Do Prahy se sjedou bohemisté a slavisté ze 38 zemí světa
Už 54. ročník Letní školy slovanských studií začne v sobotu ve Velké aule Karolina. Letos se na setkání bohemistů přihlásilo 202 účastníků z 38 zemí celého světa.
Letní škola slovanských studií (LŠSS) si získala za léta svého působení dobré jméno u mezinárodní slavistické a bohemistické veřejnosti. Pro účastníky Letní školy je připravena specializovaná výuka češtiny jako cizího jazyka rozvržená do čtyř úrovní. Při výuce začátečníků a mírně pokročilých se jako komunikační jazyk používá angličtina, němčina, francouzština, ruština a španělština. Pro středně pokročilé a pokročilé účastníky jsou připraveny specializované semináře z českých reálií, české literatury a kultury a konverzační semináře.
Přednášky probíhají ve třech cyklech – dvou českých a jednom anglickém, případně německém. „Týkají se jazykovědy, literární vědy, historie, dějin umění, hudební vědy, politologie a dalších společenských věd. Přednášejícími jsou nejen odborníci z Univerzity Karlovy, ale i z dalších vědeckých institucí. Letos vystoupí i spisovatelé Arnošt Lustig a Ivan Klíma,“ informovala Vlasta Mikátová z Ústavu bohemistických studií Filozofické fakulty.
Součástí Letní školy je tradičně i bohatý kulturní a společenský program, jehož součástí je přijetí u pražského primátora, koncert Stamicova kvarteta, exkurze a výlety. Ty letos tematicky směřují k literárnímu místopisu, například Čapkova Strž, Malé Svatoňovice, Litoměřice, Bezděz Dvořákova Vysoká, nebo do významných míst českého urbanismu jako jsou Mariánské Lázně, Plzeň a Kutná hora. Některé výlety mají sice též poznávací charakter, ale plní i úlohu rekreační – Říp nebo pěší výlet ze Svatého Jana pod Skalou na Karlštejn.
Bohemistická letní škola se poprvé konala v roce 1947, po druhém ročníku však následovala desetiletá pauza, pravidelně se koná až od roku 1958. Organizuje ji Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty UK pod záštitou rektora Václava Hampla.
Klíčová slova
Filozofická fakulta, Letní škola slovanských studiíHodnocení
Související články
- Naučíme vás vietnamsky i čínsky, nabízí fakulta
- Nová knihovna FF nespí ani v létě. Chystá infoseminář a vyhlašuje fotosoutěž
- Zemřel historik Vladimír Nálevka
- Filozofická fakulta má jediného kandidáta na děkana, šéfku lingvistického ústavu Mirjam Friedovou
- Palachův týden ve znamení debat, setkání i filmu
Napište komentář