FOTO: Pražskými ulicemi prošel Studentský majáles v rytmu recese

6. 5. 2016 Autor: Rubrika: Studentský život žádné komentáře

Studentský Majáles byl letos opět prostorem pro projev názorů studentů i ukázku autentické studentské tvorby. Prvomájová událost si mimo jiné dala za cíl přinést alternativu k akcím založeným na nenávisti.

Majálesové oslavy již tradičně zahájil alegorický průvod. Okolo 120 studentů vyrazilo v deset hodin z Kampy směrem na druhý břeh Vltavy. Během cesty došlo k několika zastávkám, na nichž se představili jednotliví kandidáti a kandidátky na krále/ovnu Majálesu a vybraní hosté řečnili.

Politika ke studentům patřit má, míní organizátorka

Pražskými ulicemi zněla hlavně satirická hesla plná narážek na univerzitní dění i studentský život obecně. Transparent s nápisem „Žlutej šovinista, modrej šovinista“ připomínal nedávnou kauzu kolem spolku Feministická společnost, nápisy „Milujeme sis!“ a „Stejně všichni jednou chcípnem“ zase poukazovaly na existenciální problémy každého studenta při zkouškovém.

Se Studentským Majálesem se každoročně pojí i reflexe nad současnou politickou situaci. Tu glosovali studenti při průvodu hesly „Tady je Babišovo“ nebo voláním „Lítačka, Krndačka“, když procházeli kolem magistrátu. Účastníci průvodu se také vyjádřili proti společenské nesnášenlivosti a xenofobii. Součástí procesí byla i skupina anarchistů.

Podle Magdaleny Voldřichové, studentky FHS a členky organizačního týmu Studentského Majálesu, by politika měla být součástí studentského života. „Politika je určitě věc, která se studentům nikdy nevyhýbala a taky by se jim vyhýbat neměla. Je samozřejmě na zvážení, jakou formou ji zapojit do dění, ale nám se opravdu nevyhýbá,“ říká. Jako příklad uvádí loňské majálesové debaty o studentských organizacích. „Jsme přesvědčeni, že politika ke studentům má patřit,“ dodává.

Jak vypadal průvod Studentského Majálesu si můžete prohlédnout na fotografiích Štěpána Rožka.

Souhlasí s ní i další z organizátorů student FF Petr Holubetz, který zároveň poukazuje na převažující politický směr v týmu za Studentským Majálesem, který však není úplně jednotný. „Sice mám výhrady k tomu, že v našem týmu jsme trochu více levicoví, což není úplně můj styl, ale myslím si, že mezi studenty je potřeba rozpoutat diskuzi a poukázat na špatnosti okolo nás. Recese a prvomájový průvod by měl stejně jako dřív poukazovat na problémy ve společnosti,“ vysvětluje Holubetz.

Vrcholem celého průvodu byla v pravé poledne zastávka na Staroměstském náměstí. Majálesová družina se za doprovodu udivených turistů, fotících si všechno okolo, shromáždila u sochy Jana Husa. Po odsouzení útoků na „hate-free“ kavárny začal hrát hudební soubor Muzička a celý průvod stylově oslavil jarní svátek studentů tancem.

Ze Staromáku se průvod vydal do hlavního místa konání Studentského Majálesu, na Ovocný trh a do Karolina, kde se, letos poprvé za účasti zahraničních hostů, konal hlavní program.

Králem byl zvolen politolog, říká si Doktor

Studentský Majáles podpořilo pět pražský vysokých škol, jedna střední škola a také nitranská univerzita. Kromě slovenských studentů, kteří přivezli divadelní hru Politická odysea, dorazila také norská skupina Thank you, yes please.

Univerzitní spolkovou činnost zastupovalo patnáct spolků. Pozornost si získali například studenti z VŠCHT, kteří návštěvníky a návštěvnice zapojili do chemických pokusů. Tradičně se prezentovaly také neziskové organizace. Na stagi v Karolinu se střídaly autorská čtení a slam poetry s diskuzemi na téma studentské angažovanosti, a to nejen univerzitní, ale i středoškolské.

Oproti minulým ročníkům bylo lépe vybavené nádvoří Karolina. Dosud si totiž ve venkovních prostorách nebylo kam sednout. Letos byly pro návštěvníky připraveny originální posedy v podobě na sobě naskládaných palet. Přibyla také hudební stage na Ovocném trhu.

„Máme dobré počasí, trochu jsme změnili koncept Majálesu, máme tu občerstvení, lidi si tu můžou sednout. V Karolinu máme menší stage, venku je ještě velká. Myslím si, že se posunujeme správným směrem,“ vypočítává pokroky Holubetz

„Od minulých ročníků jsme udělali obrovský pokrok. Lidí podle mě letos přišlo tak akorát, abychom si to užili a všichni dostali přesně ten program, který chtějí,“ hodnotí čtvrtý ročník Studentského Majálesu Voldřichová.

Hlavní událostí večera byla korunovace krále, kterým se stal Jakub Pražák zvaný Doktor. Následující rok tak můžeme sledovat, zda student politologie na FSV dokáže být dobrým monarchou.

Jiří KordíkNapište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.