Čin Jana Palacha připomíná i nový multimediální web

20. 1. 2013 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Před čtyřiačtyřiceti lety se na Václavském náměstí upálil student Univerzity Karlovy Jan Palach. K tomuto výročí byla představena finální podoba multimediálního portál janpalach.cz a proběhla řada vzpomínkových akcí.

Jana Palacha si lidé tradičně připomínají před hlavní budovou FF

Archivní foto: Jiří Stibor pro UKáčko.cz

Malá aula pražského Karolina byla 16. ledna svědkem významné události. Za účasti rektora univerzity Václava Hampla se veřejnost seznámila s konečnou verzí webu janpalach.cz, který byl spuštěn v lednu 2012.

„Mnohé projekty často začnou a skončí jednorázovou akcí. Tady jsme svědky kontinuální práce,“ chválil práci autorů děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík.

Internetové stránky představují životní osudy studenta Filozofické fakulty UK Jana Palacha, který chtěl svým činem vytrhnout československou společnost z rezignace, do které upadala po srpnové okupaci Československa.

„S pochopením jeho činů máme starost. Je to něco nesamozřejmého. Snažil se vyburcovat veřejnost z letargie,“ připomněl Palachův akt rektor Hampl. Zdůraznil také historickou kontinuitu Palachova činu do dnešních dnů. „Univerzita stále bere Jana Palacha jako svou osobu,“ dodal.

Portál je završením několikaleté práce. Už v roce 2009, k příležitosti čtyřicetiletého výročí, byl vydán sborník Jan Palach ´69 a byla zorganizována výstava s konferencí. Dnešní podoba je výsledkem snažení kolektivu autorů ve složení Petr Blažek, Patrik Eichler, Eva Nachmilnerová, Jáchym Šerých, Ivo Šulc a Michal Ježek.

Při prohlížení samotných internetových stránek na čtenáře dýchne atmosféra dané doby. Především líčení samotného aktu upálení je strhující. Vše je zasazeno do dobového kontextu a doprovázeno fotografiemi.

Poučná je i část o podobných činech jak z Česka, tak z ciziny. Aktuální je především příběh Muhammada Buazízího, který je interpretován jako počátek tzv. arabského jara. Čtyři cizojazyčné mutace dávají prostor ke studiu také pro zahraniční čtenáře.

Vzpomínkový akt byl završen od večer před pamětní deskou Jana Palacha na Filozofické fakultě. Během pietního aktu promluvil za Studentskou radu FF Jiří Pilip, který vyzval k zamyšlení nad činem svého předchůdce. Po minutě ticha položil rektor Václav Hampl a děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík pamětní věnce. Důležitost události ilustrovaly přítomné kamery, zastavená doprava a skupinka přihlížejících, kteří zapalovali svíčky.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.