Festival Zlatý voči představí filmové teoretiky s kamerou v ruce

11. 5. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Když se filmoví teoretici rozhodnou točit filmy, vznikají zvláštní a specifická díla. Přesně taková můžeme vidět na filmovém festivalu Zlatý voči, který pořádají studenti z Katedry filmových studií UK. Teorii v praxi nám představí 12. a 13. května v Radlické kulturní sportovně.

Zlaty voči, filmový festivalZlatý voči jsou jediný festival svého druhu na světě. Nikde jinde totiž nemůžete zhlédnout filmy čistě z produkce studentů filmové teorie. Festival připravují studenti Katedry filmových studií už jednadvacátým rokem. „Snažíme se festival každý rok zvětšovat, a víc ho přiblížit veřejnosti,“ vysvětluje hlavní organizátorka Zuzana Černá.

Kromě unikátnosti festivalu jsou jedinečné hlavně samotné snímky. Vznikají jen tak pro radost, případně se jedná o školní práce, a jejich tvůrci by měli vycházet z toho, co se o filmu naučili. „Studenti vychází z teorie, ale ne vždy ji umí uchopit. Například neumí pracovat s tvorbou scénáře nebo s dramaturgií,“ říká Černá a dodává, že právě v těchto nedokonalostech spočívá jedinečnost snímků. „Některá díla tak můžou připomínat klasický amatérský filmy, jiná díla zase odkazují na některé filmy, žánry a hnutí, nebo se po formální stránce snaží reflektovat teorii.“

Rozmanitost filmové nabídky je podle hlavní organizátorky zárukou toho, že si na festivalu, každý typ diváka přijde na své: „Najdou se tam náročnější filmy i filmy odlehčenější, které někdo natočil pro radost, hlubší dokumentární témata, i experimenty, které jsou intelektuálnější. Navíc filmy jsou dlouhé maximálně dvacet minut, takže se divák nemusí bát přílišné náročnosti,“ ujišťuje Černá.

Mimo promítací bloky, rozdělené podle země či univerzity vzniku, jsou na programu i debaty s odborníky. „Pořádáme debaty na témata, která se týkají český kinematografie a hýbají světem českého filmu,“ uvádí Černá. První z debat se bude zabývat produkcí filmů před a po revoluci, druhá distribucí dokumentárních filmů. Na programu budou také projekce retrospektivní sekce toho nejlepšího z předchozích ročníků, koncerty či audiovizuální výstava studenta FAMU.

Hlavním cílem festivalu je představit studentskou tvorbu, zároveň se ale pořadatelé-studenti učí, jak funguje festival. „Filmový teoretici se potom v praxi podílejí na pořádání filmových festivalů, například v Karlových Varech,“ říká Černá. Ačkoliv se festival každý rok rozrůstá, zůstává dle slov Černé pořád ještě „punk“.

Kompletní program najdete na stránkách festivalu www.zlatyvoci.cz.

1x foto: Zlatý voči

UKáčko.cz - mediální partner akceNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.