Containall: kontejner pro všechno a pro všechny

16. 4. 2013 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Už na konci května by měl nedaleko kyvadla na Letné stát velký kontejner. Nepůjde však o ubytovnu pro dělníky pracující na tunelu Blanka, ale o místo k prezentaci kulturních a neziskových aktivit.

Containall - vizualizace

Že velký kovový kontejner může mít i jiné využití, než jen jako prostředek přepravy nákladů nebo provizorní ubytovna, se snaží dokázat několik mladých lidí z Prahy, kteří si založili občanské sdružení Containall. Jeho prostřednictvím chtějí realizovat neobvyklý projekt k oživení pražského veřejného prostoru, pro který již získali záštitu primátora Svobody.

„Čunek ukázal, jak kontejnery nevyužívat“

„S nápadem přišel David Skála, kterého inspirovala zkušenost z dobrovolnické práce na odstraňování následků hurikánu Katrina v New Orleans,“ říká Jan Faltys, student Mezinárodních teritoriálních studií na FSV a spoluautor projektu.

Containall - vizualizace

Mnoha lidem možná vyvstane na mysli spíše kontroverzní bytová politika vsetínské radnice. „S panem Čunkem nemáme nic společného,“ odmítá však Honza.

„Myslím, že on příkladně demonstroval, jak kontejnery nevyužívat. My se snažíme o jiný, více tvůrčí přístup a věřím, že spousta lidí bude překvapena, co se z jedné takové ‚železné krabice‘ dá udělat.“

Snahou autorů je, využít co nejvíce z potenciálu kontejneru. V přízemí o podlahové ploše 36 m2 by tak měl vzniknout výstavní prostor pro neziskové projekty, zatímco venkovní část by měla sloužit pro projekce, debaty a sportovní aktivity. Na střechu objektu plánuje Containall umístit bar. Vizuální stránka projektu vzniká ve spolupráci s architektonickým sdružením Manua.

Letos na Letné, příští rok jinde

Na otázku, proč si pro umístění kontejneru vybrali právě Letnou, odpovídá Honza: „Je to trochu opomíjená část Prahy, která přitom má potenciál. Návštěvník parku si může dát párek a pivo na zahrádkách, ale to je tak všechno. Dalším důvodem je samozřejmě výhled – nikde se tak hezky nekouká na Prahu, jako z bývalého ‚Stalina‘.“

Výhodou kontejneru je jeho mobilita. Po skončení letní sezony je proto možné jej kdekoli uskladnit a příští rok postavit zas někam jinam – třeba na Střelecký ostrov.

Containall - nadhled

Program pro širokou skupinu

Největším problémem, se kterým se Containall potýká, je financování projektu. Autoři v současnosti oslovují potenciální sponzory a prostřednictvím stránek HitHit.com žádají o příspěvek i širokou veřejnost. Přinejmenším zpočátku však do projektu plánují investovat i vlastní prostředky. Od získané částky se pak bude odvíjet vybavenost kontejneru i nabídka aktivit.

Program kontejneru by měl být rozložen do čtrnáctidenních tématických bloků zaměřených například na urbanismus, dobrovolnictví nebo hendikepované. Již před svým spuštěním tak Containall navázal spolupráci s množstvím neziskových organizací, namátkou filmovým festivalem Jeden svět či sdružením Auto*Mat. „Naším cílem je, mít co nejzajímavější program, abychom zacílili na takovou skupinu lidí, která by se o aktivitách neziskovek jinak třeba vůbec nedozvěděla,“ říká Honza.

Pokud vše půjde podle plánu, měl by kontejner zahájit svůj provoz v druhé polovině května.

Více informací o projektu na Facebooku a HitHit.comKlíčová slova

,

Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.