Dobrovolnictvím mohou studenti zpříjemnit život potřebným i najít vysněnou práci
Chcete-li se v budoucnu věnovat práci s lidmi, kteří jsou nějak znevýhodněni, můžete již při studiu zjistit, co to obnáší a zapojit se do dobrovolnické činnosti. Uvidíte, jak to ve skutečnosti chodí, a okusíte, zda na to máte.
Dvě studentky Univerzity Karlovy, které se dobrovolnictví věnují, se shodují na tom, že zapojení do dobrovolných aktivit může ovlivnit volbu budoucího zaměstnání. „Dobrovolnická zkušenost může mít vliv na výběr zaměstnání,“ tvrdí Lucie Kotlínová.
„Dobrovolnictví mi ukázalo směr, kterým bych se ráda v budoucnosti vydala,“ přikyvuje Klára Bělorová. „Určitě bych dobrovolnictví doporučila zájemcům o studium psychologie i medicíny. Je to dobrý náhled do oborové praxe,“ dodává.
Lucie Kotlínová chodí jednou týdně na III. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí. Snaží se zde zpříjemnit čas krátkodobě hospitalizovaným pacientům.
„Vzhledem k věku převažuje povídání nebo předčítání z novin, časopisů a knížek,“ popisuje posluchačka Přírodovědecké fakulty. Podstatnou výhodou takového přístupu je individuální jednání s každým člověkem. To přispívá k prohlubování sociálních vazeb, kterých v dnešní společnosti viditelně ubývá.
„Dobrovolnická práce mi přináší možnost setkat se s novými, zajímavými a inspirujícími lidmi, od kterých jsem slyšela mnoho životních příběhů,“ říká o své spolupráci s organizací ADRA studentka druhého ročníku Lucie Kotlínová.
Lucie je jednou z více než 1600 dobrovolníků, kteří pomáhají seniorům, zdravotně postiženým osobám, nemocným a různě sociálně znevýhodněným jedincům v 27 městech České republiky prostřednictvím dobrovolnických center ADRA.
Patří mezi ně i studentka Klára Bělorová z Přírodovědecké fakulty, která vypráví podobný příběh jako Lucie. Docházela na Geriatriatrickou kliniku VFN v Londýnské ulici. „Je to dobrá zkušenost vidět odvrácenou tvář života,“ líčí. Také Klářina činnost se soustředila na to, aby svou přítomností zpříjemnila čas pacientům na lůžku.
„Člověk má pocit, že dělá něco smysluplného a vyslechne hodně zajímavých životních příběhů,“ říká během vyprávění o více než sto let starém pánovi, kterého na geriatrii potkala. Staří lidé, jak Klára upozorňuje, mají rádi především pevně ukotvené příběhy. Předčítala jim hlavně staré pověsti, příběhy o dětech a veselá vyprávění. „Práce s pacienty se odvíjí od jejich momentální nálady,“ dodává.
Jako každá práce, i dobrovolnictví vyžaduje určité předpoklady. Zájemce musí mít čistý trestní rejstřík a odpovídající zdravotní stav. Navíc se přibližně jednou za půl roku koná supervize. Dobrovolníci absolvují rozhovor s psycholožkou a pracovníky příslušné nemocnice. Cílem je shrnout poznatky z práce a případně navrhnout zlepšení. Jak ADRA upozorňuje na svých internetových stránkách, dobrovolnictví by se mělo stát přirozenou součástí společnosti. Právě za tímto cílem se snaží motivovat mladé lidi.
ADRA během své dvacetileté činnosti už pomohla mnoha lidem. Mimo projekty v České republice se soustředí také na zahraničí. V rámci humanitárních projektů aktuálně pomáhá například obětem hurikánu Sandy na Haiti či syrským uprchlíkům v Jordánsku. Snaží se i o činnosti, které dlouhodobě řeší problémy rozvojových zemí, například o podporu vzdělání v Bangladéši či Moldavsku.
Lidskoprávní projekty pomáhají především v zemích, které procházejí transformací. Třeba v Gruzii ADRA usiluje o větší ochranu práv obětí domácího násilí. Organizace se podílí se i na vzdělávání široké veřejnosti v rámci programu globálního rozvojového vzdělávání, kdy klade důraz na spoluzodpovědnost každého jedince za vývoj světa.
Napište komentář