Čtení pro Škvoreckého: Návštěvníci se budou střídat s osobnostmi české kultury

2. 1. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

4. ledna uctí osobnosti české kultury a veřejnost památku jednoho z nejvýznamnějších exilových autorů a vydavatelů. Na akci Čtení pro Josefa Škvoreckého se bude číst Škvorecký i další autoři nakladatelství ’68 Publishers.

Foto: Čtení pro Josefa Škvoreckého

V lednu uplynou už čtyři roky od úmrtí Josefa Škvoreckého. Za svůj život pomáhal spisovatel a zakladatel nakladatelství ’68 Publishers zachovávat a rozšiřovat českou literaturu, kterou v tehdejším Československu totalitní režim cenzuroval nebo rovnou zakázal.

„Přirozený vývoj české literatury po roce 1968 ležel v rukou samizdatu a exilových nakladatelství a Škvoreckého nakladatelství ’68 Publishers bylo jedním ze stěžejních pilířů tohoto vývoje,“ uvedla Světlana Dohnalová pro Ukáčko.cz. „Tito lidé udělali pro českou literaturu mnoho a krátké literární zastavení, čtené zavzpomínání, je to nejmenší, co nejen pro ně, ale i pro budoucí osobitou úroveň české literatury můžeme udělat. A leden, výročí úmrtí Josefa Škvoreckého, je tím správným okamžikem,“ dodává.

Během pětihodinové akce se budou u mikrofonu střídat osobnosti se zájemci z publika. Každý z nich bude mít 10-20 minut na čtení z díla Josefa Škvoreckého či dalších autorů nakladatelství ’68 Publishers. Mezi významnými osobnostmi, které se literárního večera zúčastní, budou například Jiří Suchý, Arnošt Goldflam nebo Jiří Dědeček. Zatím je potvrzeno přes dvacet jmen. Součástí programu budou i hudební vystoupení.

Organizace se letos ujala Společnost Josefa Škvoreckého a České centrum Mezinárodního PEN klubu. Čtení pro Josefa Škvoreckého začne v 17 hodin v kavárně Krásný ztráty na Praze 1. Připojte se k události na Facebooku, najdete tu i detailní rozpis vystupujících. Pro více informací pište na cteni.skvorecky@gmail.com.

Michelle Hansen
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.