Děkan chtěl kvůli exšéfovi Ku Klux Klanu zakázat i další debaty

5. 5. 2009 Autor: Rubrika: Fakulty 4 komentáře/ů

Zrušení plánované debaty studentů s americkým extremistou Davidem Dukem má na Fakultě sociálních věd dohru. Děkan Jan Ámos Víšek v obavě z dalších nepříjemností prosadil „zákaz“ chystaných debat. I přesto, že názory očekávaných hostů nejsou zdaleka tak kontroverzní jako Dukeovy.

Jan Ámos Víšek, děkan FSV UK

Děkan FSV Jan Ámos Víšek chtěl zrušit i nekontroverzní debaty. Pak si to rozmyslel.

Foto: Tereza Barteková (UK media)

Odložení se týkalo debaty s americkým historikem Lee Edwardsem. Podle informací redakce však bylo ohroženo i konání přednášky úředníka Michaela Swanna, který měl v univerzitním areálu v Jinonicích mluvit se studenty o fungování Rady EU.

Ani u jednoho ze zahraničních hostů přitom nehrozilo, že by akce přilákala zájem médií, který je podle děkana pro fakultu nežádoucí. Víšek totiž debaty přímo nezakázal, nařídil je ale „odložit do doby, dokud bude trvat pozornost médií“. U hostů, kteří jsou v Česku jen na několikadenní návštěvě se však odložení akce prakticky rovná jejímu zrušení.

Debata s Lee Edwardsem se měla konat v rámci kurzu Institutu mezinárodních studií (IMS), na němž měl vystoupit i bývalý šéf rasistické organizace Ku Klux Klan David Duke. Edwards je však přední americký historik, který publikoval více než patnáct odborných knih o amerických politicích a člen konzervativního think tanku Heritage Foundation. Obsahem debaty měl být americký pohled na pád železné opony a na rozdíly mezi společností v západních a postkomunistických zemích.

„Ano, je pravdou, že jsem to doporučil. Nikoli však paušálně všechny hosty, ale konkrétně jednoho (Lee Edwardse – pozn. red.),“ odpověděl děkan Víšek na otázku, zda opravdu zakázal pořádání již naplánovaných debat. Zrušení další přednášky se však nelíbilo řediteli IMS Jiřímu Vykoukalovi, který se za konání akce přimluvil. „Zákaz by nebyl úplně adekvátní reakcí, z univerzity by se neměla stát uzavřená rezervace,“ myslí si Jiří Vykoukal. Děkan právě po debatě s ředitelem Vykoukalem ustoupil a v neděli v noci se rozhodl přednášku opět povolit.

Děkan Víšek však nevyloučil, že by v budoucnu postupoval proti debatám na fakultě podobně jako v případě neonacisty Dukea. „Budoucí režim zvaní hostů se odvíjí od toho, kam dospěje diskuse o tom, co je vědecké a co není,“ říká děkan. Podle něj je ale taková debata ve společenských vědách velmi citlivá a shoda se dá najít jen těžko. „S řadou svých kolegů se bohužel neshodnu ani na tom, že by věda měla být ideologicky, filozoficky, světonázorově a nábožensky neutrální,“ dodává Víšek.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.