Evropská univerzitní hokejová liga umožňuje skloubit sport se studiem na VŠ

4. 1. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Hokejový tým Univerzity Karlovy nevítězí jen v Hokejové bitvě. Už dvakrát v řadě ovládl i Evropskou univerzitní hokejovou ligu. Ta má za cíl umožnit mladým sportovcům hrát hokej na vysoké úrovni a zároveň studovat na vysoké škole.

Foto: EUHLEUHL je relativně mladou soutěží. Vznikla teprve v roce 2013. Prvotní nápad na založení podobné ligy se ovšem začal v hlavě jejího zakladatele rodit už o pár let dříve.

Jaroslav Straka, bývalý slovenský hokejista, se inspiroval v zámoří. Během své kariéry si totiž vyzkoušel mimo jiné také severoamerickou hokejovou NCAA (Národní kolegium atletické asociace), která patří mezi nejprestižnější univerzitní ligy na světě. Každoročně se celá řádka hráčů z NCAA dostane mezi světovou hokejovou elitu do NHL.

Straka se rozhodl zúročit své zkušenosti ze zámořského univerzitního hokeje i v domácím prostředí. Společně s dalším bývalým slovenským hokejistou a hráčem NHL Lubomírem Sekerášem, který projektu poskytl finanční prostředky, začali vytvářet koncept EUHL.

Impulzem pro vznik EUHL byla budoucnost hráčů, kteří nepostoupí dál z juniorských soutěží. Ti totiž s hokejem často skončí úplně. „V současnosti je EUHL především o skloubení studia se sportem, přičemž jedno nejde na úkor druhého,“ uvedla pro UKáčko.cz tisková mluvčí ligy Janka Danková. „Hokejisté budou připraveni do profesního světa a současně se nemusí vzdát svojí vášně,“ dodává.

Do budoucna by se EUHL měla stát vstupenkou do světa profesionálního hokeje. „Postupem času je našim cílem zvyšovat úroveň ligy a vytvářet tak podmínky, aby EUHL byla pro hráče jakýmsi odrazovým můstkem a mohli i dále působit alespoň v nižších soutěžích,“ vysvětluje Daňková.

Expanze za hranice Slovenska

Aby koncept EUHL získal patřičný smysl a opravdu mladíkům rozšířil jejich možnosti, museli Straka a spol. začít lovit účastníky ligy také za hranicemi Slovenska. Trojici univerzit z Bratislavy a výběr trenčínských VŠ tak doplnilo mužstvo zlínské Univerzity Tomáše Bati a tým Univerzity Karlovy.

První ročník soutěže vzbudil zájem dalších vysokých škol. Do sezony číslo dva tak naskočila hned devítka výběrů. Ta už navíc nebyla omezena pouze hranicemi někdejší československé federace, ale objevil se v ní též zástupce z Rakouska.

Foto: EUHLPřed v pořadí třetí sezonou z ligy sice vypadla zlínská univerzita, ta ovšem byla nahrazena Technikou Praha, společným výběrem ČVUT a VŠE. Nováčkem soutěže je letos také univerzita z polského Podhale. V sezóně 2015-16 je tedy deset týmů ze čtyř evropských zemí.

„Naštěstí už nemusíme hledat nové týmy my, ale oni si vyhledávají nás. Kontaktují nás se zájmem působit v EUHL, ptají se na podmínky působení a tak podobně,“ říká Danková a dodává, že EUHL nebude v žádném případě dávat přednost týmové kvantitě před kvalitou: „Jsou stanovena kritéria, které musejí mužstva splňovat, chtějí-li působit v naší lize. Na jejich základě budou také přibývat noví účastníci.“

Výhledově se počítá se zapojením celkem patnácti evropských zemí, které by měly vytvořit čtyři divize. EUHL by v budoucnu měla dostat skutečně celoevropský formát. Zatím sice není jisté, kolik týmů bude v lize působit příští sezonu, už nyní se ale mluví o připojení týmů z Finska či Švédska.

Soutěž také slaví první úspěchy ve své integraci s ligovými mužstvy. V průběhu minulé sezony se na spolupráci dohodly týmy Gladiators Trenčín z EUHL a Dukla Trenčín ze slovenské Tipsport ligy. Během uplynulého léta se tak uskutečnil vůbec první společný přípravný kemp obou týmů.

Výběr EUHL si též každoročně poměřuje síly s výběrem hráčů z americké univerzitní ligy (ACHA). Ačkoliv má univerzitní hokej v Americe více než stoletou tradici, větší prestiž, i lepší podmínky, výběr EUHL v uplynulých třech vzájemných utkáních ani jednou neprohrál – dvakrát remizoval a jednou dokonce zvítězil. Další all star střetnutí proběhne už 5. ledna.

Rozpis zápasů EUHL a týmu UK

5.1. 18:00 Stadion Hvězda Praha: výběr EUHL – ACHA (výběr USA)

9.2. Stadion Hvězda Praha: UK Praha – PPWSZ Podhale Nowy Targ

15.2. VHS Slaný: UK Praha – HK Slavia STU Bratislava

22.2. VHS Slaný: UK Praha – UMB Banska Bystrica

Roman Chrenčík
Hodnocení


Související články


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/www/21126/ukacko_cz/www/wp-content/plugins/post-plugin-library/common_functions.php on line 174
  • zatím žádné

Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.