Festivalový zápisník IV: Opojné finále

12. 7. 2009 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Tak i letos jsme nakonec Vary ve zdraví přežili! I když posledních pár dnů to chtělo tuhý kořínek. Denní šestifilmové maratóny, na poslední chvíli dohánět resty, zameškané nebo prospané projekce a ještě se účastnit téměř povinných společenských akcí nám daly nečekaně zabrat. Takže jak to všechno dopadlo?

Andreas Dresen přebírá cenu za režii za film Whisky s vodkou

Andreas Dresen přebírá cenu za režii za film Whisky s vodkou

Foto: FSFKV

Na festivalu jsme strávili celkem deset dní. Deset dní permanentního čekání, které se občas vyplatilo a občas nás přišlo draho. Zjistili jsme, že nepohrdneme pořádným „drámem“, ale nakonec se stejně radši sejdeme u bláznivých muzikálů. A také že už nekoukáme na filmy s touhou stát se Supermanem, ale svou budoucnost bereme vážně a dumáme nad tím, co z nás jednou bude.

Ústředním motivem festivalu se ale nakonec stal alkohol. Haha, pomyslí si řadový návštěvník. Ale tentokrát nemáme na mysli onu tekutinu jejíž „požití způsobuje v menších dávkách uvolnění a euforické stavy, ve větších dávkách útlum, nevolnost až otravu,“, jak praví Wikipedie.

Už v samotné soutěži se objevily snímky s touto tématikou. A některé to měly i v samotném názvu. Třeba jako Whisky s vodkou, tragikomický příběh zasloužilého a především náladového herce, který právě natáčí film, jehož režiséra nenapadne nic lepšího, než na place přivézt jeho náhradníka. Ve filmu Potlesk se sice už moc nekonzumovalo, nicméně hlavní hrdinka na skleničku něčeho ostřejšího určitě párkrát pomyslela. Zrovna ale byla po odvykací kúře, neboť alkohol byl příčinou konce její herecké dráhy a dalších vztahových problémů.

John Malkovich

Herec John Malkovich si do Varů přijel pro Cenu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Foto: FSFKV

35 panáků rumu názvem vcelku klamal, protože ve skutečnosti šlo spíš o psychologickou sondu do vztahu otce a dcery. Příznačný Našrot, naturalistický snímek o životě ve squatu, byl především zajímavý tím, že se v něm kromě začínajících herců objevili i skuteční bezdomovci a narkomani. Banderasův Letní déšť nám zase připomněl letní vysedávání na zahrádkách s láhví povzbudivého moku. Celkové vyznění této poetické podívané ale nakonec moc povzbudivé nebylo.

Při sledování Paniky v městečku se nám naopak zdálo, že do styku s alkoholem přišli samotní tvůrci. Kovboj, Kůň a Indián jsou ve skutečnosti dětské plastové figurky oživlé stop motion animací. Společně pak zažívají spoustu dobrodružství, honí se s krtky potápěči atd. Tento snímek se překvapivě stal hitem letošního Cannes. Zase u Trierova Antichrista jsme potřebovali alkohol spíše my, diváci. Psát cokoliv o tomto snímku je zbytečné – ten se musí vidět. V psychedelické rakouské komedii Contact high se také pilo a navíc nebyla nouze i o jiné přídavné látky od extáze až po muchomůrky.

Závěrečná show

Závěrečná show letošního festivalu

Foto: FSFKV

A víte, co znamená ono Contact high? To je stav, kdy jeden požívá a druhý se naladí na jeho vlnu. V době krize ekonomicky výhodné. Chtěli jsme to zkusit praktikovat. V Aeroportu, v Pubu, v Panoptiku, v Baroku, ve stanu Captaina Morgana, ve stanech před Thermalem i ve frontě na film. Moc to ale nešlo, tak jsme se radši spoléhali sami na sebe. A jak to tak bývá, někdy až moc. A pak se stanou takové ty věci, kdy doufáte, že si je ostatní také nepamatují.

Nebo přijdete za svítání a prošvihnete sms rezervaci, na které závisí váš vytoužený film. Vždyť také soustavné požívání alkoholu v nadměrné míře se může vyvinout v (jak duševní tak i tělesné) onemocnění – alkoholismus. Naopak v přiměřené míře můžou některé alkoholické nápoje organismu prospět. Ještě že ty Vary jsou zase až za rok. To je také taková závislost. Ale koneckonců ta prospěšná. A s ní se nám „contact high“ zdařil.Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.