Děkanem FHS zůstane Benyovszky. Chce zbrzdit růst počtu bakalářů a „dobýt Troju“

11. 5. 2011 Autor: Rubrika: Fakulty 2 komentáře/ů

Nestává se příliš často, aby byl někdo navržen do své funkce jednomyslně. Současnému děkanovi Fakulty humanitních studií Ladislavu Benyovszkému se to podařilo. Podpořilo jej všech 13 akademických senátorů, jeho protikandidát Štěpán Pudlák nezískal hlas žádný.

Děkan chce snížit rychlý růst počtu studentů v bakalářském cyklu. Na snímku loňské přijímací zkoušky v Kongresovém centru.

Foto: FHS

Návrh akademického senátu na jmenování Benyovszkého děkanem ještě musí posoudit rektor UK Václav Hampl, je však zvykem, že rektor kandidáty navržené senátem jmenuje.

Docent Ladislav Benyovszky, který se profesně zabývá ontologicky a fenomenologicky orientovanou filozofií a filozofickou antropologií, je druhým děkanem fakulty. Jeho předchůdce, profesor Jan Sokol, zastával tento post v letech 2000–2007.

Benyovszky uspěl s volebním programem postaveným na dvou velkých tématech – omezení nárůstu počtu studentů v bakalářském cyklu a urychlení příprav na rekonstrukci budovy v Troji, která se má stát novým sídlem fakulty.

Cílem děkana je, aby se FHS změnila ve výzkumnou fakultu. „Nejvýraznějším limitem je současný kvantitativní poměr bakalářského, magisterského a doktorského studia (65:30:5),“ uvedl Benyovszky. Během následujících let chce postupně mírně utlumovat velikost bakalářského studia, udržovat rozsah magisterského a výrazněji rozšiřovat doktorské studium. Dosáhnout tohoto cíle chce především změnou „akreditační strategie“ a v otevírání nových malých doktorských oborů včetně jejich mezinárodních variant.

Děkan také uvažuje o změně organizační struktury fakulty a vzniku kateder, které na FHS existují jen na magisterské části, zatímco bakalářské studium zajišťuje Institut základů vzdělanosti se šesti moduly.

Chceme „dobýt Troju“, říká děkan

Stěhování do rekonstruované budovy v Troji je jedním z dlouhodobých cílů fakulty.

Repro: ateliér Kuba & Pilař

Druhým a dlouhodobějším cílem děkana Benyovszkého je plánované stěhování fakulty do Troje (formálně jde o území Libně těsně přiléhající k Troji). Fakulta má získat bývalou menzu u kolejí 17. listopadu. Příprava této akce začala v roce 2007, o dva roky později vypsala fakulta architektonickou soutěž, kterou vyhrál brněnský ateliér Kuba & Pilař (více v článku: Ze zchátralé menzy bude moderní škola. Za 250 milionů korun).

Rychlejší postup v přípravě stavby zatím brzdil nedostatek peněz – ministerstvo školství už před čtyřmi lety zastavilo nové stavby, zejména kvůli masivním investicím do brněnských kampusů Masarykovy univerzity. Projekt i další přípravné práce tak zatím platí univerzita ze svého rozpočtu.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.