Festival Jeden svět chce upozornit na nesnášenlivost. Promítat se bude i na UK

9. 3. 2013 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Festival Jeden svět se naplno rozjel a vysokoškolští studenti v něm tvoří nezanedbatelnou část publika. Studenti se mohou do festivalu zapojit i jinak, můžou třeba sami promítat filmy na své fakultě.

Festival Jeden svět navštíví ročně desetitisíce diváků, z nichž zhruba čtvrtinu tvoří studenti vysokých škol, a to převážně z humanitních oborů. Organizace festivalu by se jen těžko obešla bez množství dobrovolníků, kteří pomáhají s přípravami, během festivalu i po jeho skončení. „Každý rok se přihlásí přibližně 150 dobrovolníků. V reálu jich plní služby tak osmdesát,“ říká koordinátorka dobrovolníků Nikola Seifertová.

Mladí pomocníci jsou nepostradatelní v kinech na filmových projekcích, kde dohlížejí na hladký průběh promítání, případně hlásí technické závady, jindy podávají mikrofony dotazujícímu se publiku nebo umožňují divákům hlasovat. Mimoto asistují při festivalovém zahájení a zakončení, „obálkují“, roznášejí propagační materiály či vykonávají jiné dílčí práce.

Kromě těchto aktivit nabízí festival ještě jednu možnost, a to tzv. Do it yourself, který využily dvě skupinky studentů z Přírodovědecké fakulty a Fakulty humanitních studií. Tamní studenti se rozhodli nejezdit na festival ze školy, ale naopak festival do školy přivést. Projekce dokumentárních filmů z Jednoho světa jsou tak od 11. do 13. března přístupné široké veřejnosti na Albertově a v Jinonicích.

Jeden svět 2013

Další možností, jak se stát aktivním na letošním festivalu, je propagace na sociálních sítích zahrnující především festivalový Facebook a Twitter. „Lajkuje a tweetuje i značná část členů pražského festivalového týmu, jednotlivé regionální festivaly a navíc k tomu motivujeme i naše dobrovolníky, kterých letos v Praze máme asi devadesát. Určitě na Twitteru sledujte #jedensvet,“ radí vedoucí festivalového PR Bohdana Rambousková.

Na Facebooku byl pro Jeden svět vytvořen speciální „badge“ se pštrosem, který si na svoji profilovou fotku může přidat každý, kdo festival navštívil.

„Snažíme se hledat různé cesty, jak se dostat k dalším možným divákům. Proto před festivalem například oslovujeme známé bloggery, kteří mají blogy s již zavedeným publikem, aby napsali příspěvek o některém filmu z festivalového programu. Filmy nabízíme přímo podle témat, která jednotlivé bloggery zajímají,“ dodává Bohdana Rambousková.

Festival dokumentárních filmů Jeden svět se uskuteční od 4. do 13. března nejen v Praze, ale i na mnoha dalších místech v Česku i v zahraničí. Letošní ročník nese název „Bojíte se snášet?“ Reaguje tak na rostoucí napětí ve společnosti snahou upozornit na nebezpečí sílícího extremismu, netolerance a xenofobie. Skrz tyto dokumentární filmy se můžeme vrátit na Šluknovský výběžek k pochodu neonacistů, k motivu Breivikových vražd v Norsku či do válkou zmítané Sýrie.

V neposlední řadě lze festival podpořit svojí návštěvou v kině, a to buď jednorázově, nebo opakovaně díky zakoupené divácké akreditaci, která umožňuje levnější vstupné. Tým Jednoho světa se letos rozhodl výběr filmů divákovi ulehčit tím, že pro něho sestavil novou mobilní aplikaci.

„Chápeme, že spousta lidí nemá čas nebo ani chuť procházet celý katalog, aby si vybrali filmy, které chtějí vidět. Každoročně nás před festivalem bombardují přátelé a rodiny dotazy na doporučení, na jaké filmy mají jít,“ vysvětluje Bohdana Rambousková.

„Pomocí mobilní aplikace odpovíte na sedm jednoduchých otázek, čímž si ona udělá představu o tom, jaký jste divák. Na základě vašeho diváckého profilu Vám pak doporučí filmy z festivalového programu, které se budou líbit právě vám,“ popisuje.

Projekce na UK

Přírodovědecká fakulta – Viničná 7, Praha 2
pondělí 11. března: 16:30 Svoboda pro Smetanu, 18:00 Polibek od Putina
úterý 12. března: 18:00 Pevnost
středa 13. března: 18:00 Na sever od slunce

Areál UK Jinonice – U Kříže 8, Praha 5
pondělí a úterý v místnosti 1036, ve středu v místnosti 1037)
pondělí 11. března: 18:30 Úžasný Ázerbájdžán!
úterý 12. března: 18:30 Na divokém severu
středa 13. března: 18:30 Dejte nám peníze

Vstupné na každou projekci 50 Kč, projekce jsou přístupné pro studenty i veřejnostNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.