost lidem k tomu chybí vůle nebo něco jiného a pak ze své neschopnosti viní raději školu než sebe. Já sám mám do výborného studenta daleko, ale to, co je na FHS důležité, je mít sám vlastní motivaci a vlastní nasměrování.

Hráli jste v rámci Noci kostelů. Byli jste osloveni nebo jste se nabídli sami?

V tom kostele, kde jsme hráli, každý týden zkoušíme, takže to vyplynulo tak nějak logicky. Jsme křesťanská kapela.

Jak se vám podařilo získat tak originální zkušebnu?

Bratr farář Ort je tatínek dvou členů kapely.

Máte u lidí úspěch? Většina Čechů je ateisty.

Křesťanská kapela jsme v tom smyslu, že se všichni hlásíme ke křesťanství. V podstatě se to ale nepromítá do našich textů, nemodlíme se na pódiu ani během koncertů neděláme misii, takže to snad nemůže obtěžovat ani ty lidi, kterým je křesťanství nějak nepříjemné. Ještě bych řekl, že většina Čechů ateisté nejsou. Ateismus je víra, že Bůh neexistuje a já si myslím, že většina Čechů spíš zastává stanovisko, že je Boží existence nebo neexistence něčím, co se jich netýká.

Jak vznikají vaše písně? Kdo píše texty?

Většinou je to tak, že je na začátku text. Pak Jakuba nebo Honzu napadne nějaký základní hudební motiv, základní myšlenka. A pak to společně rozpracováváme. Texty píšu já.

Až na bubeníka studují všichni stálí členi i hostující zpěvačka na Univerzitě Karlově

Foto: archiv kapely / David Těšínský

Co tě při psaní inspiruje? Na co se třeba snažíte upozornit v písni Stehna, bříško a zadeček?

To je těžká otázka. Většinou jsou to pocity, ze kterých pak něco vzniká skoro tak nějak samo, když píšu. Stehna, bříško a zadeček například vychází z tlaku společnosti na ideál krásy. Je to takový protestsong schovaný v surrealistických obrazech.

Máte klip Kloboučník – proč právě název Kloboučník?

Je to podle mojí básně, jako všechny písničky. Je to odkaz na Alenku v říši divů, na postavu kloboučníka. I když v tom textu další odkazy na Alenku nejsou.

Jak klip vznikl? Část se odehrává v tramvaji – tu jste si museli pronajmout, nebo je to natočené za běžného provozu?

Klip vznikl tak, že nám filmař Láďa David nabídl, že nám udělá klip a nic za to nechtěl. Tak jsme do toho šli. Napsal jsem scénář, sehnali jsme lidi a během jednoho dne jsme to v hrozné zimě natočili. Tramvaj jsme měli pronajatou, byla to asi nejdražší položka.

Jak bys charakterizoval vaši kapelu?

Charakteristika je těžká. Řekl bych asi, že hrajeme avantgardní/progresivní rock s tím rozdílem, že nejsme nijak zvlášť technicky zdatní muzikanti. Pak je důležité asi i to, že klademe stejný důraz na text i hudbu, a kromě toho částečně i na divadelní prvek.

Jak jste se dali dohromady?

Honza a Jakub (basák a kytarista) jsou bratři a kapelu spolu měli už na základce. Na gymplu jsem se pak skamarádil s Jakubem, vznikl takový zárodek. Nějakou dobu jsme pak i zkoušeli takhle ve třech, rok jsme neměli koncert, protože nebyl bubeník. Asi bylo potřeba počkat, až se přistěhuje Vašek z Valašska. Ještě jsme přibrali Šimona na saxofon – Šimon je zase bratranec Jakuba s Honzou.

Jak vznikl název vaší kapely, proč zrovna Lipless Lincoln and the Sinners?

Vzniklo to trochu jako vtip, parodie na tenhle typ názvů, který je relativně rozšířený. Nakonec nám to zůstalo, i když je to trochu nepraktické.

Kdy a kde bude nejbližší koncert?

Nejbližší koncert je ve středu 30. listopadu v klubu Hoodoo v Praze.

Kapela má profil na bandzone.cz i na Facebooku.

Andrea Chudobová, UKáčko.cz1 komentář »

  • Kloboučník a kapela :

    Kloboučník a kapela se přejmenovalá na Retro a zpíva a rapuje o Době za komunismu 50 až 80 let za komunismu, a hledá dalšiho kytaristu misto Petra.

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.