FOTO: Králem Studentského majálesu se stal Kalen Myrkurhar zvaný Temnovlasý, Miláček bohů a Syn vlků

12. 5. 2014 Autor: Rubrika: Rozhovor žádné komentáře

Druhý ročník Studentského majálesu je již za námi a s ním i volba krále, kterým se letos stal Vojtěch Kačírek z Přírodovědecké fakulty. Co to vlastně znamená být králem Studentského majálesu? Je to pozice, ze které se dá skutečně „kralovat“? UKáčko.cz se na to zeptalo úřadujícího krále.

Stejně jako v loňském roce i letos rozhodovaly o vítězi královské soutěže. Začaly již na průvodu, který vyšel z Kampy a vydal se do Karolina. Během průvodu měli kandidáti možnost dát o sobě slyšet. Následovalo několik královských disciplín, při kterých se například kandidáti mezi sebou utkali v souboji hakisu a nošení vody v děravém poháru. Předvést mohli také svůj básnický um a sami sebe ve volné disciplíně.

Kandidáti byli letos tři: Jakub Vozáb z FF, Tomáš Bederka z PedF a Vojtěch Kačírek PřF. Na samotnou volbu ale vydrželi čekat pouze dva, Tomáš Bederka odstoupil. O králi rozhodovali účastníci Studentského majálesu, kteří se postavili do řady za kandidáta, jemuž chtěli dát hlas. Korunovace se ujala děkanka Pedagogické fakulty Radka Wildová a předala korunu Vojtěchu Kačírkovi, který vystupoval jako Kalen Myrkurhar zvaný Temnovlasý, Miláček bohů a Syn vlků.

Foto: Michael Komm Photography

Král majálesu Kalen Myrkurhar (Vojtěch Kačírek, PřF)

Když se vrátíš do chvíle, kdy jsi byl zvolen, jaké byly tvoje pocity a reakce?
Byl to zlomek vteřiny. Víte, že jste ze sebe dali to nejlepší a jste jen v moci těch, kteří vás volí. Právě v takovém okamžiku jako by vámi projel chladný blesk a do těla se vyvalí endorfiny. Bylo to úžasné

Co si myslíš, že rozhodlo o tvém zvolení?
Volbu krále Majálesu jsem si chtěl hlavně užít, což jsem celý den dělal. Mám rád společnost lidí a show, právě obého si mohli všichni ten den v mém podání užít. Nehledě na to, slíbil jsem ten den pár věcí, a i když šlo o součást mé show, myslel jsem je vážně.

Co přesně jsi slíbil?
Slíbil jsem i nadále pořádat a účastnit se studentských akcí, které by podporovaly život studentů. Chtěl bych, aby byli studenti blíže k sobě, ať už by byli z přírodovědy, filozofie či techniky, vždy se dá najít společné téma a zábava. V životě však nejde jen o zábavu. Kdyby snad měly přijít nedobré časy, chci, aby studenti věděli, že si zvolili za krále člověka, který nestáhne ocas mezi nohy a neuteče. Přeci jenom, jsem Vlkem a ne psem.

Jaké byly reakce okolí na tvé zvolení?
Kladné, možná i záporné. S lidmi je to občas těžké, úspěch vám prý nikdo nikdy neodpustí. Každopádně oslavy mého zvolení pak byly bouřlivé a radostné.

Je tvým vzorem nějaký předchozí král Majálesu? Ginsberg?
Král Robert neboli královna Robertóra I. je určitě významnou postavou při navrácení tohoto zvyku. Líbí se mi, co ztělesňovala a jaká byla její myšlenka. Známe se již od jejího zvolení před rokem a jsem rád, že jsem takového člověka poznal. Co se Ginsberga týče, kdo by ho neměl částečně za vzor, pokud o něm alespoň něco málo ví? Vždyť přece „kazil mládež“. O mně by se v tehdejší době dalo říct přesně to samé.

Je pozice krále Studentského Majálesu taková, že díky ní máš moc něco ovlivnit?
Podle mě na tom ani nesejde, ať už to tak je, či nikoliv. Každý má moc něco ovlivnit, záleží jen jak s tím naloží.

Jaký byl tvůj královský program?
U mého královského programu šlo hlavně o nadsázku a šlo o to zkombinovat můj studijní obor s jistou alegorií. Jakožto biolog jsem zaměřil svůj program na navracející se rovnováhu v přírodě v podobě vlků, kteří se k nám vracejí po 100 letech. Dále taky jako autor amatérského fantasy jsem použil vymyšlený svět, abych dodal průvodu a kandidatuře trochu alegorie.

Co si myslíš o Studentském Majálesu?
Rozhodně souhlasím s jeho navrácením. Ne, že bych měl něco proti komerčnímu Majálesu, mám rád festivaly a kapely. Ale byl to právě Studentský Majáles, kterého jsem se chtěl zúčastnit. Jedná se o přátelské prostředí, všude samý student, studentské kapely a hlavně pohoda. Jsem jednoznačně pro to, aby se v takové tradici (přesněji řečeno v tomto duchu) pokračovalo.

Kandidoval jsi na krále sám, nebo jsi byl nominován?
Letos jsem byl nominován přáteli, kteří se za mě postavili, získal jsem přes 60 hlasů. Chtěl bych proto vyjádřit poděkování lidem, kteří mě bezmezně podporovali: má překrásná královna a má královská družina těch nejvěrnějších družiníků. Dále také spolky naší milované Přírodovědecké fakulty jako jsou SUP, PříFUK a v neposlední řadě také silná podpora naší fakultní hospody, alias Mrtvá ryba.

Studentský majáles 2014. Foto: Michael Komm PhotographyNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.