Filozofická fakulta rozkrývá svou komunistickou minulost

7. 3. 2009 Autor: Rubrika: Fakulty 1 komentář

Jak vypadal život na Filozofické fakultě v dobách normalizace? Úlohu, vliv i činnost fakultní buňky KSČ v posrpnových časech se rozhodla prozkoumat sedmičlenná skupina studentů. Výsledky jejich bádání představí veřejnosti koncem března knížka, která vyjde v Ústavu pro soudobé dějiny. Zájemci si mohou práci s dobovými dokumenty vyzkoušet v rámci volitelného semináře.

FF v době komunismu

Jak vypadal život na Filozofické fakultě v dobách normalizace?

Koláž: UKáčko.cz

Nápad probádat temné stránky nedávné minulosti Filozofické fakulty vznikl v hlavě několika studentů rusistiky a historie zhruba před třemi lety. „Naše fakulta má unikátní archiv KSČ a přitom nebyla její minulost nijak prozkoumaná,“ říká o motivaci studentů jedna z iniciátorů projektu, v současnosti doktorandka na bohemistice Katka Volná.

„Chtěli jsme, aby to období bylo čitelné a prosvětlené, aby se dalo zkoumat bez toho, že se bude jen na někoho tahat špína. A když už se takové informace zveřejní, aby se daly ověřit,“ dodává.

Do archivu se nakonec dostali také díky podpoře děkana Filozofické fakulty Michala Stehlíka. „Díky tomu, že je relativně mladý a není zatížený tou dobou, nevadilo mu, že zkoumáme i dokumenty, které se týkají kantorů, kteří na fakultě stále učí,“ říká Katka.

Následovalo roční studium takřka dvou stovek krabic s dobovými dokumenty. Některé z nich již badatelé uveřejnily na zvláštních webových stránkách a ve studentském časopise FFakt. Loni se pak na půdě Filozofické fakulty uskutečnil seminář s názvem Mechanismy ovládání moci: KSČ na FF UK 1968-1989.

Pohled nejen do posudků

Kniha, která by měla vyjít na konci měsíce, ukáže například, jak za po roce 1968 probíhaly přijímací zkoušky nebo co obsahovaly nechvalně proslulé „posudky“. Bude to první z řady publikací, které výsledky bádání studentů představí širší veřejnosti.

Chapadla komunistického aparátu na Filozofické fakultě mohou zájemci také zkoumat v rámci svých studijních povinností. Ústav hospodářských a sociálních dějin FF tento semestr vypisuje seminář Intelektuálové a moc v období normalizace: vedoucí úloha KSČ na FF UK. Členové badatelského týmu zde studentům nabízejí mimo jiné pohled na ideologickou práci na fakultě v normalizačním období či na zasahování StB do fakultního dění.

„Mluvit o normalizaci fakulty bylo tabu“

Katka VolnáRozhovor s Katkou Volnou, jednou z duchovních matek projektu, v jehož rámci studenti mapují komunistickou minulost Filozofické fakulty.

Čtěte na UKáčku již v pondělí.

Foto a koláž: UK media1 komentář »

  • Kolmann :

    Volná, Volná … není to ta obézní dáma z Liberce, která v devadesátých letech byla jednatelkou pochybných ruských firem v ČR, např. FLEC, s.r.o.,. GOLDLINE, s.r.o.,…. Myslím si, že by Katka v tom rozkrývání měla začít hezky od sebe.

    V.K.

    reagovat

Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.