Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentů

19. 8. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita žádné komentáře

Už příští týden dostane 56 000 studentů vysokých škol dotazník se zásadní otázkou: Chcete platit školné? Ministerstvo školství tak chce zjistit, jestli by si studenti byli ochotni přispívat si na své vzdělání.

Zápisné, školné - foto ilustrační

Bude se za studium na vysoké škole platit?

Ilustrační foto: Martin Kolář (UK media)

Výzkum bude také zjišťovat, jak vysoké jsou náklady na studium a kde na něj mladí lidé berou peníze. Ptát se bude i kde a jak studenti bydlí, kolik času jim zabere dojíždění a zda mají při škole čas si ještě přivydělávat. Výzkumníky bude také zajímat, co si studenti myslí o stipendiích a půjčkách na studia, pokud by bylo školné zavedeno.

„Osloveno bude 10 000 studentů prvních ročníků a 46 000 z druhých a vyšších ročníků. Vybráni budou náhodně ze školních matrik,“ vysvětlil Petr Matějů, který vede tým připravující reformu vysokých škol. Při zářijových zápisech dostanou na studijním oddělení vybraní studenti obálku s lístkem, na němž bude internetová adresa on-line dotazníku.

Matějů počítá s tím, že odpoví aspoň 15 000 lidí. Data pak zpracuje soukromá firma, náklady částečně zaplatí EU. Výsledky výzkumu by měly být známy v listopadu. Průzkum mezi studenty navazuje na podobně rozsáhlé dotazování mezi akademiky z května, kdy oslovilo všech 24 000 pedagogů. Výsledky budou zveřejněny na začátku září, podle jejich připomínek chce ministerstvo připravit reformní zákon o VŠ. Dalším projektem má být i dotazování mezi firmami a úřady na úroveň absolventů univerzit.

Připomínky z UK nás nezajímají, říká autor reformy

Hlavní autor reformy vysokých škol Petr Matějů však odmítá, že by při úpravách svého návrhu přihlédl i k názorům Univerzity Karlovy. Právě UK proti navržené podobě reformy hlasitě protestovala. Nesouhlasila například se zaváděním školného a to i přesto, že později sama navrhla, aby studenti platili pětitisícové „zápisné“. Podle ní také ministerstvo se školami málo diskutovalo.

Petr Matějů

„K návrhu UK nebudeme přihlížet, je to nekonzistentní materiál,“ říká šéf týmu připravující reformu vysokých škol

Foto: Tomáš Vilím (UK media)

V dubnu pak univerzita dokonce předložila vlastní návrh reformy. Kvůli změnám na ministerstvu po pádu vlády však návrh zapadl a nikdo se jím vážně nezabýval. A zřejmě ani zabývat nebude. Šéf reformního týmu Petr Matějů totiž včera přiznal, že o názory z UK nemá zájem. „Ne, absolutně k nim nebudeme přihlížet, je to nekonzistentní materiál,“ řekl pro ČTK Matějů.

Tím si však znovu rozhněval představitele UK. „Petr Matějů je sociolog a od té doby, co pracuje na reformě, se provádí obrovské množství sociologických výzkumů. Miliony korun končí u lidí a firem, kteří jsou pravděpodobně spřízněni s panem Matějů,“ řekl portálu UKáčko.cz člen širšího vedení Univerzity Karlovy. Podobné pochybnosti už na jaře naznačil i rektor UK Václav Hampl. Podle něj není zcela jasné, kam šlo 90 milionů korun, které už příprava reformy stála.

UK versus reforma univerzitNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.