FOTO: Politika stranou. Korzo Národní pulzovalo uměním a kulturou

19. 11. 2016 Autor: Rubrika: Kultura žádné komentáře

Tisíce lidí si přišly státní svátek 17. listopadu připomenout na Národní třídu. Studenti vysokých škol zde uspořádali velkolepou oslavu Korzo Národní s podtitulem „Díky, že můžem!“.

Kultura a umění táhnou

Tentokrát to nebyly protesty proti prezidentovi, nýbrž rozmanitá pouliční slavnost, která letos ovládla Národní třídu, místo bezprostředně spojené s revolučním děním v letech 1939 a 1989. Šlo o apolitickou akci, jejímž mottem „Díky, že můžem!“ chtěli organizátoři poděkovat všem, kteří se zasloužili o boj za svobodu a demokracii – hodnoty, které dnes řada mladých lidí vnímá jako samozřejmost.

Korzo Národní 2016 (zdroj Viktorie Dančová)Národní třída se tak ve čtvrtek proměnila v pěší zónu a ožila hudbou i divadlem. Celé odpoledne zde korzovaly davy lidí. Stužek s českou trikolorou rozdali organizátoři 15 tisíc, ale počet účastníků byl zřejmě ještě mnohem vyšší.

Lidé se zastavovali u informačních tabulí popisujících události, jež se na daných místech staly během sametové revoluce. O pouliční umění se postaraly Divadlo TEJP, Divadlo Studna, Divadlo Spektákl či Teátr Víti Marčíka. Přehlédnout nešlo herce v kostýmech slona či velké pestrobarevné opeřence, kteří vykouzlili nejeden úsměv na tvářích návštěvníků. Vystoupilo zde také několik hudebních kapel jako Thom Artway, Adrian T. Bell, Michal Prokop Trio, Sto zvířat, Back Side Big Band, Mydy Rabycad a další.

Tradiční pietní místo se přesunulo na ulici

Korzo Národní 2016 (zdroj Viktorie Dančová)Momentem překvapení bylo pro mnoho lidí zapalování svíček u pamětní desky. Kdo by ji totiž hledal na jejím původním místě v podloubí, ve kterém bylo mnoho studentů 17. listopadu 1989 zbito příslušníky VB, hledal by marně. Majitel domu na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice se letos rozhodl podloubí uzavřít a desku přenést na vnější fasádu domu.

Svíčky se zapalovaly i u velkého srdce na náměstí Václava Havla. O kousek dál se pak prezentovaly neziskové organizace. V průchodu mezi Národní třídou a dřívější Piazzettou Národního divadla byl vytvořen příjemný prostor, nazvaný Obývák Václava Havla. Lidé si zde měli možnost poslechnout ukázky z Havlových děl, které četly významné osobnosti jako například Ivan Havel, Dan Bárta či Tomáš Halík a další.

V podvečer prošlo Národní třídou Sametové posvícení, alegorický průvod nastavující zrcadlo současné společnosti a reflektující události letošního roku. Program zakončil svíčkový průvod a večer se již většina lidí přesunula na Václavské náměstí či na afterparty do Rock Café.

Anketa

Jak by podle vás měla vypadat ideální oslava svátku 17. listopadu? Co se vám líbí a nelíbí na dnešních oslavách?

Martin, FF UK
Představuji si to tak, jak tady vidíme. Aby se lidé sešli a nebrali to jenom jako den volna, kdy můžou jet na chatu nebo jít do obchodního centra. Aby si uvědomili, jaký má tento svátek význam.

Tamara, FA ČVUT
Pokud slavit, tak vědět, proč to je, být si vědomý toho, co to tehdy znamenalo. Nelíbilo se mi, že průchod, kde byla původně pamětní deska, je nyní soukromý. Měl by to být veřejný prostor, protože to, co se tam tehdy stalo, bylo možné právě kvůli tomu průchodu.

Káča, FA ČVUT
Ideální oslava asi neexistuje, tu má každý nějak v sobě. Měli bychom si hlavně zrekapitulovat, co dnes máme, co nemáme a co by dřív nebylo možné.

Jakub, FIT ČVUT
Hlavně by se o tom mělo mluvit. Politiku bych do toho nezatahoval.

Text a foto: Viktorie DančováNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.