VIDEO: Jak funguje studentská televize v norském Bergenu?

1. 12. 2010 Autor: Rubrika: Redakční zápisník žádné komentáře

Studijní cestu do norského Bergenu podnikli v letošním roce členové sdružení UK media, kteří připravují spuštění studentské televize UKáčko.tv.V rámci projektu „Využití zkušeností norské studentské televize pro projekt spuštění české studentské televize“ se uskutečnily dvě studijní cesty. V květnu navštívili lidé z UK media norský Bergen a tamní studentskou televizi BSTV, v listopadu pak přijeli Norové do Prahy.

Norská média: tradice, profesionalita a dostatek peněz

Na Univerzitě v Bergenu, druhém největším městě Norska, působí tři celouniverzitní studentská média – televize, rádio a časopis. Přestože spolu nijak zvlášť nespolupracují, mají mnoho společného. Ať už jde o nadstandardní zázemí v novém Studentském domě, kvalitní technické vybavení nebo profesionální úroveň jejich médií. Všechna tři média také mají dlouhou tradici. Nejdéle existující univerzitní týdeník Studvest vychází nepřetržitě od roku 1945, 28 let funguje rádio Studentradioen i Bergen a více než sedm let už působí Bergenská studentská televize BSTV.

Zástupci UK media s členy bergenské studentské televize BSTV.

Foto: Mirek Kašpar (UKáčko.cz)

Během návštěvy se účastníci seznámili s celkovým chodem organizace, se způsobem redakční práce, technickým vybavením a zázemím i financováním BSTV i dalších médií. Diskutovali také se zástupci dalších studentských spolků i samosprávných orgánů, „Sociálního parlamentu“ a se studentskou předsedkyní Správní rady univerzity. V rámci Severských mediálních dnů 2010 se tým UK media také zúčastnil jedné z akademických přednášek z mediálních studií na tamní Fakultě sociálních věd.

Několikrát také navštívili tamější Akademický dům Kvarteret, který slouží jako základna kulturního života místních studentů. BSTV navíc v hlavním sále připravuje pevnou instalaci kamerových postů a příslušnou kabeláž a malou střižnu. Taková infrastruktura byla jednou z inspirací použitelnou i na Univerzitě Karlově, kde funguje oblíbený klub K4, jehož bohatý program by si často také zasloužil videozáznam.

Asi největší rozdíl mezi českými a norskými studentskými médii je v jejich financování. Zatímco UK media platí provoz svých médií převážně prodejem inzertních ploch a z příspěvků od partnerů, kterými byly v posledních třech letech mezinárodní finanční společnosti, v bergenských médiích čtenáři reklamu téměř nenajdou. Jejich provoz financuje Studentská sociální organizace (Studensamskipnaden i Bergen), jíž platí všichni studenti každý semestr poplatek. Ta pak peníze rozděluje mezi organizace poskytující služby pro studenty, ať již jde o menzu a bufet, sportovní areály, zařízení pro péči o děti, ubytování nebo právě studentské spolky a média.

Česká média: nezávislost díky spolupráci s firmami

V listopadu 2010 proběhla druhá část projektu – návštěva zástupců norské televize BSTV v Praze. V rámci grantu přijela nová výkonná manažerka BSTV Charlotte Vindenæs a nový šéfredaktor Gaute Drangsholt, dalších zhruba 15 členů redakce přijelo na vlastní náklady. Ústřední částí programu byla studentská konference konaná 3. listopadu v univerzitním klubu K4. UK media také celé skupině BSTV asistovalo při podrobné exkurzi v České televizi a prohlídce univerzitních pamětihodností.

Součástí návštěvy v Praze byla i diskuse o studentských médiích v klubu K4.

Foto: Martin Kolář (UKáčko.cz)

Reciproční návštěvy byly poučením pro obě strany. Pro UK media je BSTV především vzorem v profesionalitě produkovaných videí, a to po technické i obsahové stránce. Jako přenositelné se také jeví dělení redakce na zpravodajskou, kulturní a případně i dramatickou. Vzorové je i technické zázemí norských partnerů – vybavení i kvalitní studio umístěné v těsném sousedství dalších redakcí na jednom patře nového Studentského domu nedaleko centra města.

Norští partneři zase nejvíce oceňovali, jak kvalitní studentská média lze vytvářet i v mnohem skromnějších ekonomických podmínkách, díky využití komerční inzerce navíc bez závislosti na penězích od univerzity, což umožňuje skutečnou nezávislost studentských médií. Zajímavým konceptem pro ně bylo i propojení více studentských médií pod hlavičku jedné právnické osoby jako je mediální skupina UK media. Kromě toho vznikla nová přátelství a také záměr BSTV opakovat cestu do Prahy v příštích letech.

Ke stažení

Další informace


Spolufinancováno z blokového grantu Fondu technické asistence Finančního mechanismu EHP/Norsko
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.