Cesta absolventa za vysněnou prací: Škola člověka naučí tolik, kolik on sám chce, říká bankovní analytik

15. 7. 2016 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Klasického bankéře si možná mnozí z vás představí jako upjatého muže v kvádru, opak může být pravdou. Jan Seifert, absolvent IES na FSV, nás přivítal v triku a džínách v centrále Komerční banky. „Moje práce mě prostě baví,“ říká mladý kreditní analytik. Momentálně je součástí týmu rozhodujícího třeba o tom, zda dostanete úvěr nebo ne.

Na Fakultě sociálních věd jsi studoval obor Finance, finanční trhy a bankovnictví. Dnes jsi v Komerční bance coby analytik kreditního rizika. Hledal si po dokončení studií uplatnění dlouho?

Po magistru jsem byl ještě asi dva roky na PhD, během kterého jsem i vyučoval. Nakonec jsem si ale řekl, že je toho i s prací moc. Pracoval jsem totiž tehdy ještě na částečný úvazek v České národní bance. Když jsem pak skončil na doktorském studiu, našel jsem uplatnění poměrně rychle, díky tomu, že jsem během studia učil a získal tak kontakty přes svoje kolegy. Poměrně brzo jsem začal pracovat na Ministerstvu dopravy. Práce mi umožnila nahlédnout do pozadí české politiky, ale bylo to hodně o administrativě, což mě nenaplňovalo.

Současné studenty tvého někdejšího oboru bude určitě zajímat, jak ses ke svojí nynější práci v KB dostal.

Vždycky mě to táhlo k práci s daty. Takže jsem našel inzerát na internetu a poslal jsem životopis.

Dnes jsi tedy analytikem kreditního rizika. Co tvoje práce obnáší?

Banka musí dodržovat kontrolní požadavky, které jsou dané Českou národní bankou. My analyzujeme, jak velké riziko je banka schopná na sebe vzít. Snažíme se spočítat, jaká je pravděpodobnost, že dlužník splatí, tím, že vytváříme modely platební morálky. Taky zjišťujeme rizikovost produktů (pozn. red. půjčky, hypotéky a další). Teď jsem už rok a půl v týmu, který ty modely kontroluje.

Bylo těžké se na tu pozici dostat? Jak přesně probíhalo přijímací řízení?

Bylo tříkolové. V prvním kole se ověřují předpoklady pro danou práci a hlavně to, jestli má člověk analytické myšlení. Člověka od pohovoru nevyhodí, pokud mu něco nejde, nebo spočítá špatně výsledek. Spíš je to o tom, že se mu snaží pomoct dojít ke správnému řešení. V dalších kolech jsem absolvoval například test osobnosti, kde jsem měl popsat svoje vlastnosti a potom to, jaké vlastnosti by mi připsali ostatní.

Je k práci kreditního analytika nezbytná praxe?

Myslím, že úplně nezbytná není. Je určitě vítaná, ale obecně si myslím, že pokud člověk na magisterském studiu už tak trochu ví, co by chtěl dělat, umí abstraktně přemýšlet, je zběhlý v matematice a dokáže alespoň trochu programovat ve statistických programech, tak jsou mu dveře v KB otevřené. Když jsem nastoupil, byly moje schopnosti teprve v plenkách, ale postupně jsem se tady vypracoval.

Měl jsi ty během studia praxi?

Během bakalářského a magisterského studia jsem přímo praxi v oboru neměl. Samozřejmě jsem chodil na brigády, ale nebyly takové, aby mi pomohly v oboru, který dělám. Na PhD už to bylo jinak. Pracoval jsem na částečný úvazek v ČNB, kde jsem vytvářel analýzu. Na PhD jsem také dělal cvičení o ekonometrii. Podle mě se nejvíc naučíš, když musíš někomu danou problematiku vysvětlovat. Musíš si látku připravit a vykládat ji tak, aby to každý pochopil. To mi asi dalo nejvíc.

