Dvě právničky reprezentují UK v Miss Academia 2008

23. 4. 2008 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Více než dvojnásobný počet uchazeček o titul soutěž Miss Academia ČR 2008 oproti minulému ročníku naznačuje, že konkurence letos bude tvrdá. Karlova univerzita má dvě cenná želízka v ohni, která rozhodně na vítězství v soutěži krásy mají dobře našlápnuto. Do finále se totiž probojovaly studentky Právnické fakulty Klára Šléglová a Martina Trnková. O jejich umístění, ale nebude rozhodovat pouze odborná porota. Hlasovat může také každý student, a to v anketě Miss Academia ČR 2008 on-line na webových stránkách www.missacademia.cz.

Plakáty k Miss visí na nástěnkách, lákají i bannery na internetu, a přesto se většina dívek neodhodlá přihlásit. Co vás vedlo k tomu, aby se do soutěže účastnily? Je to vaše první miss?

Klára: Mě přihlásil přítel. Ještě nikdy jsem se žádné miss nezúčastnila a ani jsem příliš neuvažovala, že bych se někdy přihlásila.

Martina: Už jsem se párkrát takové soutěže zúčastnila, například Miss Europe Junior, Miss Gothica a loni na Miss Léto. Je to pro mne určitý druh rozptýlení a zábavy. I když bez práce nejsou koláče ani tady.

Většinou se do soutěží Miss hlásí dívky, které mají už nějaké zkušenosti s modelingem, jak jste na tom vy?

Klára: To je pravda. Ani já nejsem výjimkou a zkušenosti s modelingem mám.

Martina: Před pár lety jsem prošla modelingovým kurzem a občas se namane nějaké focení, ale to beru spíše jako zpestření a trochu i jako přivýdělek, takže se příležitostným nabídkám nebráním.

Každý ročník finále Miss Academia ČR se nese v nějakém duchu, loni to byla například 30. léta, letos je to Hollywood. Jak se Vám vybrané téma líbí?

Klára: S tématem jsem spokojená, nemám, co bych mu vytkla.

Martina: Mě s výběrem tématu velmi potěšili. Přijde mi jako velmi kreativní, líbí se mi styl glamour – vše blyštivé, krajky, vlny … to k tomu patří.

Když mluvíme o finále, tak nejsložitější je vymyslet nějakou originální volnou disciplínu. Můžete prozradit, čemu se budete věnovat a jak se připravujete?

Klára: Tak já bych si to zatím nechala pro sebe, ale zpěv to nebude, zpívám sice ráda, ale divákům bych to udělat nemohla. K té přípravě – začala jsem si zjišťovat spoje do Zlína, kdo tam někdy jel vlakem nebo autobusem, určitě ví, o čem mluvím.

Martina: Protože jsem se devět let věnovala klasickému baletu spojenému s modernou, tak má volba byla jasná. Připravila jsem si dvouminutovou choreografii scénického výrazového tance, v melancholickém duchu na hudbu Dana Bárty. Ale času na přípravy je málo, zkouškové se blíží.

Miss Academia ČR se prezentuje jako soutěž, která není jenom o kráse, ale také o inteligenci. Myslíte si, že inteligence je v soutěžích krásy důležitá?

Klára: Obecně určitě ne, je pravda, že do finále Miss Academia jsme byly vybírány i na základě výsledků inteligenčních a vědomostních testů. Ale to považuji spíše za výjimku, přeci jenom se jedná o soutěže krásy a ne inteligence.

Martina: Abych byla upřímná, taky si nemyslím, že by intelekt hrál nějakou významnou roli, ale tahle soutěž mě mile překvapila. Původně jsem si myslela, že ty testy v rámci castingu budou brány spíše jako formální záležitost, až když nám řekli výsledky, tak jsem se dozvěděla, že tvořily 60 % celkového hodnocení.

Které vlastnosti by, kromě výše zmíněných, měla vítězka mít a jaké z těchto vlastností máte vy?

Klára: Má-li se Miss Academia odlišovat od jiných soutěží, tak by měla být především inteligentní. Stále doufám, že inteligentní jsem, i když s blížícím se zkouškovým obdobím mě tato iluze začíná opouštět… (smích)

Martina: Určitě by jí neměl chybět šarm, taková aura, kterou člověk má nebo nemá, to se nedá naučit.

V dnešní moderní době jsou soutěže krásy velmi oblíbené, na druhou stranu existují lidé, kteří tvrdí, že jsou zbytečné, někdy až nebezpečné. Tím mám na mysli komplexy méněcennosti u mladých dívek a podobně…

Klára: Soutěže krásy obecně baví velké množství diváků a zároveň živí spoustu lidí, od vítězek po pořadatele. Z tohoto pohledu bych je tedy rozhodně neoznačila za zbytečné. Na druhé straně je určitě možné, že budou negativně ovlivňovat mladé dívky. To je ovšem problém globálnější, který se netýká jen soutěží krásy, ale onoho „kultu krásy“, který vyznává společnost jako celek.

Martina: Já chápu, že na tento typ soutěží jsou různé pohledy. V podstatě ale úplně nejde o ty dívky, které soutěží, jako spíš o ty, kteří je vyberou a následně prezentují. Právě porotci, módní návrháři, manažeři módních přehlídek mají moc vytvářet ikony, a tím tvořit ideály krásy. Právě oni by měli přemýšlet, kolik lidí ovlivní, jak pozitivně, tak i negativně.

Když jsme mluvily o té moderní době, tak mě na závěr napadá, co byste říkaly, na obdobu této soutěže v mužské kategorii?

Klára: Pokud by našla své diváky a hlavně zájemce, kteří by se do ní přihlásili, tak proč ne.

Martina: Určitě, moji kamarádi mi občas říkají, jak je to nefér, rozhodně půjdu hlasovat a fandit.

Klára Šléglová

Klára Šléglová (25 let)
Pochází z Hradce Králové. Letos končí Právnickou fakultu UK, v současné době se nachází v Belgii v rámci studijního programu Erasmus. Po dokončení studia by se ráda věnovala občanskému nebo pracovnímu právu. Baví ji zejména jazyky – hovoří plynně anglicky, německy, dále pasivně rusky, latinsky a nyní se věnuje studiu francouzštiny a holandštiny. Nejlépe se odreaguje při sportu, zejména při plavání, běhu a lyžování. V soutěži Miss Academia ČR má číslo 2.


Martina Trnková

Martina Trnková (20 let)
Bydlí ve Františkových Lázních. Původně uvažovala nad profesí lékařky, nyní však již druhým rokem studuje Právnickou fakultu UK. Ve volném čase se věnuje tanci, zejména scénickému, a malování. Je sportovně nadaná, preferuje zejména in-line brusle a míčové hry všeho druhu. Z jazyků hovoří plynně anglicky a německy, ráda by připojila ještě francouzštinu. Hlasovat pro ni v soutěži můžete pod číslem 10.


Fotografie laskavě poskytli pořadatelé soutěže Miss Academia 2008.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.