Dvě třetiny pedagogů jsou pro zavedení školného. UK účast na průzkumu odmítla

5. 9. 2009 Autor: Rubrika: Univerzita 6 komentáře/ů

Většina učitelů na univerzitách chce, aby studenti museli za školu platit. Vyplývá to z velkého průzkumu ministerstva školství – pro školné se vyslovilo skoro 70 procent ze šesti tisíc pedagogů VŠ, kteří odpověděli. Osloveno jich bylo 24 tisíc.

Měli by studenti za školu platit? 70 % pedagogů s tím souhlasí.

ilustrační foto: archiv UK media

Výsledky představili šéf reformy terciárního vzdělání Jakub Fischer a profesor Petr Matějů. „Většina pedagogů by uvítala školné především kvůli zvýšení motivace studentů a odpovědnosti učitelů. Větší podporu (57 %), má odložené školné, 52 % by podpořilo přímé školné,“ řekl Fischer.

Celý průzkum však vzbuzuje řadu pochybností. Univerzita Karlova se jej proto raději vůbec nezúčastnila. „Postoj rektora Hampla nás mrzí. Tvrdili, že otázky v průzkumu byly manipulativní, což ale vyvrátila nezávislá expertiza profesora Rabušice z Masarykovy univerzity,“ obhajoval své lidi Matějů.

Celkovou reformu fungování vysokých škol si podle průzkumu přeje 72 % akademiků. Pedagogové jsou také podle průzkumu přesvědčeni, že výše prostředků, které získají, by se měla daleko víc odvíjet od kvality poskytované výuky.

Průzkum placený i z fondů EU bude jedním z hlavních podkladů pro vytvoření nového vysokoškolského zákona. Podobné dotazování nyní provádí ministerstvo i mezi studenty, jeho výsledky chce zveřejnit v listopadu. Více: Chcete platit školné? zeptá se ministerstvo desetitisíců studentůNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.