Centrum Malach funguje už rok. Zpřístupnilo 52 tisíc videorozhovorů o holocaustu

10. 2. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Už rok mají studenti i badatelé v Praze přístup k unikátní sbírce rozhovorů s oběťmi holocaustu. Centrum vizuální historie Malach v knihovně Matematicko-fyzikální fakulty je jedním ze tří míst v Evropě, kde je možné pracovat s digitálním archivem Institutu USC Shoah Foundation.

První výročí oslavilo centrum Malach konferencí v refektáři MFF na Malostranském náměstí. V první části bilancovali zástupci Ústavu formální a aplikované lingvistiky, pod který centrum spadá, dosavadní průběh projektu, v druhé pak došlo na praktické ukázky využití orální a vizuální historie. Vrcholem konference bylo vystoupení žáků ZUŠ J. A. Šporka v Jaroměři, kteří předvedli úryvky z dětské opery Brundibár, známé provedením v koncentračním táboře v Terezíně.

Centrum Malach umožňuje přístup k databázi výpovědí pamětníků holocaustu, vytvořené pro Institut USC Shoah Foundation. Sbírání rozhovorů začalo v roce 1994, kdy režisér Steven Spielberg založil nadaci Survivors of the Shoah. „Když Spielberg natáčel Schindlerův seznam, začali za ním chodit lidé a nabízeli se, že mu vypoví svoje vlastní vzpomínky na válečné události,“ vypráví profesor Jan Hajič z ÚFAL MFF UK. Nadace proto začala natáčet pamětníky holocaustu a sbírat jejich svědectví.

Výsledný archiv obsahuje 52 tisíc videorozhovorů ve dvaatřiceti jazycích, a to jak s lidmi židovského původu, tak například s homosexuály, Svědky Jehovovými, Romy a dalšími oběťmi. „Vidět je všechny by vám zabralo asi 72 let nepřetržitého sledování, tedy celý jeden lidský život,“ říká Hajič. Ve výpovědích je proto možné vyhledávat pomocí klíčových slov, které odkážou nejen na jednotlivé rozhovory, ale i na konkrétní úseky záznamu.

Na šesti počítačích v oddělené sekci knihovny Matfyzu na Malostranském náměstí jsou přímo přístupné více než dva tisíce rozhovorů v češtině, slovenštině a polštině, rozhovory v ostatních jazycích je možné objednat a dostat během několika hodin. Archiv přitom může pomoci vědcům a studentům mnoha různých oborů, ať už se zabývají dějinami, lingvistikou, sociologií, gender studies, religionistikou, apod.

Kromě samotného archivu je možné navštívit i některou z akcí, které centrum Malach pořádá. Každé poslední úterý v měsíci zde například probíhá promítání filmů s tematikou holocaustu. V nejbližší době to budou dokumenty Někteří přežili (22. února) a Děti z hlubin (29. března).



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.