Dvě třetiny pedagogů jsou pro zavedení školného. UK účast na průzkumu odmítla
Většina učitelů na univerzitách chce, aby studenti museli za školu platit. Vyplývá to z velkého průzkumu ministerstva školství – pro školné se vyslovilo skoro 70 procent ze šesti tisíc pedagogů VŠ, kteří odpověděli. Osloveno jich bylo 24 tisíc.
Výsledky představili šéf reformy terciárního vzdělání Jakub Fischer a profesor Petr Matějů. „Většina pedagogů by uvítala školné především kvůli zvýšení motivace studentů a odpovědnosti učitelů. Větší podporu (57 %), má odložené školné, 52 % by podpořilo přímé školné,“ řekl Fischer.
Celý průzkum však vzbuzuje řadu pochybností. Univerzita Karlova se jej proto raději vůbec nezúčastnila. „Postoj rektora Hampla nás mrzí. Tvrdili, že otázky v průzkumu byly manipulativní, což ale vyvrátila nezávislá expertiza profesora Rabušice z Masarykovy univerzity,“ obhajoval své lidi Matějů.
Celkovou reformu fungování vysokých škol si podle průzkumu přeje 72 % akademiků. Pedagogové jsou také podle průzkumu přesvědčeni, že výše prostředků, které získají, by se měla daleko víc odvíjet od kvality poskytované výuky.
Průzkum placený i z fondů EU bude jedním z hlavních podkladů pro vytvoření nového vysokoškolského zákona. Podobné dotazování nyní provádí ministerstvo i mezi studenty, jeho výsledky chce zveřejnit v listopadu. Více: Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentů
Klíčová slova
Petr Matějů, reforma vysokých škol, školnéHodnocení
Související články
- Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentů
- Školné se zatím odkládá. Dvě třetiny studentů by na něj prý neměly peníze
- Reforma VŠ je hotova. Zavede smlouvy se státem, školné i důraz na kvalitu
- VÍME PRVNÍ: UK navrhuje, aby studenti platili zápisné. Až 6400 ročně
- „Vzdělání pro nás není zboží,“ shodli se studenti na debatě o školném
Napište komentář