FHS vybírá nové logo. Zvítězí Humanitáč, labyrint, tečky, nebo spleť šipek?

13. 4. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Na včerejším workshopu v jinonické aule se představily finální návrhy na nové logo FHS, které budou během příštích čtyř týdnů bojovat v internetovém hlasování o přízeň studentů i zaměstnanců fakulty.

Staré logo přestalo vyhovovat

Návrhy nového loga představuje profesor Rostislav Vaněk z Vysoké školy uměleckoprůmyslové.

Foto: Václava Burdová (UKáčko.cz)

„Proč jsme se rozhodli hledat nové logo? Protože máme fakultu rádi!“ prohlásil hned na začátku děkan Fakulty humanitních studií Ladislav Benyovszky. Staré logo se na fakultě příliš nevyužívalo a jeho podoba se postupem času stala nevyhovující. Vedení FHS se tak rozhodlo dát k desátému výročí fakulty, které letos v srpnu oslaví, dárek v podobě nového loga.

„Mělo by být na tričkách, čepicích a studenti by ho mohli malovat po zdech,“ uvedl v nadsázce děkan Benyovszky a dodal, že přáním fakulty je, aby se s novým logem studenti a pracovníci FHS ztotožnili a hojně ho využívali. Nové logo FHS by také mělo být slučitelné jak se současným znakem (historickou pečetí) univerzity, tak i s chystaným novým logem a celouniverzitním vizuálním stylem.

Cíl: jednoduchost, zapamatovatelnost a nezaměnitelnost

Vytvoření nového loga se ujala Vysoká škola umělecko-průmyslová. Studenti atelieru grafického designu a vizuální komunikace se tomuto tématu věnovali celý zimní semestr a nakonec vzniklo 24 návrhů. Z těch vybralo vedení FHS spolu s odborníky po dlouhé diskuzi čtyři nejlepší. Autory finálních návrhů jsou Jakub Korouš, Karolína Kučerová, Michal Sloboda a Tomáš Cikán, kteří na workshopu prezentovali své návrhy před studenty FHS.

Studenti VŠUP neměli při vytváření loga zcela volnou ruku. Jejich návrhy museli splňovat několik striktních kritérií. Za nejobtížnější z nich označil profesor Rostislav Vaněk, který na návrhy studentů VŠUP dohlížel, že se logo musí používat převážně společně s pečetí UK, a proto by s ní také mělo ladit. Dalšími kritérii byla jednoduchá, zapamatovatelná a nezaměnitelná forma loga, které bude vyjadřovat spojení s fakultou.

„Každý, kdo má o fakultu zájem, může vyjádřit svůj názor prostřednictvím internetového hlasování,“ vyzval studenty děkan Benyovszky. Hlasování probíhá na Moodlu FHS ode dneška až do 16. května. Jeho výsledky však nejsou závazné, ale mají pouze doporučující charakter. Aby se studenti a zaměstnanci FHS s novým logem ztotožnili však bude podle děkana jedním z hlavních kritérií pro jeho přijetí.

Finalisté soutěže o nové logo FHS

1) Jakub Korouš

Logo Fakulty humanitních studií je citací zakládací pečeti Univerzity Karlovy v Praze. Je symbolem množin, uskupení a hnutí lidské společnosti jako celku složeného z autentických jedinců. Respekt k tradici formou XXI. století.

2) Karolína Kučerová

Labyrint, jehož cesty se splétají v iniciály fakulty, vytváří kromě symbolu složitosti cest k orientace ve světě také ornamentální vzor, estetický a graficky silný. Labyrint je kód, symbol hledání cesty, které představuje vysokoškolské studium.

3) Michal Sloboda

Logo Fakulty humanitních studií je tvořeno spletí šipek, které rotují po povrchu pomyslné koule. Vzniká tak tvar, který nemá začátek ani konec. Šipky symbolizují různé pohledy na svět, různý způsob vnímání každého člověka. Navzájem se konfrontují, ovšem dohromady tvoří harmonický celek. Stejně jako studenti Fakulty humanitních studií.

4) Tomáš Cikán

„Humanitáč“ je symbol, který vzniká za účelem reprezentace významu humanita v její celkové platnosti. Tak jako právo odjakživa zastupuje paragraf, notový zápis houslový klič, či internetovou komunikaci zavináč, stává se „Humanitáč“ nezaměnitelným vizuálním prvkem pro Fakultu humanitních studií a komunikátorem humanitních myšlenek obecně.


Zdroj: FHS UK

Anketa

Které z finálových log FHS se Vám nejvíce líbí?

výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Hlasování

Hlasování o novém logu Fakulty humanitních studií
(hlasovat mohou pouze studenti a zaměstnanci FHS s přístupem do systému Moodle, hlasování je jen konzultativní, své rozhodnutí může hlasující změnit až do termínu uzavření ankety)



Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.