Směřoval jsi tedy už během studií k tomu, že budeš pracovat s daty?

Asi ne. Spíš bych řekl, že ke konci studia mě začaly bavit statistika a ekonometrie, to znamená, že jsem začal směřovat k tomu, že budu dělat něco s modely a se statistikou. Moje diplomka vycházela z velké části z mojí bakalářské práce. V té době jsem ještě nevěděl, že bych se v budoucnu chtěl zaměřit na „datařinu“. Ekonometrie a statistika mě chytly až na magistru. Je to asi logické, protože na bakaláři jsme se tímhle tolik nezabývali. Na magistru jsem si pak vybíral předměty, které se zaměřovaly právě na modely a statistiku.

Řekl bys, že tě univerzita dostatečně připravila na budoucí povolání?

Myslím, že škola člověka naučí tolik, kolik on sám se chce naučit. V okamžiku, kdy člověk přijde na přednášky nepřipravený a neví, co od toho chce, tak ho škola nic moc nenaučí. Když ale dorazí připravený a ví o čem to je, tak se dokáže i na něco zeptat a objasnit si to čemu nerozumí. Ekonometrické a statistické předměty na IES vám dají hodně. Jejich velkou součástí je matematika, která se vyučuje pod hlavičkou Matfyzu. Je tam mnoho odborníků, kteří dané problematice dokonale rozumí.

Neměl si problém s tím, že by tě jakožto relativně čerstvého absolventa nepřijali?

V KB máme hodně čerstvých absolventů. Zatím sem nechodí na plný úvazek ale na dohodu. Máme tu i několik lidí, kteří tu pracují při studiu. Prostředí je tu pro absolventy přívětivé.

Je práce v KB tvoji vysněnou prací?

Svým způsobem ano. Vždycky jsem chtěl dělat kreditního analytika. S tím jak se člověk vyvíjí a poznává nové věci, rozšiřuje si obzory a získává nové informace, zjišťuje, že jsou i jiné možnosti.

Dá se tedy říct, že to, co tě na tvojí práci baví, je i možnost dál se rozvíjet?

Určitě. Máme tu spoustu možností dál se vzdělávat. Můžeme chodit na různá školení nebo rozvojové programy, kde máme možnost nahlédnout do jiných sfér banky a zjistit, jak fungují. Můžeme také absolvovat jazykové kurzy, nebo kurzy prezentačních schopností. Pak tu máme i různé programy v rámci, kterých pracuješ na projektech, které pak představíš managementu. Možností, které umožňují osobní i profesní rozvoj, tu máme opravdu hodně.

V čem vidíš největší smysl svojí práce?

Mě moje práce prostě baví. Baví mě hledat v datech vzory chování, hledat v nich vztahy, které ve finále tak trochu vypovídají i o chování celé společnosti.

Můžeš uvést nějaký příklad?

Když například zjistíme, že některé domácnosti splácí s předstihem jiné naopak pozdě, tak se snažíme nějakým způsob popsat příčinu a pak té příčině třeba i nějak předcházet. Pokoušíme se těm domácnost nějak vyjít vstříc.

Co bys doporučil čerstvým absolventům, kteří váhají poslat k vám do KB životopis?

Čerstvým absolventům bych doporučil, aby se sem nebáli přijít. Je tu příjemné prostředí, a pokud to myslí vážně a chtějí pracovat v bance, není důvod proč to nezkusit. Snažíme se zájemců vyjít vstříc. Práci v KB bych doporučil i studujícím, protože je to skvělá příležitost to tady poznat a po dokončení studia se s nimi bude počítat.

Jan Seifert Foto: Archiv JSMgr. Jan Seifert (31) studoval na Fakultě sociálních věd obor Finance, finanční trhy a bankovnictví. Po dokončení magisterského studia působil na FSV dva roky jako doktorand. Momentálně pracuje na pozici analytika kreditního rizika v Komerční bance.Komerční banka je generálním partnerem sdružení UK mediaNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.