Fakulta Hledající Smysl už svůj smysl dávno našla
Dnes jsem se omylem dostala do debaty ohledně vysokých škol. Říkejme tomu spíše štěkání a nikoliv debata. Vždycky jsem si myslela, že se tohle téma dá probírat bez emocí, že všichni budou objektivní, co se týká hodnocení jiných škol, že mají aspoň trochu rozumu, který použijí při argumentaci… Ale ono ne.
Tak se podívejte. Na Univerzitě Karlově se vyskytuje hodně fakult a mimojiné i Fakulta humanitních studií – FHS. Když tahle tři písmenka vyslovím před většinou vysokoškoláků i středoškoláků v Praze, dostane se mi krásných reakcí typu: „na FHS choděj lidi, co chtěj na vysokou školu, ale nevědí, kam jinam by šli“, „z naší třídy tam šli všichni takoví ňoumové“ nebo Fakulta Hledající Smysl, Fakulta Hledající Směr či Fakulta Honzy Sokola (pokud ovšem dotyční ví, kdo je vůbec profesor Jan Sokol). Existuje hodně urážejících reakcí na FHS UK i na její studenty.
Nejvíc FHS kritizují vyloučení studenti
Teď je na řadě otázka, proč ostatní mou (ano, já tu fakultu studuji a jsem na to pyšná) fakultu tak pomlouvají a z jakého titulu si to dovolují? Je několik typů pomlouvačů. Ti první jsou tací, které fakulta vyhodila – a že jich není málo. Není se čemu divit – fakulta má velice liberální charakter a je založena na tom, „jaké si to uděláš, takové to máš“, což znamená, že pokud se nehodláš učit, tak tu nemáš co dělat. Důležité je udělat všechny velké a povinné zkoušky – pokud tak člověk neučiní, fakulta ho vyhodí. A jelikož fakulta má jako povinné zkoušky v prvním roce úvody do ekonomie, sociologie, psychologie, historie, filosofie a antropologie, proseminář k interpretaci k textu a rozpravu s rodilým mluvčím, tak se není čemu divit, že to většina lidí nezvládne a odchází s názorem, že fakulta je prostě ta nejhorší.
Poté jsou tu specialisté, kteří tvrdí, že pokud fakulta nabírá do prvního ročníku 1000 uchazečů, musí to být nějaké až moc snadné. Asi takhle – vezměte si, že vaše příjímací zkouška na VŠ je ovlivněna tím, jak napíšete test – což je asi všude. A teď si vezměte, že v ten den je vám úplně na nic. Jste nemocní a myslíte jen na nemoc a vůbec ne na to, jak dopadne vaše přijímací řízení. Měl by pocit při přijímacím řízení (a je jasné, že nenapíšete test na 100 %) ovlivnit vaše budoucí studium? Neměl, dává se šanci většímu počtu uchazečů jen proto, že přijímací zkouška nic neřeší. Řeší pouze to, jestli máte alespoň minimální talent na překlad z jazyka a porozumění danému textu. Navíc, nevím, že se to tak řeší, neb do druhého ročníku obvykle prochází 300 studentů. A není to tím, že by většina odešla, ale je to proto, že většinu studentů fakulta vyhodí za nesplněné povinnosti.
Třetí skupinou pomlouvačů jsou ti, kteří znají z FHS jen z doslechu. Ti jsou nejhorší. Staví na domněnkách, na názorech ostatních a na tom, co se dozvěděli z drbů.
Nelíbí se mi postoj mladých lidí k FHS. Nelíbí se mi proto, že já jejich fakulty též nepomlouvám. Ti, kteří fakultu neznají a nestudovali ji minimálně rok, nemohou chápat o čem je a jaká je jí koncepce. Nemohou, to vám garantuji. Na FHS si můžete vybrat spoustu kurzů sami. Takže pokud se rozhodnete studovat filosofii, nemusíte na Filozofickou fakultu, ale můžete si celé bakalářské studim poskládat z kurzů zabývajících se filosofií. To samé můžete dělat s ekonomií, psychologií, sociologií, historií a dalšími obory, které mají i jiné fakulty. Obtížnost je nasnadě. Jelikož jsou to humanitní studia, musíte vykonat i velké zkoušky a státnice, které vám rozšíří obzory – je to Filosofická antropologie, Ověření jazykové kompetence, kde překládáte i knihu, Evropské dějiny v kontextech, Společenské vědy v interdisciplinární perspektivě a již zmíněné úvody. Nejsou to nijak lehké zkoušky a množství materiálu, které k nim musíte načíst občas převyšuje množství učiva studenta právnické fakulty.
FHS je jedinečná díky své rozmanitosti
Na FHS můžete studovat, co chcete a nebude to nijak snadné. Každopádně největším problémem fakulty je to, že je mladá. Nedávno oslavila 10. výročí. Je tedy nepoznaná. Tak jí dejte šanci. Jeden docent z VŠE nedávno v diskusi o naší fakultě prohlásil: „Vaše škola je mimořádně náročná, nechtěl bych tam studovat.“ Všimněte si, nechtěl by ji studovat z důvodu obtížnosti, nikoliv, že by musel hledat její smysl!
FHS je jedinečná právě díky rozmanitosti. Tuto rozmanitost striktně neškatulkuje, nýbrž ji využívá k rozšíření pohledu na společenské problémy z různých vědních oborů. Navíc se zde scházejí velice zajímavé osobnosti, které otevírají předměty o nichž se studentům na jiných fakultách může jenom zdát.
Sabina Sarkisovová
Autorka studuje na Fakultě humanitních studií UK
Článek vyjadřuje názory autorky
Napište komentář