Den otevřených dveří na Matfyzu ukáže i souboj umělé inteligence

25. 11. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

V rámci dne otevřených dveří na Matematicko-fyzikální fakultě UK proběhne ve čtvrtek Pogamut Cup. V počítačové hře Unreal Tournament 2004 se soutěžící utkají pomocí „botů“. Herních postav, kterým sami naprogramovali umělou inteligenci – pravidla, jak se mají ve hře chovat, aby měli co nejlepší šanci na výhru.

V počítačové hře Unreal Tournament 2004 se soutěžící utkají pomocí „botů“

Repro: Unreal Tournament

Vyhrát se totiž opravdu vyplatí. Výherce, ať už tým nebo jednotlivec, dostane finanční odměnu 8 000 kourn. A hlavně bude moci vyzvat aktuálně nejlepšího bota, jménem GladiatorBot, výzkumné skupiny AMIS (Artifical Minds for Intelligent Systems) z Matfyzu, který turnaj pořádá.

Jak poznáme, že je stroj (robot) nebo program (bot) inteligentní? Alan Turing v roce 1950 na to vymyslel svůj, Turingův, test. Pokud pokládáme stroji otázky a nedokážeme podle odpovědí rozlišit, zda nám odpovídá člověk nebo robot, pak bude inteligentní. Když se budete cítit osaměle, můžete si zkusit promluvit třeba s Alice.

Tímto testem v principu mohou boti projít jen když mají velkou knihovnu, kde najdou co mají odpovědět na jakou otázku, i když otázce vůbec nerozumí (více můžete najít pod pojmem Argument čínského pokoje). Takovým inteligencím se říká slabé. Existují ale také silné umělé inteligence, které se dokáží učit. Takové se sestrojují jako modely mozku – neuronové sítě nebo hledají řešení úkolu pomocí evolučních algoritmů.

Pokud chcete zjistit něco víc o umělé inteligenci, poznat čím se vaši kolegové zabývají a zjistit jací ti mafyzáci vlastně jsou, přijďte se ve čtvrtek 29. listopadu podívat na Den otevřených dveří na MFF Dozvíte se třeba něco o statistice, jak se dělají průzkumy veřejného mínění, počítačové lingvistice, hledání „božské částice“ – Higgsova bosonu na urychlovači v CERNu nebo se podíváte na efektní experimenty.

Připraveno je mnoho exkurzí, například do kryopavilonu, podíváte se na nanotechnologie nebo magnetickou rezonanci, jak se dělá počítačová grafika nebo právě utkání umělé inteligence.

Program dne otevřených dveří na MFF UK (pdf)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.