Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentů
Už příští týden dostane 56 000 studentů vysokých škol dotazník se zásadní otázkou: Chcete platit školné? Ministerstvo školství tak chce zjistit, jestli by si studenti byli ochotni přispívat si na své vzdělání.
Výzkum bude také zjišťovat, jak vysoké jsou náklady na studium a kde na něj mladí lidé berou peníze. Ptát se bude i kde a jak studenti bydlí, kolik času jim zabere dojíždění a zda mají při škole čas si ještě přivydělávat. Výzkumníky bude také zajímat, co si studenti myslí o stipendiích a půjčkách na studia, pokud by bylo školné zavedeno.
„Osloveno bude 10 000 studentů prvních ročníků a 46 000 z druhých a vyšších ročníků. Vybráni budou náhodně ze školních matrik,“ vysvětlil Petr Matějů, který vede tým připravující reformu vysokých škol. Při zářijových zápisech dostanou na studijním oddělení vybraní studenti obálku s lístkem, na němž bude internetová adresa on-line dotazníku.
Matějů počítá s tím, že odpoví aspoň 15 000 lidí. Data pak zpracuje soukromá firma, náklady částečně zaplatí EU. Výsledky výzkumu by měly být známy v listopadu. Průzkum mezi studenty navazuje na podobně rozsáhlé dotazování mezi akademiky z května, kdy oslovilo všech 24 000 pedagogů. Výsledky budou zveřejněny na začátku září, podle jejich připomínek chce ministerstvo připravit reformní zákon o VŠ. Dalším projektem má být i dotazování mezi firmami a úřady na úroveň absolventů univerzit.
Připomínky z UK nás nezajímají, říká autor reformy
Hlavní autor reformy vysokých škol Petr Matějů však odmítá, že by při úpravách svého návrhu přihlédl i k názorům Univerzity Karlovy. Právě UK proti navržené podobě reformy hlasitě protestovala. Nesouhlasila například se zaváděním školného a to i přesto, že později sama navrhla, aby studenti platili pětitisícové „zápisné“. Podle ní také ministerstvo se školami málo diskutovalo.
V dubnu pak univerzita dokonce předložila vlastní návrh reformy. Kvůli změnám na ministerstvu po pádu vlády však návrh zapadl a nikdo se jím vážně nezabýval. A zřejmě ani zabývat nebude. Šéf reformního týmu Petr Matějů totiž včera přiznal, že o názory z UK nemá zájem. „Ne, absolutně k nim nebudeme přihlížet, je to nekonzistentní materiál,“ řekl pro ČTK Matějů.
Tím si však znovu rozhněval představitele UK. „Petr Matějů je sociolog a od té doby, co pracuje na reformě, se provádí obrovské množství sociologických výzkumů. Miliony korun končí u lidí a firem, kteří jsou pravděpodobně spřízněni s panem Matějů,“ řekl portálu UKáčko.cz člen širšího vedení Univerzity Karlovy. Podobné pochybnosti už na jaře naznačil i rektor UK Václav Hampl. Podle něj není zcela jasné, kam šlo 90 milionů korun, které už příprava reformy stála.
UK versus reforma univerzit
- UK odmítá školné. Ale pod jiným názvem ho sama prosazuje
- VÍME PRVNÍ: UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně
- „Kvůli Bílé knize můžeme bojkotovat přijímačky“
- VIDEO: Reformátoři vysokých škol na fildě
- Debata o reformě: věcná, ale bez důvěry
Klíčová slova
Bílá kniha, Petr Matějů, reforma vysokých škol, školné, zápisnéHodnocení
Související články
- Dvě třetiny pedagogů jsou pro zavedení školného. UK účast na průzkumu odmítla
- Zápisné od příštího roku zřejmě nebude, rektoři jsou proti
- Školy budou moci zavést poplatek za zápis až 6000 korun
- UK odmítá školné. Ale pod jiným názvem ho sama prosazuje
- VÍME PRVNÍ: UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně
Napište komentář