Czech Press Photo láká na fotografie z Haiti i českého „Absurdistánu“

7. 12. 2010 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Pestrou paletu asi 500 nejlepších fotografií letošního roku nabízí od 18. listopadu prostory Křížové chodby a Rytířského sálu Staroměstské radnice. Už pošestnácté s sebou výstava Czech Press Photo přináší i informace o zásadních tématech končícího roku.

Jan Šibík získal první cenu v kategorii aktualita za sérii fotografií rabování a násilí po zemětřesení na Haiti.

Foto: Jan Šibík, výstava Czech Press Photo

Mezi ty nejvýraznější letos patřilo zemětřesení na Haiti, které se dostalo do hledáčku vítězů tří hlavních kategorií stejnojmenné soutěže. Součástí výstavy je i prezentace fotografií Milana Jaroše, loňského držitele Grantu Prahy, s názvem Jak se žije lidem s postižením v Praze.

Výjimečné je letos podle organizátorky soutěže Daniely Mrázkové zobrazování událostí ve fotografických sériích. Hlavním lákadlem je ale samostatný obraz působivý svou jednoduchostí, který získal hlavní cenu fotografie roku. Slovák Martin Bandžák na něm zachytil utrpení dívenky zraněné při zemětřesení na Haiti, kam odjel s týmem lékařů humanitární organizace Magna Děti v tísni. „Skrze fotografii má člověk možnost na mnohé problémy upozornit. Rád bych se teď například více věnoval otázce hladu ve světě,“ sděluje své další plány. „Nemyslím si však, že se dá něco změnit,“ dodává.

V kategorii reportáž uspěla Jarmila Kovaříková, která zachytila život na Haiti.

Foto: Jarmila Kovaříková – výstava Czech Press Photo

Snímek Martina Bandžáka se ve finálovém výběru ocitl vedle toho od Jana Šibíka z Reflexu. Šibík nakonec získal první cenu v kategorii aktualita za sérii fotografií rabování a násilí po zemětřesení. Život po něm zmapovala na Haiti vítězka kategorie reportáž Jarmila Kovaříková. Silných momentů, jež zároveň fotila, tam podle svých slov zažila mnoho. Výrazně na ni například zapůsobilo, když zpanikařený dav obyvatel začal rozkrádat potravinovou pomoc.

Do obrazové kroniky předešlého roku se dostaly nejen oceněné, ale i další vybrané fotografie, které vykreslují situaci v České republice a ve světě. Někdy může být tato situace i velmi bizarní, jak dokazuje Libor Fojtík ve svém cyklu Absurdistán, domov můj. S fotoaparátem v ruce se zúčastnil například králičích dostihů na Staroměstském náměstí v Praze nebo erotického veletrhu.

„Nechci ztvárňovat jen šeď sídlišť,“ říká letošní držitel Grantu Prahy Roman Vondrouš.

Foto: Roman Vondrouš – výstava Czech Press Photo

Zapojili se i mladí autoři do 25 let, kteří získávají zvláštní ceny. Autentické svědectví o životě vozíčkářů v Praze nafotil Milan Jaroš. Loni získal Grant Prahy, který každoročně uděluje primátor hlavního města a zavazuje tím vítěze, aby využil tvůrčí stipendium k zobrazení proměn Prahy.

Letošní držitel grantu Roman Vondrouš se rozhodl pokračovat ve svém projektu o životě lidí v konfrontaci s architekturou pražských sídlišť. „Nechci ztvárnit jen jejich šeď,“ plánuje Vondrouš.

Výstava je k vidění až do konce ledna denně od 10 do 18 hodin, vstupné pro studenty je 60 korun, pro dospělé 100 korun. Návštěvníci výstavy se také mohou zapojit do hlasování o cenu diváků.Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.