Festival Něco víc než láká na přednášky o pravdě, vědě a víře

17. 10. 2017 Autor: Rubrika: Studentský život,Univerzita žádné komentáře

Umíte slušně anglicky, chcete se dozvědět něco zajímavého a nemáte druhého a šestého listopadu co dělat? Co takhle zajít na dvojici přednášek o víře ve vědě a pravdě ve světě, které odstartují festival Něco víc než?

Studentský festival Něco víc než se blíží a odstratuje několika přednáškami, o které se vyplatí nepřijít. Nepůjde jen o tématiku křesťanství, studenti a další návštěnvíci se budou moci zahloubat i do základních otázek o pravdě nebo vědění. Více o programu festivalu se můžete dozvědět na jeho webu. A na co se tedy můžete těšit?

Time for Science: What can we really know? – John Lennox

Na první z nich Time for Science: What can we really know?, která se koná 2. listopadu v 19.00 na Právnické fakultě UK, vás oxfordský profesor John Lennox provede konfrontací dvou pohledů na svět – materialistického a teistického. Tedy existuje pouze tento svět a hmota, nebo je tu něco víc, co tento svět přesahuje? Na žádnou z těchto otázek neexistuje jednoduchá odpověď – a věda leží přesně mezi nimi. Profesor Lennox nabízí pohled na možné chyby, omyly a omezenosti, který vědcům nabízí Nový ateismus a pokusí se vám zprostředkovat pohled, zda není teistický model pro vědeckou činnost přeci jen lepší výchozí pozicí, přestože ve světě panuje názor, nakolik je náboženství omezující.

Ve své přednášce profesor Lennox zmíní pohled na svět René Descarta, myšlenky moravského filozofa Edmunda Husserla a porovná posluchačům přední křesťanské i sekulární vědce a jejich přesvědčení a víru.

Kde? Právnická fakulta Univerzity Karlovy
Kdy? 2. listopadu v 19.00
Kde se toho dozvím více?

Time for Truth: Who can we really trust? – Os Guinness

Na druhou přednášku nesoucí název Time for Truth: Who can we really trust? můžete vyrazit o pouhé čtyři dny později. Zde se můžete vydat do úvahy a polemizování o tom, co je v dnešním světě pravda, jak ji současná společnost chápe a jak každý jednotlivec formuje podle svých vlastních potřeb. Sociální kritik Os Guinness, jehož předci založili slavný irský pivovar, se narodil v Číně a za svůj život prošel opravdu dlouhou cestou napříč společností. Lobuje za pravdu, která je nutná ke svobodě člověka a se kterou je potřeba se konfrontovat, ať se nám to líbí, nebo ne. Je to totiž pouze pravdivost, co nás v životě vede k zodpovědnosti.

Os Guinness byl v mládí svědkem Čínské revoluce, která ho i s rodinou vyhnala za hranice jeho rodné země. V Evropě vystudoval University of London a Oriel College v Oxfordu, kde si dodělával doktorát. Na kontě má na třicet publikací, působil jako nezávislý reportér BBC a je autorem The Global Charter of Conscience, které publikoval Evropský parlament v roce 2012.

Kde? Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Kdy? 6. listopadu v 19.00
Kde se mohu dozvědět více informací?Komentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.