Festival Okultění 2010: Ukaž svou kreativitu, vyzývají kulturologové

12. 2. 2010 Autor: Rubrika: Kultura 1 komentář

Okultění, tradiční akce studentů Filozofické fakulty, získá letos zcela novou tvář. Přemění se v kreativní „hudebně-divadelně-umělecký“ Arts Festival, který nabídne studentům realizaci a prezentování jejich uměleckých děl.

Cult 2010

Letošní Okultění nabídne studentům možnost ukázat svá díla veřejnosti. Najdou se nové talenty?

Repro: Culto

Arts festivalu Okultění 2010 se budou moci zúčastnit nejen Filozofické fakulty, ale i jiných fakult a vysokých škol. Akce nabádá studenty k vytvoření statického uměleckého objektu, které budou prezentovány porotě i veřejnému publiku na konci dubna 2010. Materiálům, formě ani námětu se žádné mantinely nekladou, naopak si akce dává za cíl podporovat lidskou tvořivost a uvolněnost a snaží se prohlubovat zážitek z každodenního studentského života.

„Svým způsobem se jedná o uměleckou soutěž, ačkoliv bychom se rádi vyvarovali kategorického hodnocení umění. Výběr nejlepších děl podle hodnocení poroty a publika bereme jako motivační prvek, který naplňuje prvotní označení festivalu jako soutěže. Vítáni budou všichni se zájmem o neotřelé nápady a dobrou zábavu,“ říká Tomáš Gavlas ze sdružení Culto – asociace kulturních otázek, které akci pořádá.

Hodnocení konkrétních prací bude probíhat dvěma způsoby. O odborný posudek se postará čestná porota z řad pedagogů FF UK, která vybere tři nejlepší práce. Současně budou pro veřejnost všechny práce vystaveny na stránkách Culta a zde publikum vybere své tři favority, kteří získají náležité ocenění.

Program Okultění 2010

  • 1. dubna – uzávěrka pro odevzdání uměleckých děl – info[zavináč]culto-ako.cz
  • 7.–26. dubna – začátek výstavy v budovách FF (nám. Jana Palacha 2 a Celetná 20)
  • 27. dubna – Okultění 2010 – vyhlášení cen a závěrečná pařba (DJs, divadlo a živé performance) v prostorách dvora a klubu K4 v Celetné 20

Zdroj: Culto-AKO

Oceněna budou první tři místa z obou kategorií. Zvoleným šesti umělcům bude kromě výhry v podobě vstupenek na Pražský Majáles 2010 a dárků umožněno vystavit své vítězné dílo v prostorách studentského klubu K4. Finálová instalace vydrží v klubu celý měsíc. Pro vítěze z každé kategorie mají organizátoři navíc připravenou i uměleckou trofej v podobě figurky Cult.

„Letošní ročník umělecké soutěže Okultění 2010 je prvním pokusem o vytvoření kreativní platformy pro studenty UK, kteří se většinou angažují v exaktnějších disciplínách, což ovšem neubírá na jejich uměleckém potenciálu,“ dodává Tomáš Gavlas.

Soutěžící se mohou přihlašovat již nyní prostřednictvím stánek organizátora na adrese www.culto-ako.cz. Uzávěrka soutěže je 1. dubna a o pět dní později by měla být všech na díla vystavena v budově Filozofické fakulty na náměstí Jana Palacha. Slavností vyhlášení nejlépe hodnocených prací proběhne 27. dubna v kavárně K4 v Celetné ulici. K večernímu vyvrcholení bude doprovázet odpolední program, pro návštěvníky budou připraveny divadelní performance, živá vystoupení a DJ`s.

Projekt Okultění pořádají studenti kulturologie FF v různých podobách už od roku 2004, o tři roky později se akce zařadila do širšího doprovodného programu pražského Majálesu. kam bude patřit i letos. (Více o předchozích ročnících na webu časopisu FFakt.)

Letošní Okultění se koná pod hlavičkou sdružení „Culto – asociace kulturních otázek“, které vzniklo v dubnu 2009 z iniciativy studentů magisterského oboru teorie kultury. Jejich cílem je převést své znalosti do praxe a zapojit do kulturních akcí i širší veřejnost. Své působení Culto odstartovalo loni na podzim minulého roku večírkem k zahájení nového školního roku.UKáčko.cz - partner akceNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.