Festival Open Square otevře Palachovo náměstí, završí ho koncert České filharmonie

17. 10. 2014 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Unikátní možnost budou mít v sobotu 18. října všichni, kteří chtějí prozkoumat instituce sídlící na Palachově náměstí. Uskuteční se tu historicky první ročník festivalu s názvem Open Square. Festival má za cíl přiblížit ojedinělým způsobem dění v budovách, kolem kterých lidé denně procházejí.

Náměstí Jana Palacha. Foto: Ondřej Kocourek
Náměstí Jana Palacha. Foto: Ondřej Kocourek (UPM)

Organizátory festivalu jsou čtyři hlavní instituce se sídlem na náměstí Jana Palacha: Filozofická fakulta, Rudolfinum České filharmonie, Uměleckoprůmyslové museum a Institut plánování a rozvoje Prahy. Dohromady vytvořily program, během kterého budou mít návštěvníci možnost v jeden den navštívit přes sto různých přednášek, workshopů, nebo komentovaných prohlídek. „Propojování akademické a kulturní sféry s širší veřejností pokládám za velmi žádoucí,“ pochvaluje si spolupráci institucí děkanka Filozofické fakulty Mirjam Friedová.

Vítězný návrh z roku 1897 Foto: Archiv V. Králíčka

Vítězný návrh z roku 1897 Foto: Archiv V. Králíčka

IPR Praha už delší dobu poukazuje na to, že architektonické řešení náměstí Jana Palacha není ideální. Podle Kateřiny Motlové, tiskové mluvčí festivalu, se institutu nelíbí betonová stavba, která dominuje středu náměstí. Návrhy na využití této plochy vznikají už roky. Nejstarší z nich je 117 let starý návrh mělké fontány s obeliskem, který vybral mimo jiné i sochař Josef Václav Myslbek. K realizaci však nikdy nedošlo. Zájemci o architekturu by si tak určitě neměli nechat ujít diskusi o možnostech využití Palachova náměstí se známým propagátorem architektury Adamem Gebrianem.

Filozofická fakulta otevře dveře stávajícím studentům i budoucím zájemcům o studium, kteří se můžou těšit na představení některých oborů vyučovaných na jednotlivých ústavech fakulty. Festival oslaví i 60 let od vydání knihy Pán prstenů. Na fakultě si účastníci mohou prohlédnout výstavu Tolkienových knih a nebo navštívit jednu z pěti přednášek o Tolkienovi.

Česká filharmonie umožní návštěvníkům „osahat si“ hudbu: „Během kreativních workshopů, které budou probíhat celý den, si lidé vyzkouší, že s hudbou a nástroji si lze opravdu doslova hrát, nejen pasivně poslouchat,” říká David Mareček, generální ředitel České filharmonie. Na festivalu si tak návštěvníci budou moci vyzkoušet například hru na housle či violoncello. Festival vyvrcholí koncertem České filharmonie, která od 19:30 zahraje hudbu Antonína Dvořáka.

Open Square je akce, která cílí především na mladé lidi, proto jsou všechny vstupy zcela zdarma, případně s výraznou slevou. Pro uplatnění slev nezapomeňte ISICa, s ním totiž vyjde cena lístku na Českou filharmonii jen na 100-200 Kč.

Celý program najdete na http://opensquare.ff.cuni.czNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.