Den svobody na Národní třídě připomene výročí konce totality

13. 11. 2010 Autor: Rubrika: Kultura 12 komentáře/ů

Česko si ve středu opět připomene události 17. listopadu let 1989 i 1939. Hlavní vzpomínkové akce se jako obvykle uskuteční na Národní třídě, kde sametová revoluce roku 1989 začala.

Zásadní událost novodobých českých dějin, pád totalitního režimu 17. listopadu 1989, letos připomene akce nazvaná Den svobody. Volně tak navazuje na loňských 20 let bez opony, kdy se vydal průvod z Albertova na Národní třídu – tam se nakonec sešlo přes dvacet tisíc lidí.

Letošní oslavy budou skromnější, ale neméně zajímavé. Dějištěm bude podesta Nové scény Národního divadla a klub Rock Café. Pro návštěvníky jsou připraveny dva koncerty a promítání dvou unikátních dokumentů. V Rock Café také proběhne diskuse o tom, jak se za poslední rok zlepšila společenská a politická situace.

PROGRAM: Den svobody, 17. 11. 2010

Rock Café
19:00 – 22:00 – Diktát (CZ), Armia (PL)
22:00 – 00:00 – Zew Wolności (PL), The Making of (CZ)
00:00 – Afterparty

Před Novou scénou Národního divadla
21:00 – 23:00 – Zew Wolności (PL), The Making of (CZ)

Vstup zdarma

Profily

Kapela ARMIA patří mezi legendy polské nezávislé rockové scény, na které působí od 80. let. Od čistě punkových začátků se styl kapely postupně vyvíjel směrem k dynamickému hardcorovému zvuku s elementy punku či trashmetalu a free jazzu, kapela využívá také netypické nástroje jako lesní roh, housle nebo violoncello.

Tříčlenná kapela DIKTÁT vznikla ze skupin: Něžný Loket, Veselý Míša a Trocha ticha na podzim roku 1999. Od té doby vystoupila na desítkách jevišť, převážně v Praze. Krom autorských vystoupení se účastnila mnoha koncertů pro dobročinné a neziskové organizace podporujících mj. nevidomé, sociálně či mentálně slabé. Mezi největší úspěchy psychadelického tria patří nahrávání debutového alba, chystaného na rok 2011.

Nový český dokument THE MAKING OF… je osobitá reflexe proměny ducha od 17. listopadu 1989 do 17. listopadu 2009. Filmová rekonstrukce revolučních okamžiků vrcholí střetem demonstrantů a veřejné bezpečnosti uskutečněným v den oslav pádu železné opony. Komentované homevideo se během dvaceti let promění z euforického tripu v obraz společenské prázdnoty. Hra na revoluci, ve které se svoboda stala dobrovolně odevzdanou formulí, je vítanou atrakcí pobitých komparzistů… Film o filmu jsou střepy jedné věčnosti viděných autorovou optikou.

ZEW WOLNOŚCI (Rytmus svobody) je příběhem nezávislé hudební scény v Polsku vypráví britský novinář a spisovatel Chris Salewitz od prvního protestsongu Czesława Niemena přes proces s polskými hippies, nástup punkové revolty až k Solidaritě. Hudba a svoboda jsou spojeny tisíci příběhů. Dokument s podtitulem Jak svrhnout totalitní režim pomocí domácího zesilovače rekapituluje, jak v Polsku posilovala rocková hudba pocit nezávislosti od šedesátých let až k pádu komunistického režimu. Britský novinář a spisovatel Chris Salewitz jde po stopách různých příběhů: od prvního polského protestsongu Czesława Niemena přes proces s polskými hippies, nástup punkové revolty až k rokům Solidarity a výjimečného stavu. Na festival v Jarocinu, největším ve východní Evropě, se sjíždělo dvacet tisíc posluchačů a polské vládě se nedařilo mít rockovou scénu pod kontrolou. Film ze země, kde rock znamenal zároveň únik před katolicismem, je plný silných, mnohdy absurdních příběhů. Písňový text skupiny Maanam, psaný pod vlivem marihuany, byl cenzurou označen jako alegorie na sovětský vpád do Afghánistánu a zakázán. Snímek o hudbě jako nositeli naděje nechává znít písně skupin Tilt, Brygada Kryzys, T. Love, Maanam, Kult, Republika, Lady Pank, Izrael, 1984, Siekiera či Dezerter.

Popularitu oslav 17. listopadu a den volna se však chystá pro své zviditelnění využít i řada dalších akcí a iniciativ. Řada z nich je přitom v rozporu s původní podstatou svátku jako dne boje za svobodu a demokracii, tedy jako symbol odporu proti nacistické respektive komunistické totalitní moci. Na den výročí tak kromě oslav proběhne i řada demonstrací a protestů.

Za komunismu se 17. listopad slavil jako Mezinárodní den studentstva, který vychází z připomínky událostí v roce 1939. V roce 1990 se stal významným dnem České a Slovenské Federativní Republiky pod názvem Den boje studentů za svobodu a demokracii. Jako státní svátek Den boje za svobodu a demokracii existuje až od roku 2000, o rok později se začal slavit i na Slovensku.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.