Cestujte a starejte se o věci veřejné, vybídli revolucionáři studenty

18. 11. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Prostor před Přírodovědeckou fakultou ožil vzpomínkou na 17. listopad 1989. Univerzita Karlova tam připravila festival Svobodný Albertov 2009 čítající koncerty studentských kapel, promítání dobových dokumentů nebo rozhovory s pamětníky listopadových událostí.

Studentské oslavy 20. výročí svobodné univerzity zahájil moderátor Václav Moravec, absolvent žurnalistiky a masové komunikace na Fakultě sociálních věd UK, rozhovory s pamětníky. „Revoluce bylo to nejlepší, co nás potkalo,“ uvedl rektor univerzity Václav Hampl. Nadšení řečníků a publika nedokázal zmírnit ani výpadek proudu, který však díky nefunkčním mikrofonům první rozhovory trochu znesnadnil.

17. listopad v kině i na jatkách

Albertov - pamětní deska 17. 11. 1989

U budovy Přírodovědecké fakulty UK začala studentská demonstrace, která vedla k pádu komunismu. Od roku 2006 událost připomíná pamětní deska.

Foto: Mirek Kašpar (UK media)

Kromě Václava Hampla a děkana Přírodovědecké fakulty Bohuslava Gaše se o své zážitky přišli podělit Šimon Pánek, tehdejší studentský vůdce a dnes ředitel organizace Člověk v tísni, doc. Černý, prof. Čepek nebo starostka Prahy 2 Jana Černochová. Za divadelníky zavzpomínal herec Jan Potměšil a režisér Jan Kačer. Všichni se shodli na tom, že by studenti měli co nejvíce využívat možností, které jim dnešní doba nabízí.

„V pátek 17. listopadu 89 jsem byla se svými spolužáky v kině na promítání Hříšného tance,“ uvedla starostka Jana Černochová. Na otázku „co dělal 17. listopadu“ odpověděl tehdejší student přírodovědy Jan Černý. „Nebyl jsem ve škole, dopoledne jsem trávil malováním transparentů!“ Hesla, která tehdy vytvářel, zněla „STUDENTI – SVĚDOMÍ NÁRODA“ nebo „FAKULTY UK BOJTE SE!“ Nejvíce posluchače pobavil prof. Petr Volf, který se toho dne účastnil exkurze na jatkách. Z jatek jel tehdy přímo na Albertov, kam dorazil v zakrvácených holínkách a pláštěnce.

Podívejte se také na fotogalerii Svobodný Albertov 2009

Součástí akce, která se konala pod záštitou rektora UK Václava Hampla a děkana Přírodovědecké fakulty Bohuslava Gaše, byly také koncerty studentských kapel. O zábavu návštěvníků se tak mimo jiné postaraly skupiny Masolet, Caktus, Zahraa nebo Eliška Ptáčková.

Na Filmovém festivalu byly k vidění dokumentární filmy a nezveřejněné záběry z Archivu bezpečnostních složek.

Foto: Matěj Vaněček (UKáčko.cz)

Vysoké návštěvnosti se těšil Filmový festival Albertov 1989: 20 výročí Sametové revoluce. K vidění byly ve Velké geologické posluchárně krátkometrážní dokumentární filmy nebo doposud nezveřejněné dokumenty z Archivu bezpečnostních složek zahrnující nesestříhané záběry, které natáčela Státní bezpečnost. Mezi projekcemi probíhaly krátké diskuse věnované zániku komunistické totality.

V rámci festivalu Svobodný Albertov byla také slavnostně zahájena výstava Albertov 1989. Výstavu pořádá Geografická sekce PřF ve spolupráci ve spolupráci s Ústavem dějin a archivem UK, s Knihovnou Jána Langoše a s Knihovnou Libri prohibiti. K vidění je zde spousta dobových fotografií a také unikátních dokumentů. Zájemci mohou výstavu navštívit do 11. ledna 2010 v předsálí Geografické knihovny Přírodovědecké fakulty.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.