FOTO: Přírodovědecká fakulta oslavila 90. narozeniny koncertem pod širým nebem

31. 5. 2010 Autor: Rubrika: Fakulty žádné komentáře

Přestože je Přírodovědecká fakulta mezi svými sourozenci benjamínkem, oslavila letos již 90. narozeniny. Jako na pravé oslavě narozenin nechyběla na Albertově hudba, šampaňské ani balonky.

Děkan Přírodovědecké fakulty Bohuslav Gaš vypustil 90 barevných balonků symbolizujících 90 let školy.

Foto: David Stella (UKáčko.cz)

Na oficiálním zahájení oslav bouchalo šampaňské nejen ke svátečnímu přípitku. Slavnostní řeč děkana Bohuslava Gaše se nesla v duchu chvály skvělé kondice fakulty a objasnění svého záměru pojmout její oslavu narozenin tak trochu netradičně – bez svolání vědecké rady a předávání medailí, jak to bývá zvykem. „Chceme výročí oslavit tak, jak to bývá v rodinách, kde se sezvou přátelé, a udělá se večírek – česky mejdan. Jsem rád, milí kolegové, že jsme tady spolu, bavte se dobře.“

Rektor univerzity, prof. Václav Hampl, vyjádřil své díky za devadesátileté fungování fakulty, popřál mnoho úspěchů do budoucího rozvoje a lehce nastínil i plánované rozšiřování fakulty do nových budov.

Společně pak pokřtili dárek fakultě, který vznikl na počest jejích 90. narozenin. Nová publikace s názvem „Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, 90. výročí založení“ obsahuje především informace o jednotlivých sekcích a oborech, vyučovaných na fakultě, včetně jejich historie. Jako malé překvapení byla v zákulisí připravena netradiční kytice 90 barevných balonků, které z rukou pana děkana slavnostně, za potlesku návštěvníků, odletěly k obloze. Po rozvolnění pentličky vytvořily tichý, milý ohňostroj.

Výjimečné odpoledne odstartovala skupina Dilated, která se v rámci festivalu Open Air spolu s dalšími studentskými kapelami postarala o skvělý hudební program. Úžasnou podívanou bylo vystoupení akrobatic rock´n´rool skupiny KOLB Dance, která předvedla své taneční kreace.

Přírodovědecká fakulta slaví 90. výročí. Při této příležitosti vydala knihu o své historii.

Foto: David Stella (UKáčko.cz)

Vzpomínalo se také na samotnou historii, kterou fakulta za devět desetiletí kráčela. Tvůrci expozice „Výstava 90 let“ připomněli na jedenácti velkoplošných panelech nejenom vývoj samotné fakulty, zvučná jména profesorů a událostí, ale i úplné prvopočátky přírodních věd. Výstavu doplněnou dobovými fotografiemi lze do 2. 7. 2010 navštívit v prostorách 2. patra budovy děkanátu na Albertově 6.

Sama Přírodovědecká fakulta byla založena 24. června 1920. Získala pro svou výuku prostory na historickém Albertově, spolu s rozsáhlou botanickou zahradou, ve které dnes sídlí Ústav pro životní prostředí. Svou kvalitou výuky a celkovou úrovní se už v tehdejší době mohla fakulta zařadit mezi přední v Evropě. Do zimního semestru vůbec prvního akademického roku 1920/1921 bylo zapsáno 719 zájemců o přírodní vědy a matematiku, a 130 studentů farmacie. Fakulta vychovala a hostila mnoho osobností zvučných jmen. Za zmínku stojí například držitel Nobelovy ceny za chemii Jaroslav Heyrovský nebo Albert Einstein, který v Praze našel příhodnou půdu pro pozdější zrod slavné teorie relativity. Na Ústavu pro teoretickou fyziku tehdejší Pražsko-německé univerzity (dnes sídlo katedry Biologie ve Viničné 5) působil tři semestry také jako profesor.

FOTOGALERIE


Foto: David Stella (UKáčko.cz)Napište komentář

Pište prosím slušně a k tématu článku! Odesláním komentáře souhlasíte s těmito pravidly diskuse, nevhodné příspěvky budou odstraněny. Pokud se Váš komentář neobjeví hned, neodesílejte jej znovu, z důvodu cachování se může Váš komentář objevit až s menší prodlevou po odeslání.