Doktorandka FF Katka Volná usiluje o členství v radě Ústavu pro studium totalitních režimů

3. 12. 2012 Autor: Rubrika: Fakulty 3 komentáře/ů

Už tuto středu bude Senát rozhodovat o tom, kdo se stane novými členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Jednou z nominovaných je i doktorandka Filozofické fakulty UK Katka Volná.

Badatelka Katka Volná z FF usiluje o členství v radě ÚSTR

Archivní foto: Anna Krýslová (UKáčko.cz)

„Nominovala mě dokonce dvě občanská sdružení, Studentská unie UK a Antikomplex. Určitě mě potěšilo, že existuje shoda v tom, že bych Ústavu pro studium totalitních režimů v jeho radě mohla k něčemu být. Byla bych ráda, kdyby to vyšlo,“ reagovala na svou nominaci Katka.

Rada ÚSTRu čítá sedm členů, tuto středu se bude jednat o obměně čtyř z nich. Senát se bude rozhodovat mezi 30 nominovanými na tato čtyři místa. Za návrhem nominovat Katku Volnou prostřednictvím Studentské unie UK stojí zakladatel portálu UKáčko.cz a sdružení UK media Martin Benda.

„Katka je – minimálně co se moderních československých dějin – velmi kompetentní, umí na historii nahlížet originálním způsobem a navíc umí své badatelské objevy prezentovat a popularizovat. Když jsem se dozvěděl, že je možné nominovat nové členy rady Ústavu pro studium totalitních režimů, tak mne hned napadlo, že by se do toho orgánu hlas Katky Volné hodil,“ uvedl Benda. Studentská unie poté jeho nápad jednohlasně posvětila.

O svém působení v radě má Katka Volná jasnou představu. „Ráda bych iniciovala cílený tlak na to, aby ÚSTR posílil takový způsob zkoumání minulosti, jaký se dařil mému týmu ve výzkumu normalizace na fakultě. Tedy nejen práce čistě popisné, a naprosto ne prvoplánově skandální, ale s akcentem na důkladný průzkum materiálu a – především! – následnou interpretační rovinu,“ vysvětluje.

V současné době působí Katka Volná jako vedoucí badatelského týmu, který se zabývá normalizací na Filozofické fakultě UK. Se svým týmem dosáhla značných badatelských úspěchů, napsala a editorsky se podílela na sérii knih o komunistické minulosti této fakulty. Tomuto tématu se věnovala také jako redaktorka časopisu FFakt, s normalizační podobou fakulty pravidelně seznamovala čtenáře ve své rubrice ArchiFF.

PROFIL: Katka Volná

Katka Volná (36) vystudovala žurnalistiku a rusistiku na UK. Autorsky se podílela na knižních titulech „Prověřená fakulta. KSČ na FF UK v letech 1969-1989“, „Tato fakulta bude rudá! Katedra české literatury FF UK očima pamětníků a v dokumentech“. Před pár dny vyšla kniha „Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti Filozofické fakulty UK v období normalizace“. Je spoluautorkou scénáře filmových dokumentů První mezi rovnými a Vládneme, nerušit. V letech 2009-2011 byla laureátkou Ceny Jana Opletala.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.