Debata o reformě: věcná, ale bez důvěry
„Bílá kniha je živý organismus,“ zdůraznil na začátek diskuse ministr školství Ondřej Liška (SZ). K prasknutí plná aula Filozofické fakulty UK tuto větu slyšela ještě několikrát. Nejen z úst ministra, ale také od jeho reformního týmu v čele s Petrem Matějů. Ve středu 25. června se totiž konala veřejná diskuse o reformě vysokého školství. Pod názvem „Jak obstojí humanitní obory?“ přilákala akademiky z filozofických fakult celé republiky.
Reforma vysokých škol je potřeba, přesvědčoval studenty ministr školství Ondřej Liška
Foto: Matěj Vaněček
První hodinu zabral právě úvod ministra a jeho týmu. „Všichni se shodneme na tom, že reforma terciárního vzdělání je potřeba. Bílá kniha je prostředek k debatě o ní,“ drží Ondřej Liška svůj projev ve smířlivém duchu. Šéf reformního týmu Petr Matějů je polemičtější: „Sledoval jsem diskuse například na UKáčku.cz a zdá se mi, že někteří diskutující Bílou knihu vůbec nečetli,“ začíná svou prezentaci o podobě akademických svobod v USA.
Následná hodinová debata probíhala věcně, ale v napjaté atmosféře. Publikum oceňovalo každý k reformě kritický dotaz potleskem. Po některých odpovědích publikum dlouze ševelilo v diskusi a několikrát se při škobrtnutí řečníka ozval smích. Dostalo se ale na všechna důležitá témata. V prvé řadě na financování vysokých škol. Akademici chtěli vědět, zda ministr prosadí větší přísun peněz univerzitám, kterým se podle dosavadních plánů mají finance ztenčovat. „Jako ministr jste zodpovědný za ubývání peněz pro vysoké školství,“ zaznělo v jednom z vyhrocenějších dotazů. Ondřej Liška několikrát zdůrazňoval svou snahu peníze získat. „O navýšení prostředků usiluji i ze své vlastní potřeby. Ale s tím, že dosavadní systém musíme změnit,“ prohlásil.
Obavy ze správní rady
Tradičně silná polemika se vedla i o posílení vlivu správní rady na řízení školy. „Současné správní rady univerzit jsou politickým odkladištěm, ta praxe není dobrá,“ popisoval problém současného systému Petr Matějů. Správní rady podle něj mají tvořit škole funkční management, který ale do organizace a náplně výuky nemá jakkoliv zasahovat. Na otázky, jakými mechanismy se ve správních radách zabrání excesům, ale zatím jasná odpověď nepadla.
Ministr Liška v závěru večera ocenil, že debata byla z většiny věcná. Hostitel a moderátor celé diskuse, děkan Filozofické fakulty UK Michal Stehlík byl překvapen hojnou účastí. „Samotná debata byla dle mého názoru kultivovaná, ale odhalila asi největší dvě slabiny celého procesu reformy. První je akutní nedostatek financí do vysokých škol, druhou pak výrazná nedůvěra v plány Bílé knihy, pokud se jedná o zásah do řízení vysokých škol,“ shrnuje zpětně děkan.
Studenti přítomní na diskusi však byli o něco kritičtější. „Trochu mě to zklamalo. Otázky tu padaly často velmi konkrétní, ale odpovědi byly hrozně obecné,“ myslí si Jakub, doktorand z VŠE. Podobný dojem má i Hanka studující na FF UK: „Nevím, proč se vůči některým otázkám tak vymezovali. Mohlo to probíhat daleko méně konfliktně.“
Klíčová slova
Bílá kniha, Ondřej Liška, Petr MatějůHodnocení
Související články
- VŠE zažila vášnivou debatu o reformě vysokých škol
- Ministr Liška: Debata o reformě se protáhne do konce roku
- Liška píše nový VŠ zákon. Čeká nás opět přehlížení a urážky?
- Reforma vysokých škol padla. Kvůli vládě
- Debata o reformě VŠ nic nového nepřinesla. Hosté nabídli jen fráze a nekonkrétní odpovědi
Napište komentář