Do tanečních pro vysokoškoláky? Klidně v džínách
Už jste je určitě potkali. S nástupem podzimu se ve městě vyrojili chlapci ve špatně padnoucích oblecích a slečny na příliš vysokých podpatcích. Možná si ještě vzpomínáte, jak jste kdysi taky takhle postávali na cestě do tanečních. Stýská se vám? Nebojte, nic není ztraceno. Některé taneční školy totiž otevírají i kurzy pro vysokoškoláky.
Jestli jste do tanečních nikdy nechodili, nebo máte pocit, že už se vám všechny kroky vypařily z paměti, můžete se přihlásit do kurzů pro začátečníky a tzv. falešné začátečníky, kde se naučíte vše od úplných základů. Pro větší nadšence školy nabízejí i taneční pro pokročilé a pro ty nejšikovnější i „speciálky“.
Tradičně největší zájem je o kurzy základní, ale na nedostatek lidí si rozhodně nemůžou stěžovat ani ty s vyšší úrovní. „Za sezónu se nám tu vystřídá asi 500 párů,“ říká taneční mistr Jakub Vavruška. „Kurzy bývají plné už asi měsíc před začátkem sezóny,“ dodává.

Ostatní školy jsou na tom podobně, takže taneční očividně nejsou jen přežitek a nutná muka středoškolských let. „Tanec je pro mě nejpříjemnějším druhem sportu – je zábavný, tvůrčí, a k tomu pro sebe něco dělám,“ vypočítává studentka FSV Veronika, která má za sebou hned několik tanečních kurzů. „Zapsali jsme se s přítelem. Byl to jeho nápad, ví, že ráda tančím, tak mi nechtěl na plesech dělat ostudu…“ Když už se rozhodnete přihlásit, najít taneční školu není nijak složité. Google funguje spolehlivě, na počítači se i přihlásíte a než se stihnete rozkoukat, můžete vyrazit na první lekci.
Co byste měli vědět
Ať už jste taneční poctivě navštěvovali nebo ne, vězte, že ty pro vysokoškoláky se v mnoha věcech liší.
Kurzy pro vysokoškoláky probíhají zpravidla v trimestrech, tedy od října do prosince, od ledna do března a někde i od března do května. „Dřív se nám kurzy přibližně překrývaly se semestry, ale zjistili jsme, že studenti chtějí chodit do tanečních i v době zkouškového. Přicházejí se sem odreagovat,“ říká Vavruška s tím, že zájem je zhruba stejný ve všech sezónách.
Když se budete chtít přihlásit na zimní kurzy, je nejvyšší čas rozhodnout se právě teď. Většina škol už otevřela zápis a volných míst začíná ubývat, přestože výběr je opravdu velký. Kurzy pro vysokoškoláky začínají většinou po dvacáté hodině a probíhají všechny dny v týdnu . Často dokonce i neděli. Ale pozor! Některé školy mají spojené vysokoškolské taneční s těmi pro dospělé. Nerady to ale přiznávají. Že budou kurzy smíšené se tak často dozvíte, jen když sami porovnáte časy jednotlivých kurzů. Pokud tedy toužíte po čistě akademické společnosti, výběr se dost omezí.
Přihlášky se podávají vždy v párech. Některé školy po dohodě přijmou i jednotlivce, ale rozhodně preferují dvojice. „Většina studentů, kteří se k nám hlásí, stejně přichází v párech, jednotlivců se nám hlásilo poměrně málo. Zkoušeli jsme je pak na první hodině nějak spárovat, ale ne vždy si dotyční sedli a byli spokojení,“ vysvětluje Vavruška, přičemž jeho taneční škola má pro ty, kteří nikoho tancechtivého neznají, na webu seznamku. Nutno dodat, že v ní inzerují především ženy.
Hledání partnera je ovšem o to snadnější, že jeden z dvojice nemusí být nutně student . Takový výběr se ale někdy projeví na mírném zvýšení kurzovného. To se platí v párech a pohybuje se obvykle kolem dvou a půl tisíc korun za dvojici, přičemž kurz obvykle zahrnuje devět až deset dvouhodinových lekcí.
Posledním nepřehlédnutelným rozdílem je oblečení. Pokud máte čas na hodinovou přípravu a netančíte jinak než ve společenských šatech, nikdo vám nebrání. Možná se ale budete divit, že takto oblečených tanečníků potkáte v sále jen málo. Školy vycházejí vstříc studentskému životu a nevyžadují, abyste se cestou ze školy či práce narychlo házeli do gala. Důležité jsou hlavně taneční boty, u oblečení se dává přednost funkční hodnotě před estetickou. Když máte celý večer tančit, musíte se cítit pohodlně.
Většina párů preferuje kompromisní poloformální řešení, ale na parketu můžete potkat i dvojici v džínách a podobně. Některé školy ale přece jenom nejsou až tak benevolentní a požadují po pánech alespoň sako.
Nemusí zůstat jen u valčíku
Za taneční sice nedostanete kredity, ale nejste-li zarytými odpůrci společenského tance, jsou alternativou kultivovaného sportu, kterou navíc můžete uplatnit i na fakultních a jiných plesech. Důležité je dobře si vybrat školu. A rozhodně nemusí zůstat jen u standardních a latinskoamerických tanců. V Praze existuje mnoho studií, kde vás naučí salsu, flamenco, orient nebo třeba hip-hop. Nabídka kurzů je nepřeberná a vybírat opravdu je z čeho, ať už vás láká tanec v jakékoliv podobě.
„Uprostřed hektického pracovního týdne je hodina a půl, kdy se nemusím soustředit na nic jiného než na tancování, úleva,“ dodává Veronika. „V tanečních a jiných kurzech jsem vždycky potkala mnoho nových přátel, tak není důvod, proč to nezkusit zas.“
Foto: archiv TŠ Vavruška
Napište komentář