FF spustila vlastní internetové knihkupectví, univerzita je k fakultním e-shopům skeptická

24. 5. 2013 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Knižní produkci Filozofické fakulty UK je nyní možné vedle Knihovny Jana Palacha zakoupit i přes internet ve fakultním e-shopu. Po univerzitním Nakladatelství Karolinum je teprve druhým podobným projektem.

e-shop FF UK

„Nový internetový obchod má především usnadnit akademické obci a odborné veřejnosti přístup ke knihám vydávaným FF UK. Na Filozofické fakultě vychází bezmála sto titulů ročně. Často jde o malonákladové tituly, kterým komerční distributoři nevěnují patřičnou péči, případně je docela pomíjí, takže se k nim čtenáři nedostávají vždy úplně snadno,“ říká o novém e-shopu Ondřej Pittauer, vedoucí Vydavatelství FF UK.

„Tato služba byla spuštěna na začátku března 2013, prozatím v tzv. pilotním režimu. Stávající podoba e-shopu je toliko první verzí, do budoucna bychom rádi dále vylepšili uživatelské rozhraní, grafickou podobu a postupně rozšířili nabídku o elektronické verze všech titulů vydaných ve fakultních edičních řadách včetně časopisů,“ dodává.

Podobné projekty fungují na univerzitách po celém světě. „Samozřejmě jsme zjišťovali, jak podobné internetové obchody fungují na jiných univerzitách – u nás i v zahraničí, ale v našem případě jde o fakultní, nikoli univerzitní e-shop. Nabídka publikací je proto primárně strukturována podle šesti edičních řad FF UK – a teprve poté podle jednotlivých oborů,“ vysvětluje vedoucí.

Do budoucna se připravuje také anglická verze e-shopu. „FF UK vydává vedle knih v českém jazyce celou řadu jinojazyčných publikací, je proto jen logické, že bychom je rádi prostřednictvím této služby nabídli také mezinárodní akademické obci. V našem e-shopu budou všechny tituly skladem k okamžitému objednání,“ doplňuje Ondřej Pittauer.

Přínos e-shopu pro vydavatelství a FF UK shrnuje jeho vedoucí následujícími slovy. „Celá polovina osazenstva vydavatelství se věnuje distribuci, zahraniční výměně a propagaci knih a fakultních časopisů. Jde o další vstřícný krok jak směrem k odborné veřejnosti, která je zvyklá nakupovat knihy přes internet, tak samozřejmě ke studentům fakulty, kteří v e-shopu nakoupí publikace za nejvýhodnější cenu.“

Prorektor: Jen s fakultní produkcí dlouho nepřežije

Univerzita Karlova do budoucna počítá s tím, že e-shop Nakladatelství Karolinum rozšíří svou nabídku a podobný vývoj bude podpořen i na dalších fakultách, jak potvrzuje prorektor pro rozvoj Stanislav Štech.

„E-shop jen s fakultní produkcí dlouho nepřežije, respektive nemá ten efekt, jaký by mohl mít. Klíčové je propojení s kamenným obchodem, přitažlivá prezentace vlastní produkce na webu a e-shop s nejen vlastní produkcí. Vycházíme totiž ze základní premisy. Uživatel chce především kvalitní publikaci, až pak řeší, jakým způsobem ji chce získat. Jinými slovy, nejde o to, aby fakulty soutěžily v počtu e-knih, ale aby jejich produkce dělala čest značce známého arkýře,“ říká prorektor Štech.

Zájemci o nákup v e-shopu FFUK z řad studentů a zaměstnanců mají slevu 15 %. Registrují se pod svým uživatelským jménem a heslem, které užívají v SIS (Studijním informačním systému). Ostatní uživatelé se musí zaregistrovat a následně mohou kupovat tituly s 10% slevou. Platby probíhají bankovním převodem, platební kartou nebo za hotové při osobním odběru zboží v Knihovně Jana Palacha na Palachově náměstí.

e-shop Filozofické fakultyKomentování tohoto článku momentálně není z technických důvodů možné.