Bydlení na privátu: majitelé bytu si ve smlouvách nárokují i práva, která nemají

23. 9. 2015 Autor: Rubrika: Studentský život 1 komentář

Bydlení v pronájmu je sice pohodlnější než bydlení na koleji, ale přináší to s sebou i mnohá úskalí. Studenti totiž často neví, na co přesně mají jako nájemníci právo. UKáčko.cz vám přináší stručný přehled práv a povinností pronajímatele i nájemníka.

Bydlení (ilustrační foto: Pixabay)

Pražský advokát Ondřej Preuss se často ve své praxi setkává se studenty, kteří řeší konflikty s majitelem. Podle něj je nejdůležitější seznámit se se zákony a dobře si prostudovat smlouvu, aby bylo možné problémům předcházet.

„Studenti nájemní smlouvě mnohdy nevěnují pozornost a neznají svá práva. Konflikt s pronajímatelem pak neřeší správně. Práva nájemníků jsou totiž od účinnosti nového občanského zákoníku (NOZ) výrazně silnější, než by se mohlo zdát,“ uvádí Preuss. Nový zákoník však pronajímatelé často ignorují „I více jak rok po zavedení NOZ si pronajímatelé schválně přiznávají víc práv, než mohou,“ upřesňuje Preuss.

  Přehled práv pronajímatele a nájemníka

 1. Pronajímatel nesmí udělit nájemci smluvní pokutu, i když je to sjednáno ve smlouvě. Pronajímatel tak může pouze vymáhat vzniklou škodu například za rozbitý nábytek nebo vytopený byt.

 2. Je čistě na nájemci, zda se v bytě přihlásí k trvalému pobytu nebo bude v bytě podnikat jako živnostník. Nemůže si však bez souhlasu majitele v bytě zřídit sídlo obchodní společnosti.

 3. Pronajímatel nemůže bránit nájemníkům v chování zvířat a to ani v případě, že je to uvedené ve smlouvě. Podle občanského zákoníku může pronajímatel udělit pokutu za zvíře v bytě, jen pokud to nějakým způsobem ohrožuje dům či ostatní sousedy.

 4. Nájemník se musí neplatné výpovědi bránit včas, tedy do dvou měsíců od jejího obdržení. „Platí totiž, že i kdyby šlo o protiprávní výpověď, po promlčení se stane platnou,“ upozorňuje Preuss. „Nájemce má právo vznést proti výpovědi námitky a podat do dvou měsíců ode dne, kdy mu výpověď došla, návrh soudu na přezkoumání, zda je výpověď oprávněná. Pronajímatel ho nemůže svémocně z domu vystrnadit, může však podat návrh na vyklizení bytu úřední cestou,“ popisuje proces Preuss.

 5. Problémům se dá předcházet konkretními vymezeními v nájemní smlouvě. Preuss říká, že mezi nejčastější problémy, které studenti řeší, patří především špatné vztahy v domě, tykající se nadměrného hluku či rozpočtu na společné služby. Těmto problémům se dá předejít vymezením povinností nájemníka v nájemní smlouvě a v domovním řádu.

 6. Pronajímatel nesmí vypovědět nájemci smlouvu bez závažných zákonných důvodů, jako je například neplacení nájmu. Jiné důvody neopravňují pronajímatele vypovědět nájemní smlouvu, i když je ve smlouvě uvede. Výpověď tak může dát pouze nájemník. Platí to jak pro smlouvu na dobu neurčitou tak určitou.

 7. Pro výpověď smlouvy na dobu určitou musí mít student nějaké závažné důvody, třeba stěhování se za studiem do jiného města. Smlouva na dobu určitou se automaticky prodlouží, pokud v jejím plnění obě strany pokračují. Smlouvu na dobu neurčitou může student vypovědět vždy.

Ondřej Preuss
provozovatel právního serveru Dostupnyadvokat.czText vznikl ve spolupráci s Ondřejem Preussem. Titulek a perex redakčníKlíčová slova

,

Hodnocení


Související články


Sdílej článek


1 komentář »

 • LP :

  V bodu 1 se uvádí, že „Pronajímatel nesmí udělit nájemci smluvní pokutu, i když je to sjednáno ve smlouvě.“ Potud souhlas. V bodu 3 se píše „Podle občanského zákoníku může pronajímatel udělit pokutu za zvíře v bytě, jen pokud to nějakým způsobem ohrožuje dům či ostatní sousedy.“ Jakou pokutu? Bod 6 je kapitola sama pro sebe – platí, že pronajímatel smlouvu vypovědět může, porušuje-li nájemce hrubě své povinnosti vyplývající z nájmu. V kontextu této premisi, nezdá se vám, pane doktore, že je vaše tvrzení „pronajímatel nesmí vypovědět nájemci smlouvu bez závažných zákonných důvodů“ pro neprávníky trochu matoucí a zavádějící (např. ve světle ust. §2288/2b, což, v případě nájmu na dobu neurčitou, spousta studentů nemusí tušit)?

  reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.