Festival otrlého diváka: Extrémní filmy mají své místo i na akademické půdě

18. 2. 2015 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

V březnu proběhne jedenáctý ročník Festivalu otrlého diváka, svatostánku příznivců extrémní kinematografie. Jak festival vlastně funguje a co může přinést akademickému prostředí, vysvětluje jeden z jeho koordinátorů Jiří Flígl.

Foto: Festival otrlého diváka

Tématem letošního ročníku budou děti – možná dospívající, možná i zmutované. Na letošním programu najdete například variaci klasické pohádky Extrémní Pinocchio, či otrlou verzi animáků s názvem Zlý večerníček. Cílem festivalu je uniknout nejen z uniformního světa současné filmové produkce, ale i přinést zážitky očištění od každodenní pracovní reality.

Festival s již desetiletou tradicí staví na první místo samotného diváka a teprve pak promítání. Návštěvníci Otrlce jsou především z řad mladých lidí, kterým nabízí výstřední, neotřelou a svěží zábavu. „Festival se bude dále zaměřovat především na interaktivní zábavu a filmový zážitek,“ popisuje jeden z pořadatelů Jiří Flígl.

Říjnový halloweenský speciál festivalu dle Flígla předčil očekávání, kino Aero, kde se festival koná, doslova praskalo ve švech. „Diváci pozitivně reflektují jednak program, ale i atmosféru a interaktivní vložky, jež produkci doplňují. I přes relativní uzavřenost pořadatelského týmu přicházejí stále nové nápady, jak festival obohatit,“ tvrdí Flígl. „Festival funguje díky nadšení jeho tvůrců a podpoře návštěvníků, nespoléhá na granty a nemá žádné sponzory,“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ: Recenze: zombie v Československu, vraždící kytara a useknuté prsty

Jeden z otců zakladatelů festivalu David Čeněk působí na Katedře filmových studií na FF UK, kde se snaží do svých přednášek a seminářů zapojit tematiku extrémní a žánrové kinematografie. „Právě tyto žánry reflektují dobové trendy, ale i společnost samu, proto by se na ně nemělo v akademickém prostředí zapomínat,“ dodává Flígl.

Flígl i Čeněk koordinují své aktivity s dalšími nezávislými skupinami na podobném principu a snaží se jim dávat cenné rady. Podporují především studenty v pořádání nezávislých filmových festivalů nebo večírků.

Festival Otrlého diváka proběhne 3. – 8. března v pražském kině Aero, které pořadatelům poskytuje finanční základ na nákup práv, převoz filmů apod. Ceny vstupného jsou tak odvislé od něj. Jeden lístek vyjde přibližně na sto korun. „Přestože nelze uplatnit žádné přímé studentské slevy, jsou dle mého názoru ceny v porovnání s ostatními kiny levnější,“ uzavírá Flígl.

Kompletní program najdete na http://otrlydivak.cz/Klíčová slova


Hodnocení


Související články


Sdílej článek


Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.