Festival Pavlač: Kvalitní hudba i kulturní očistec Miloše Čermáka

7. 5. 2009 Autor: Rubrika: Kultura 4 komentáře/ů

Pořádný life-music nářez, pivo a klobásy přímo na fakultě? Pro FSV je to každoroční samozřejmost, i když jen jednou do roka. Častěji se totiž multižánrový studentský festival Pavlač nekoná.

Na Pavlači vystoupila i skupina Chaotic

Foto: Martin Kolář (UK media)

Třináctý ročník oblíbené akce přinesl půldne kvalitní živé hudby, filmových projekcí i divadelních vystoupení. Tím vším zaplnili nejen studenti FSV nádvoří, chodby i učebny jedné z fakultních budov, která kvůli festivalu odpoledne přerušila běžný provoz. Pavlač tak kromě stovek studentů navštívila i řada vyučujících.

Někteří z nich si festival skutečně užívali. Například Miloš Čermák, novinář a spolutvůrce populárního komixu Hana a Hana, zářil jako hlavní postava muzikálového představení Deprivace sukovice, Knjaz, rum, doom. Dílo na motivy kulturního očistce zinscenovala skupina studentů žurnalistiky v rámci jednoho z vyučovaných kurzů. S originálním humorem a výstižnou kritikou rozcupovali účinkující současnou scénu na kousky. Aktéři se obuli do představitelů masové kultury – Michalem Davidem počínaje, Halinou Pawlowskou konče – a publikem otřásal jeden výbuch smíchu za druhým.

VIDEO: Ukázka z muzikálu Deprivace Sukovice, Knjaz, rum, doom – Míša chce žít nostop

Zatímco učebny ožívaly divadlem nebo se v přítmí měnily na kinosály, nádvoří historické školní budovy na Hollaru patřilo ústřednímu programu festivalu. Z hlavního pódia postupně zazníval melodický jazz skupiny Emperor Pinguin, nejrůznější podoby rocku i nezapomenutelné skladby groove funkového Fidibusu. Kapela Chaotic strhla do svého skáčkového rytmu každého, kdo zrovna nedržel v ruce kelímek s pivem nebo tácek s klobásou.

„Labutí píseň českého akademického punku“ v podání oblíbeného baviče, herce a zpěváka Martina Palána patřila mezi další neopakovatelné zážitky z letošní Pavlače. Absolvent FSV a frontman kapely Řekla ne! předvedl ve svém sólo vystoupení „typický akapunkový koncert“, jehož úvodní „tón cis“ přilákal pozornost málem i labutí na nedaleké Vltavě. Show pak tento bývalý král Majálesu zakončil odvážným akrobatickým kouskem, za který jej publikum odměnilo nadšeným potleskem a několika kelímky od piva.

VIDEO: Řekla NE! Unplugged – Martin Palán vysvětluje základy akademického punku

Festival svou návštěvou poctil i letošní majálesovský panovník, Dejdárek XX. Pavlač je totiž poslední akcí pořádanou v rámci letošního svátku studentů. Majáles zakončila skutečně důrazně, i když možná trochu nechtěně. Souběžně s Pavlačí totiž na nedaleké Národní třídě probíhala demonstrace za záchranu hudebního klubu Rock Café, jemuž hrozí zrušení. Někteří studenti tak pokračovali z jedné akce na druhou.

Heda Čepelová

Delší verzi reportáže najdete na webu Sociálu, časopisu studentů FSV UK.

Fotogalerie

Foto: Martin Kolář (UK media)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.