Café Evropa rozjede sérii debat na aktuální témata, řešit se bude Schengen, Sýrie, i (ne)zaměstnanost

27. 11. 2015 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

„Neformální a atraktivní“ – takové debaty slibuje nový cyklus Café Evropa. Zaměří se na aktuální témata jako je válka v Sýrii, situace na Ukrajině, i (ne)zaměstnanost či bezpečnost na internetu.

cafe evropaNa první debatě s názvem Nestabilita na prahu EU – jak vypadá Schengenská hranice? budou Magda Vášáryová a Jaroslav Plesl diskutovat mimo jiné i o možnostech ochrany vnějších hranic EU.
 
Evropa momentálně čelí velkému náporu uprchlíků i hrozbě teroristických útoků. Z toho důvodu je čím dál více diskutované téma Schengenského prostoru. Mají se na hranicích zemí opět zavést kontroly nebo rovnou stavět ploty? 
 
Hosté se v tomto ohledu příliš neshodují. Podle poslankyně Národní rady Slovenska Magdy Vášáryové je to buď a nebo – buď můžeme zachovat v maximální míře svobodu nebo bezpečí.
 
„Buď budete svobodní a počítat s tím, že budete nést zodpovědnost za sebe i za druhé a budete v určitém diskomfortu“ míní. „Pokud si myslíte, že nejdůležitější hodnotou je bezpečí, je nejbezpečnější nechat se zavřít do zoologické zahrady,“ dodává Vášáryová.

Pozvánka na debatu Nestabilita na prahu EU – jak vypadá Schengenská hranice? Video: Café Evropa

Pozvánka na debatu Café Evropa 2. 12.

Podívejte se na video upoutávku k naší úvodní debatě "Nestabilita na prahu EU", ve které Magda Vašáryová a Jaroslav Plesl komentují vztah svobody a bezpečí.

Posted by Café Evropa on Thursday, 26 November 2015

 
Jaroslav Plesl, šéfredaktor Mladé fronty, zdůrazňuje nutnost najít rovnováhu mezi oběma hodnotami. „Musíme najít nějakou balanci, protože není možné mít obojí ve sto procentech. To nemá žádný stát na světě a myslím, že to nebude mít nikdy. My se teď dostáváme do situace, kdy bohužel budeme muset malinko omezovat své svobody, abychom si zachovali alespoň současnou míru bezpečí,“ vysvětluje.
 
Cílem cyklu Café Evropa je dle slov organizátorů „příjemnou formou oživit debatu o aktuálních tématech a nabídnout široké veřejnosti různé pohledy na otázky týkající se současné Evropy i České republiky jakožto jejího srdce“. Snahou organizátorů je vždy zajistit, aby na debatách vystupovaly osobnosti s různými názory.
 
Debaty se budou konat po celý rok s měsíční periodicitou. Další z nich se zaměří na konkrétní role jednotlivých účastníků konfliktu v Sýrii, následovat bude debata o (ne)zaměstnanosti a možnosti cestovat za prací do zahraničí.
 
Debata na téma Nestabilita na prahu EU proběhne ve středu 2. 12. od 18:30 v Evropském domě v Jungmannově ulici. Pro účast je nutná registrace zde. Café Evropa organizuje Zastoupení Evropské komise v ČR, Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR a Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
 

http://www.cafe-evropa.cz/Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.