Co chystají studenti na Albertově a Národní třídě 17. listopadu?

14. 11. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Mezinárodní den studentstva se nezadržitelně blíží a přípravy na oslavy jsou v plném proudu, proto vám přinášíme přehled akcí, na které ve čtvrtek vyrazit.

Dvě hlavní akce – Uctění památky 17. listopadu na Albertově a Korzo národní, jsou zcela v režii studentů. Obě společně pod platformou Festivalu svobody odmítají jakékoli politické zneužívání svátku a mají za cíl důstojné uctění památky i oslavu demokracie.

Uctění památky na Albertově navazuje na ranní pietní akt u Hlávkovy koleje a v Žitné ulici. Albertov ožije studentskými spolky, vystoupením rektorů, studentů i dalších významných osobností akademické i veřejné sféry. Večer zahrají návštěvníkům studentské kapely a proběhnou diskuze o celospolečenských tématech s veřejně známými osobnostmi. Jelikož akce je celodenní, bude možnost individuální piety u památníku i volný přístup k němu.

Korzo národní

Program Korzo národní s podtitulem „Díky, že můžem!“ začíná ve 13.00 a protáhne se až do pozdních nočních hodin. A na co se můžete těšit?

Korzo Národní (zdroj Korzo)Hudební doprovod bude dokreslovat celý sváteční den a to i na místech, kde byste to nečekali. „My hudbu představíme hned v několika formách. Na pódiu, v klubu, na ulici,“ říká dramaturg projektu David Ostružák. Na scénách se představí například Adrian T. Bell, Michal Prokop Trio, Mydy Rabycad, Ivan Král, Sto zvířat nebo Paulie Garand. „Zazní hudba všech generací, stejně jako se tu tyto generace budou setkávat,“ dodává Ostružák.

Po dvacáté hodině se hudební show přesune do klubu Rock Café, kde na posluchače čeká společný koncert Sunflower Caravan a Vees, později se připojí také Ghost of You a o závěr večera se postará DJ Tea Jay Ivo – Ivo Pospíšil, dlouholetý kapelník skupiny Garáž.

Součástí umělecké prezentace bude i výstava Národní třída: tehdy, teď a tady, která nedokumentuje pouze data, čísla a fakta, ale znázorňuje především příběhy lidí, kteří sametovou revoluci zažili.

Pro nejmenší účastníky je připravena pouliční škola v tramvaji, kde se budou moci vzdělat o tom, co předcházelo vzniku našeho současného státu.

Korzoo Národní (zdroj Korzo)Kromě tanců a hudby je na místě také vážné poděkování, které organizátoři rozdělili do dvou pietních aktů. První proběhne ve 14.00 ústy studentů, kteří si váží toho, že nemuseli komunismus zažít, a druhý v 18.00. Ten je ale obestřen tajemstvím. Skládá se ze tří částí. Začíná hudebně obrazovou pasáží na Topičově domě a pokračuje svíčkovým průvodem až k pamětní desce na Národní třídě. Na programu se podílejí kytarista Tomáš J Holý, vizuální studio Lunchmeat, artisti v zastoupení Art Prometheus, dechový orchestr Pralinka Praha a zpěvačka Marta Kloučková.

Od poledne do osmi večer budou moci zájemci zavítat na zvláštní část oslav – do obýváku samotného Václava Havla. Úryvky z jeho nejslavnějších dramat zde budou během dne předčítat Vladimir 518, Matěj Ruppert, Erik Tabery, Tomáš Halík, Jan Ruml a další.

Koho by nic z výše zmíněných nabídek nezaujalo, vždy si může vybrat z doplňkových aktivit. Co takhle zajít na slam poetry, Pragurlic prohlídku vedenou lidmi bez domova, BMX exhibici, mši, nebo prezentaci neziskových organizací?

Foto: 2x Korzo NárodníNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.