Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty fascinuje světem rostlin i historií

28. 5. 2013 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Návštěvníci Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty UK si mohli při příležitosti mezinárodního Dne fascinace rostlinami užít zcela zdarma neobyčejnou, dvoudenní expedici na ostrov rostlin přímo v centru Prahy. Protože ale univerzitní zahrada otevírá své brány studentům i veřejnosti denně, můžete její krásy objevovat klidně po celý rok.

Křehké karafiáty, masožravé rostliny i pokusy na vlastní kůži

V pátek a v sobotu čekalo na návštěvníky rovnou 23 stanovišť, kterými provázeli studenti biologie, chemie a paleontologie PřF UK. Díky mikroskopům si mohl každý prohlédnout například detailních struktury živých i zkamenělých rostlin nebo miniaturních řas, případně si na jiném stanovišti vyzkoušet izolování a měření DNA.

Kdo dal na léčivou sílu bylinek, ocenil komentovanou prohlídku venkovní expozice užitkových rostlin. Pozorní návštěvníci si vyzkoušeli určit podle vzorků druh dřeviny nebo se vydat hravou formou po stopách zmizelého přírodovědce. Kdo rád experimentuje i doma, mohl se naučit, jak za pár hodin inkoustem obarvit bílý karafiát.

Nechyběly ani chemické pokusy s barvivy a vůněmi nebo masožravé rostliny. Pro veřejnost byl výjimečně otevřen také experimentální skleník unikátních exotických orchidejí, který je během roku běžným smrtelníkům nepřístupný.

Den fascinace rostlinami (Fascination of Plants Day)

Den fascinace rostlinami je mezinárodní projekt, vyhlášený Evropskou společností pro rostlinnou biologii (EPSO), jehož posláním je přiblížit lidem svět rostlin a práci vědců, kteří tento svět zkoumají. Akce si klade za cíl nadchnout co nejvíce lidí z celého světa pro rostliny a ocenění důležitosti rostlinné biologie pro zemědělství, květinářství, lesnictví, ochranu přírody i udržitelnou produkci potravin a dalších surovin získávaných z rostlin. Ačkoliv Den fascinace rostlinami proběhl teprve podruhé, účastní se ho již přes 50 zemí světa. Více na www.plantday12.eu/czech.htm. Akci „Kouzlo a moc rostlin světa“ v Botanické zahradě Na Slupi pořádala Přírodovědecká fakulta UK ve spolupráci s Českou společností experimentální biologie rostlin a Ústavem experimentální botaniky AV ČR.

Vanilka, tajemství banánovníků a největší plž světa

V rámci Dne fascinace rostlinami bylo možné využít i bezplatný vstup do tropického skleníku s komentovanými prohlídkami. Celoročně je tam k vidění spousta exotických rostlin, které jsou nejen esteticky velmi krásné, ale stáří některých z nich překračuje i 130 let.

„Hodnotu rostliny dělá čas. Ve skleníku tu jsou exempláře staré i mnoho desetiletí, dříve to byla velká móda. Botanická zahrada se sem přesunula v roce 1898 z původního umístění u Vltavy na Smíchově,“ vysvětluje student Adam, průvodce po suché subtropické části skleníku.

Sanchézie vznešená právě kvete v tropickém skleníku

Na ukázku průvodce návštěvníkům ukazuje roubované kaktusy, aloe vera nebo „sedátko pro tchýni“ v podobě obřího kaktusu tvaru koule. V tropické části skleníku nechybí živá expozice exotických papoušků nebo volně poletujících drobných kruhooček afrických, kteří se rádi schovají v banánovníku.

Na vysvětlenou průvodkyně a studentka botaniky Magda ukázala návštěvníkům fotku neznámého ovoce. „To, co dnes známe z obchodů, už není původní odrůda banánu. Ta měla spoustu velkých semen a moc se nedala jíst. Proto byla vyšlechtěna na dnešní banány, které mají semena zredukovaná a musí se množit řízkováním,“ říká Magda. Ve vnitřní expozici tropů je k vidění také pravá vanilka, bambus nebo šáchor papyrodárný, ze kterého Egypťané vyráběli papyrus.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy

Je opravdovým unikátem. Sbírky rostlin pocházejí z původní univerzitní zahrady, založené roku 1775 na Smíchově a roku 1898 přenesené na Prahu 2. Několik unikátních exemplářů rostlin v neobvyklých velikostech je odhadovaného stáří více než 130 let (např. cykasy, jinan dvoulaločný nebo stoletá kolekce Středoevropské květeny). Celková rozloha dnešní zahrady je 3,5 ha a je rozdělena na skleníkovou expozici (tropy a subtropy) a rozsáhlou venkovní expozici. Sídlí zde Ústav pro životní prostředí, katedra botaniky a studijní oddělení PřF UK. Více na bz-uk.cz/csKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.